Niemcy: Nowa metoda złodziei. Wysadzają bankomaty

Nieznani sprawcy wysadzili w powietrze dwa bankomaty. Miało to miejsce w dzielnicy Kreuzberg w Berlinie. Nie jest to odosobniony przypadek. Do takich akcji dochodzi w całym kraju. Klienci nie będą mogli na razie korzystać z dwóch bankomatów zniszczonych przez nieznanych sprawców w dzielnicy Berlina Kreuzbergu. Oba należały do Deutschen Bank.
Jak się okazuje, te ostatnie napady na bankomaty nie są odosobnionymi przypadkami. W tym roku w Berlinie rabusie, żeby dostać się do gotówki, wysadzili albo usiłowali wysadzić w powietrze 13 bankomatów. Rzecznik policji oświadczył, że "obecnie sprawdza się, czy istnieje związek między tymi czynami".

Federalny Urząd Kryminalny (BKA) podaje, że w 2012 roku zarejestrowano w skali krajowej 9 detonacji i 17 nieudanych prób. Według statystyk za rok 2010 zarejestrowano 31 tego typu czynów i 49 nieudanych prób wysadzenia bankomatów w powietrze.

- Nawet jeśli bankomat nie wyleci w powietrze i rabusie nie umkną z łupem, banki tak czy tak konfrontowane są z wysokimi kosztami - wyjaśnia Michaela Roth, rzeczniczka związku Deutsche Sparkassen und Giroverband, skupiającego kasy oszczędności i niektóre banki krajowe. - Tu nie chodzi wyłącznie o zrabowane pieniądze, lecz również o szkody budowlane - dodała. Roth nie chciała jednak podać konkretnych liczb.

Po wysadzeniu w powietrze bankomatu bank decyduje o tym, czy i w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo. - Bank może, na przykład, zatrudnić strażnika - mówi Roth, nie wdając się w szczegóły.

Najwięcej napadów na bankomaty w Berlinie i Brandenburgii

- Takie przypadki znamy z wszystkich krajów związkowych - twierdzi z kolei rzeczniczka BKA. Jednak najwięcej przypadków miało miejsce w Berlinie, Brandenburgii, Saksonii-Anhalt, Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii.

Sprawcy z Europy Wschodniej

Ten fenomen znany jest w Niemczech od 2005 roku. Śledczy znali tego typu przypadki jedynie z kontaktów z kolegami z Włoch i Hiszpanii.

Jak wynika z wyjaśnionych już przypadków, sprawcy pochodzą z Europy Wschodniej. - Wychodzimy jednak z założenia, że aktywne są i inne grupy przestępcze.

Taka akcja może być niebezpieczna również dla rabusiów. W Kreuzbergu odłamki szkła i cegieł uszkodziły przejeżdżający samochód. Detonacja wystraszyła znajdujących się niedaleko przechodniów. Na szczęście nic im się nie stało.

Komentarze (14)
Niemcy: Nowa metoda złodziei. Wysadzają bankomaty
Zaloguj się
 • lechujarek_wolski

  0

  To są odpryski Schengen - największego nieporozumienia w Europie oprócz wprowadzenia ojro :)

 • bandierarossa

  Oceniono 2 razy 0

  gazetce bez napletka wszytko jedno czy to Deutsche czy Deutschen....Nie dziwi mnie Kreuzberg-stara punkowa dzielnica a teraz to ch... wie co tam jest

 • tupolew1

  Oceniono 4 razy 2

  Na 100% to byli nasi fachowcy

 • papaleone

  Oceniono 2 razy 0

  Widocznie nie oddał im karty,ani nie wypłacił pieniędzy.
  I się z lekka zdenerwowali.

 • xavier123

  Oceniono 2 razy 2

  Zdjęcia:

  www.tagesspiegel.de/mediacenter/fotostrecken/berlin/bildergalerie-bankautomat-explodiert-in-kreuzberg/8723780.html

 • cyklometr

  Oceniono 4 razy 4

  "Oba należały do Deutschen Bank"
  To chyba jedyne bankomaty jakie miał ten znany wyłącznie autorowi bank :P
  A może to konkurencja z Deutsche Bank? ;)

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 3 razy 3

  Nowa? Eeee.

 • kingston.livingston

  Oceniono 24 razy 22

  1. Deutsche Bank
  2. Nie będzie można korzystać z wysadzonego bankomatu? No jak to!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX