W Niemczech będzie mniej landów? Możliwe zmiany po wyborach

Po najbliższych wyborach do Bundestagu w Niemczech z obecnych 16 landów może zostać raptem 9 - informuje "Gazeta Wyborcza". Dlaczego? Bo bogate południowe landy nie chcą już finansowo wspierać północy.
Północne niemieckie landy radzą sobie bardzo dobrze. Budżet Bawarii ma 1,8 mld euro nadwyżki, a bezrobocie utrzymuje się tam na poziomie zaledwie 3,8 proc (w całym kraju jest niemal dwa razy wyższe). Sytuacja byłaby jeszcze lepsza, gdyby Bawaria nie musiała wspierać finansowo biedniejszych landów z północy - pisze "GW".

Tylko w ubiegłym roku biedniejsze landy otrzymały od Bawarii, Badeni-Wirtembergii i Hesji wsparcie o wysokości 8 mld euro. Południe ma tego dość. - Nie może być tak, że trzy landy utrzymują całe Niemcy. Nie akceptujemy tego systemu. Trzeba go natychmiast zmienić - mówił cytowany przez "Gazetę" Horst Seehofer, bawarski premier.

Receptą na ten problem ma być łączenie landów. Docelowo ma być ich dziewięć. Jednak ten pomysł nie wszystkim przypadł do gustu. Premierzy Saksonii i Turyngii zdecydowanie odrzucili propozycję.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (3)
W Niemczech będzie mniej landów? Możliwe zmiany po wyborach
Zaloguj się
 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 5 razy 3

  << Północne niemieckie landy radzą sobie bardzo dobrze. Budżet Bawarii [...]>>

  Jesli GazoWnia myli polnoc z poludniem to strach myslec. w czym jeszcze myli sie ta opiniotworcza krynica madrosci z Czerskiej.

 • komercyjny02

  Oceniono 5 razy -1

  Przypuszczam, że legendarne łączenie Landów nie nastąpi wcześniej, aniżeli komasacja nadmiernej liczby polskich województw.

 • 31.februarius

  Oceniono 15 razy 15

  "... bogate południowe landy nie chcą już finansowo wspierać północy."

  Toż nie dziwota, jeżeli;

  "Północne niemieckie landy radzą sobie bardzo dobrze."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX