Religia w szkole ważna jak matematyka? Wiśniewska: wojna o religię to krok rozpaczliwy

- Biskupi bezpodstawnie oskarżają państwo o spychanie religii do narożnika - pisze w ?GW? Katarzyna Wiśniewska, komentując kolejną wojnę o religię w szkole. - Episkopat widzi, że pozycja religii w szkole słabnie, ale nie przez deprecjonowanie przez państwo - dodaje dziennikarka.
- Episkopat widzi, że pozycja religii w szkole słabnie. Sęk w tym, że dzieje się tak wcale nie ze względu na jej rzekome deprecjonowanie przez państwo, tylko dlatego, że coraz więcej dzieci i ich rodziców woli etykę. O ile szkoła daje im taką szansę - MEN szacuje, że w ostatnim roku szkolnym etyki uczono ledwie w 4,5 proc. szkół. "Gazeta" opisywała przypadki wypisywania się całej klasy z religii - pisze w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Katarzyna Wiśniewska.

- Duchowni powinni szukać przyczyn w poziomie nauczania religii, przygotowaniu katechetów. Tymczasem decydują się na dość rozpaczliwy krok: bezpodstawnie oskarżają państwo o spychanie religii do narożnika, żądają dla niej dodatkowych przywilejów, zachęcają rodziców, by zainteresowali się religią w szkole nie ze względu na wartości, jakie ze sobą niesie, ale z czysto pragmatycznych względów - jeśli nagle zdecydują się dzieci posłać do komunii, furtka może być zamknięta. Więc lepiej na religię, etyka się po prostu nie opłaca. Mocno ujął to rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, wedle którego rodzice wybierający dla dzieci etykę "oddalają je od sakramentów".

Cały komentarz w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (49)
Religia w szkole ważna jak matematyka? Wiśniewska: wojna o religię to krok rozpaczliwy
Zaloguj się
 • realistas

  Oceniono 1 raz 1

  Religia to nie nauka i tego w szkole nie powinno być. Tyle, że PO to partia kruchtowa i ze strachu przed pisowskim klerem robi wszystko co ten kler rozkaże.

 • elmundi

  Oceniono 2 razy 2

  Mieszkam w Niemczech od ponad 30 lat. Tutaj oprocz wielu innych jest tez KK. W szkolach jest do wyboru religia katolicka, ewangelicka albo zadna. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Moja corka jest po slubie cywilnym i bez problemu wnuk zostal ochrzczony, teraz rowniez bez problemow przygotowuje sie na religi w kosciele do I Komuni. To dziala. Dlaczego w Polsce musi byc inaczej ?

 • lenaic

  Oceniono 4 razy 4

  Czytam i widze,ze wszystkie komentarze sa przeciw ,,,jedynej slusznej,, cos w tym jest!!!
  Polacy juz wiedza o co chodzi KK i nie chca byc ciemnogrodzianami.

 • paastafarai

  Oceniono 12 razy 12

  Dzieciaki niedożywione
  brak opieki dentystycznej
  a ci katechetów utrzymuja

  jak nie czerowni to teraz czarni

  Wstańmy z kolan!

  www.pah.org.pl/pajacyk/dziekujemy

 • paastafarai

  Oceniono 7 razy 7

  Religia to narkotyk
  a ja trzymam swoje dziecko z dala od narkotyków!
  Nie wierze - nie posyłam swojego dziecka!

  www.wolnoscodreligii.pl/

 • wuem43

  Oceniono 8 razy 8

  Czas najwyższy wyprowadzić czarnych ze szkół ,przedszkoli i td. Miejscem na religię i modlitwę są kościoły i kaplice i sale katechetyczne przy nich. Dosyć już tego czarnego terroru i wciskania głupoty.

 • kluska11

  Oceniono 12 razy 12

  Znam paru katechetów osobiście, toż to są półidioci!
  Za to jakie wysokie mniemanie o sobie i swojej misji!
  Wierzyć się nie chce.

 • costamholik

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby religia była prowadzona w domu katachetycznym, to nikt by się nie 'oddalał od sakrametnów' a dzieciaczki mogły by niezależnie chodzić na etykę do szkoły. Bo etyka to niegłupia rzecz ...

 • politol59

  Oceniono 3 razy 3

  Racja, sami się spychają tam gdzie ich miejsce. Chociaż to co napisał india.wr jeszcze skuteczniejsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX