Komentarze (126)
Syryjskie media o decyzji Obamy: "Początek historycznego odwrotu", wynik "poczucia porażki i utraty sojuszników"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • omogoj

  Oceniono 15 razy 7

  Dzis 1 wrzesnia a w Wybiorczej o tym ani slowo, tylko propaganda amerykanska na temat Syrii... Szkoda slow. Za to 17 wrzesnia Wybiorcza rozpisze sie na temat tego, jak Zwiazek Radziecki wszedl do Polski. Czyzby dziennikarzyny Wybiorczej zapomnialy, ze dzisiaj rocznica wybuchu I wojny światowej, najtragiczniejszego wydarzenia w dzijach Polski, czy tez to planowe dzialanie?

 • qudaq

  Oceniono 9 razy -5

  Nadmierna euforia i nieznajomość Amerykanów . Mocarstwo nie musi się spieszyć . Pozostawia sobie możliwość manewru , a cios może zadać po kilku latach . Podobnie było w Iraku . Dowody sa nikomu niepotrzebne , bo tam ONI wiedzą najlepiej .

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 7

  Obama zachowuje sie jak bibilijny Pilat - umywa rece i wszelka odpowiedzialnosc zrzuci na Kongres i "wole Amerykanow", ale poki co to wlasnie jego "spiesz sie powoli" to jedyna madra decyzja w przypadku Syrii.
  Podobny manewr zreszta wykonal i Cameron, choc tu byla pewnosc (przypominam moje stare posty, gdy Agora juz widziala pociski wystrzelone z brytyjskich kanionierek), ze Parlament powie "Nie". I powiedzial, wraz z wieksza polowa rzadu., lacznie z Ministerstwem Obrony, ktoremu rzad Camerona od 3 lat tnie fundusze.
  W tej chwili amerykanski atak na Syrie bylby jedynie amerykanskim atakiem, bez zadnej legitymacji ONZ i NATO, a to USA nie na reke, skoro chca nadal robic za "stroza pokoju i demokracji w swiecie". I tu jest pies pogrzebany - w tym braku, chocby werbalnego, miedzynarodowego poparcia.
  Prawdopodobna przewaga przeciwnika na polu bitwy, o jakiej wspomina @papiez.franek (i nie bez racji: ruska technika wojskowa jest obronna) jest tu juz sprawa drugorzedna - w Afganistanie "hamerykanska" inwazyjna technika musiala ustapic miejsca antycznym ... AK 47.:)

 • adam.2x

  Oceniono 13 razy -3

  He, he, Syryjczycy na gwałt rozparcelowali wszystkie garnizony do różnych miejsc bez zabrania zasobów mysląc że będzie natychmiastowy 2-dniowy atak i następnie będą mogli ogłosić zwycięstwo. Teraz mają koszmar zaopatrzeniowy i organizacyjny a rebelianci swobodnie uzupełniają swoje zaopatrzenie bo armia syryjska pochowała się w norach. To najlepszy sposób na osłabienie Asada bez jednego wystrału. Lepiej niż bombardowanie.

  Odwołanie się do Kongresu jest jaknajbardziej własciwe. Obama nie zrobił tego bo się boi Syrii czy ZSSR ale ponieważ większosć Amerykanów jest przeciwna atakowi bo nie widać celów strategicznych tego posunięcia. USA jest na tyle silne że może pozwolić sobie na zwroty. Obama jest dobrym graczem (choć jego "red line" nie była własciwa). Korea Płn została uciszona przez Chińczyków, Iran teraz stara się zaprzyjaźnić z USA i to wszystko dzięki pokojowym międzynarodowym wysiłkom administracji Obamy. Tak trzymać.

 • papiez.franek.friend.of.all

  Oceniono 10 razy 4

  Jak donosi portal Liveleak, za źródłami libańskimi i amerykańskimi, powodem nagłego wycofania się Obamy z agresji na Syrię była nie chęć skonsultowania się z amerykańskim społeczeństwem w postaci zgody Kongresu, ale strącenie supernowoczesnego myśliwca F-22 nad Jordanią (najprawdopodobniej za pomocą rosyjskich baterii S-300, być może S-400) oraz strącenie wszystkich 4 amerykańskich Tomahawków wystrzelonych na cele na terytorium Syrii w ramach testowania syryjskiego systemu obrony przeciwlotniczej (Bentsr 1).

  więcej:

  www.liveleak.com/view?i=7f4_1377959586

 • ciotka_ltd

  Oceniono 12 razy 4

  @ zyks

  Ja bajki tak lubie ogromnie...
  Twoj post to jakas nadeta, surrealistyczna sciema dla odmozdzonego "Hamerykana" , a dokladniej Polaczka.
  Przypomina mi to wasze bezmozgie zadecie po tytulem: "Nie oddamy nawet guzika od munduru"....
  Smutne, jak macie Polacy zdrowo pokopane we lbach przez Gazete Wybiorcza i inne media...rezimowe.;)
  Bo tak naprawde to nie Putin gra w tej calej aferze pierwsze skrzypce: to Saudowie i Izrael zabawili sie w Syrii w totalna prowokacje, co spowodowalo ostroznosc amerykanskich sojusznikow z Brytami na czele i w efekcie osamotnienie Obamy - w przypadku inwazji USA pozostaja bez miedzynarodowego alibi, jakie udalo sie Amerykanom zdobyc w przypadku Afganistanu i Iraku (i tylko jako glos 'za' Polska byla NATO potrzebna, co swietnie pojeli Czesi mowiac TAK i ... nie wysylajac ni jednego zolnierza, a kuku!).
  Nie przesadzalabym tez militarnej przewagi USA - lepsza bron w polowych realiach niewiele znaczy, Koenig Tiger byl lepszy od T34 i...co z tego? W Iraku, a jeszcze lepiej w Afganistanie, okazalo sie ile to polaczenie amerykanskiej techniki z amerykanska etnocentryczna glupota warte.
  Podpisano: krewna Camerona.;)

 • macierewicz_kozia_dupa

  Oceniono 1 raz 1

  jak na razie nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie.

 • soldadura104

  Oceniono 8 razy 2

  Jak Rosja pokaże że w Syrii użyto Izraelskiej broni masowego razenia to USA muszą napaść na Izrael by go ukaraĆ.

 • derp972

  Oceniono 11 razy 9

  Z wykradzionych maili wysokich oficerów Pentagonu, wynika, że żadnego ataku chemicznego nie było. Że wszystko to była zainscenizowana scena, jak w jakimś marnym teatrzyku.

  "Then a friend of Anthony MacDonald's wife Jennifer writes she was shocked seeing on TV the children died after chemical attack in Syria. Jennifer answers she saw the story but Tony calm her down saying children were alive and the scene was staged"

  pastebin.com/zeXpsRnh

 • chateau

  Oceniono 8 razy 4

  Po 9 września? Czyli może być 9/11?

  Mają poczucie humoru, skurczybyki.

 • muciasgracias

  Oceniono 8 razy 2

  @zyks

  Jak ktoś ma ruch, to go wykonuje. Jak nie ma ruchu, to go nie wykona.

 • zyks

  Oceniono 22 razy -12

  Bezradna ściema. Nie mówię o "mediach syryjskich", ale dziwne trochę, że żaden z uczonych politologów (nie mówię o krewnych i znajomych Putina i Asada) nie widzi tego jako b. mądrego ruchu, który pozwoli ocalić twarz wszystkim stronom i osiągnąć cel Obamy, tzn. jako taki pokój w Syrii. A to dlatego :
  Putin (od którego tak naprawdę wszystko zależy) śmiertelnie boi się tomahawków Obamy, bo :
  - straci twarz - nie potrafił obronić swego pupila
  - straci (po upadku Asada) miliardy za broń wysłaną do Syrii
  - okaże się, że ta broń w walce z amerykańską, to smutny złom
  - straci (po upadku Asada) swoja jedyną za granicą bazę wojskową w Tartus
  - jest jeden minus: spadną ceny ropy i gazu. Ale przy tych plusach - nieważne, naplewat' , Rassieja bagata...
  Obama, w tym ruchu, przystawia pistolet do głowy Asada (i Putina) - bo gangsterów tylko tak można doprowadzić do rozsądku. Daje czas i możliwość Putinowi do ocalenia twarzy przez skłonienie/zmuszenie swojego pupila Asada do wycofania się (azyl w Rosji ?) , co jest pierwszym warunkiem, żeby opozycja/reberlianci chcieli/mogli rozmawiać z reżimem i osiągniecia w ten sposób "politycznego rozwiązanie", o którym Obama stale powatarza.. Dałoby to szansę Obamie do wycofania się z ataku bez utraty twarzy i osiągnięcia celu, do którego dąży. Putin też ocali twarz i przez swoją propagandę (w Rosji i na świecie) będzie sławiony jako gołąbek pokoju i z możliwie niewielkimi stratami będzie mógł wycofać się z syryjskiej awantury. Niech mu będzie - większość i tak będzie wiedziała, że został zmuszony pistoletem przystawionym do łba. A pupil Putina - Asad ocali życie i miliardy nagromadzone na zagranicznych kontach. Dzięki takiemu rezultatowi Obama zyska poparcie Amerykanów i przychylność demokratycznego Zachodu a także umiarkowanych sił arabskich, bo przecież oni zrozumieją, że to zasługa Obamy i nie dadzą sobie zamącić w głowie propagandą Putina, jaka reprezentowana jest na tym forum przez czekistów z Łubianki. Mocno obstawiam realizację takiego scenariusza. A jeśli gangsterzy będą uparci i nie pójdą na to? No to Obama z pełnym usprawiedliwieniem (lepszym niż zgoda ONZ) walnie tomahawkami - alleluja i do przodu ! Amen.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 45 razy 33

  "Syryjskie media o decyzji Obamy: "Początek historycznego odwrotu", wynik "poczucia porażki i utraty sojuszników""

  Fakt ale co korporacje amerykanskie myslaly ze wszystkie inne kraje beda im zawsze w d.upe wlazic ............ nawet lizodu.py z polskiego rzadu sie postawily i powiedzialy dosc juz tego dymania nas.

 • muciasgracias

  Oceniono 46 razy 34

  Jak Putin zapowiedział, że atak na Syrię zostanie uznany za atak na Rosję i że jako pierwsza z dymem pójdzie Arabia Saudyjska, to trzeba było zwinąć skrzydełka...

 • muciasgracias

  Oceniono 89 razy 69

  Obama, jak się troszczysz o dzieci, to jedź zobaczyć co narobiliście w Faludży.

 • muciasgracias

  Oceniono 19 razy 11

  USA troszczy się o dzieci... np. w Iraku wysłały na tamten świat 500 tys. dzieci samymi sankcjami. A Madaleine Albraight, ówczesny Sekretarz Stanu mówiła: warto było. Tak właśnie myślą i działają syjoniści.

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 9 razy 5

  "Reakcję reżimowych mediów" - skoro taka jasna deklaracja, to doczekamy się w końcu nazwania hucpy w Egipcie zamachem stanu i rządami wojskowej junty, a Bractwo Muzułmańskie terrorystami?

 • zyks

  Oceniono 10 razy -10

  Nu, Asad + Putin, pagadi...

 • czytakczynie12

  Oceniono 74 razy 56

  Mówimy o dzieciach w Syrii. Musimy tez mówić o dzieciach w Iraku. Miasto Falludża w Iraku. Skoro Obama nazywa to co stało się w Syrii największą zbrodnia w XXI wieku to co powie o Iraku, o zdeformowanych dzieciach. Dlaczego nikt nie pyta o to Ameryki. Był o tym reportaż w telewizji TVN 24 w programie Ewy Ewart. Był też o tym artykuł w GW.
  Tam podobno rodzą się zdeformowane dzieci na skutek użycia niedozwolonej broni. Czy to prawda?. Świat musi zadawać pytania Stanom Zjednoczonym.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,7627593,Zdeformowane_dzieci_Falludzy___dowod_na_bomby_uranowe_.html

 • zerozer52

  Oceniono 21 razy 15

  Jeszcze trochę i nikt nie będzie pomagał USA-manom. I bardzo dobrze.

 • chris_yyz

  Oceniono 11 razy 5

  No i widzisz Bambo, kazdy sie z ciebie smieje.

 • perora_agresji

  Oceniono 6 razy 4

  "Reakcję reżimowych mediów na decyzję Obamy przewidziała dziennikarka Magda Qandil z Centrum Badań Bliskowschodnich PAN, która jest teraz w Libanie"

  Nie ma to jak, przeczytać dzień wcześniej wiadomości ze świata i przewidzieć to na następny dzień :D

  Ja też to przewidziałem !

 • leszek_nowak

  Oceniono 48 razy 22

  Był Irak. Wiadomo, jak było. Wcześniej (i później) Afganistan - niańczenie beduinów z kałasznikowami, minami i granatnikami. Teraz jest strach przed zapanowaniem mody na użycie broni chemicznej, przed pomocą Al-Kaidzie, radykalnym islamistom.... Zachód "pod przewodem" USA staje się niestety coraz bardziej zagubiony. Robi taką minę, jaką miał Stan Laurel (ten chudy z filmów z Flipem i Flapem), gdy to co się wokół niego działo, przekraczało granice jego percepcji.

  www.opracowanie.eu

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 162 razy 132

  To, że Ameryka utraciła sojuszników, jest (przynajmniej na chwilę obecną) stwierdzeniem nieco na wyrost. Ale to, że nawet najwierniejsi (Wielka Brytania) czy najgłupsi (Polska) jej sojusznicy przestają w sposób bezkrytyczny popierać amerykańskie awantury - to jest - że zacytuję klasyka - "oczywista oczywistość".

  Bardzo sobie Amerykanie na to całą serią bezmyślnych i nieprzemyślanych posunięć w ostatnich latach zapracowali.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 20 razy 10

  "Syryjskie media o decyzji Obamy: "Początek historycznego odwrotu", wynik "poczucia porażki i utraty sojuszników""

  Z bronia chemiczna cos nie idzie, cos mi sie zdaje, ze niedlugo jakas bron jadrowa wybuchnie w Syrii - i tez beda probowali oskarzyc Assada.
  (a dobre w tym wszystkim jest to, ze mieszkancy Gliwic odetchneli z ulga, ze nie u nich kolejna prowokacja, tym razem "syryjska", nastapila)

 • zigzaur

  Oceniono 23 razy -17

  Zwlekanie z decyzją USA (z powodu proceduralnych korowodów) odnosi uboczny skutek w tej postaci, że pogotowie bojowe armii Wąskiego trwa dłużej i przez to jest kosztowniejsze.

 • patriotaa

  Oceniono 39 razy -25

  Obama- Ameryko miej w dupie Europę za jakiś czas Europa zapłacze i na kolanach będzie prosić USA o pomoc i wyzwolenie tak samo jak podczas drugiej wojny światowej. A sojusznicy po raz kolejny pokazali swą zdradę tak jak pierwszego września ia 1939 roku. Wypieli dupy na Polskę.

 • van_traktor

  Oceniono 16 razy 2

  Obama nie obracaj sie, ja se juz czipsy i piwo kupil na ten wieczorny atak, a ty co?, nie obracaj sie bo jeszcze sie obrUcisz.

 • tankmar

  Oceniono 101 razy 41

  Obama powinien podziękować Bushowi za to że cały świat się odwrócił od nich i nikt im nie ufa jak kiedyś związkowi radzieckiemu, mam nadzieję że jeszcze za życia Bush stanie przed sadem i zostanie rozliczony ile ludzkich istnień nie żyje przez niego.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 40 razy 26

  Jak dziś rakiety nie spadną to wychodzi na to że Obama sie wycofał, bo we wtorek jedzie już do Pitra na szczyt G 20.

 • illuminatus2

  Oceniono 22 razy -4

  Zdziwią się już niedługo .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX