Fukushima: Ogromny wzrost promieniowania skażonej wody. W 10 dni wyższe aż 18-krotnie

Promieniowanie skażonej wody, która wyciekła ze zbiornika w uszkodzonej elektrowni Fukushima jest 18-krotnie wyższe niż 10 dni temu - podała agencja Reutera, powołując się na ostatnie badania japońskiej firmy TEPCO, która jest operatorem elektrowni. Wystarczą cztery godziny, by promieniowanie zabiło wystawionego na nie człowieka.
Do wycieku 300 ton silnie radioaktywnej wody ze zbiornika, która mogła przeniknąć do ziemi, doszło w sierpniu. Woda przedostała się przez stertę worków z piaskiem dodatkowo zabezpieczających betonową osłonę wokół zbiornika.

Jak podawano, woda, która zgromadziła się wokół zbiornika, emitowała na poziomie około 50 cm nad powierzchnią promieniowanie równe 100 milisiwertom na godzinę. To limit skumulowanej pięcioletniej dawki dla pracowników japońskich elektrowni atomowych.

Ostatnie badania wykazały, że promieniowanie wzrasta - obecnie jest ono równe 1800 milisiwertom na godzinę. Rzecznik operatora Fukushimy, firmy TEPCO, poinformował że jest ono tak wysokie, że wystarczą cztery godziny, by zabić wystawionego na nie człowieka.

TEPCO nie radzi sobie z opanowanie wycieku

O tym, że silnie radioaktywne wody gruntowe z Fukushimy przenikają do morza informowały media od początku sierpnia. Firma TEPCO twierdziła, że jest w stanie powstrzymać skażenie za pomocą wstrzykniętych w ziemię chemikaliów utwardzających grunt. Stworzona w ten sposób bariera miała zahamować przesiąkanie wody do morza. Bariera okazała się jednak niewystarczająca. Tepco zmuszone było przyznać, że zabezpieczenia działają tylko do głębokości 1,8 m. Potem woda zaczęła przesiąkać przez barierę.

Tepco wypompowuje skażoną wodę z terenów otaczających elektrownię, ale mimo to codziennie ok. 300 t dostaje się do morza. Rząd Japonii uważa, że firma nie radzi sobie z opanowaniem wycieku i obiecuje pomoc.

Położona na północ od Tokio elektrownia atomowa Fukushima została uszkodzona 11 marca 2011 roku, gdy towarzyszące silnemu trzęsieniu ziemi tsunami uderzyło w nią, powodując stopienie się prętów paliwowych w trzech reaktorach oraz promieniotwórcze skażenie okolicznych terenów, z których ewakuowano 160 tys. ludzi. Awarii w Fukushimie przypisano najwyższy, siódmy stopień w skali INES.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (50)
Fukushima: Ogromny wzrost promieniowania skażonej wody. W 10 dni wyższe aż 18-krotnie
Zaloguj się
 • czterdziestyiczwarty

  0

  dla tych wszystkich ,ktorzy jeszcze wierza takim uspokajaczom jak 0.tech podaje linki do artykulow w j.angielskim:
  www.livescience.com/39329-fukushima-water-leak-human-health.html
  www.livescience.com/39067-fukushima-radiation-5-things-to-know.html
  I przestancie wreszcie wmawiac ludziom,ze energetyka jadrowa jest bezpieczna. Wasza glupota siega niebios.

 • czterdziestyiczwarty

  Oceniono 2 razy 2

  do 0.tech
  Sugerujesz w swoich wpisach ,ze wiesz wiecej niz media i ze one sie myla to moze podasz swoje bardziej wiarygodne zrodlo informacji. Jak na razie to twoje wpisy wygladaja na probe zbagatelizowania faktu ,ze do oceanu przedostaje sie silnie skazona, radioaktywna woda i ze jej poziom skazenia wciaz rosnie. Skoro tak zaawansowany technologicznie kraj jak Japonia nie potrafi sobie z tym problemem poradzic to mozna sobie wyobrazic co sie stanie w Polsce w przypadku podobnej awarii. I niech nikt mi nie wmawia ,ze elektrownie atomowe sa bezpieczne.Fakty wskazuja na ,ze tak nie jest.

 • seznam

  Oceniono 2 razy 0

  Amatorom sushi życzymy smacznego!

 • tworkowian

  Oceniono 4 razy 2

  I znow wszystkiemu winni EKOTERRORYSCI, Ekolodzy, Zieloni, Greenpeace, Zydzi , Cyklisci i Rowerzysci, Zolci i Czarni oraz Niebiesko-Czarni z Ada Rusowicz. Bez nich wszystko byloby w najlepszym porzadku, Takze w FOKUSHIMIE. Niepotrzebny bylaby nam Zielona Energia, lody by nie topnialy i nie byloby zadnego efektu cieplarnianego. Polak wszystko wie najlepiej i jest odporny na wszelaka wiedze, a ekologie ma po prostu w D.UPIE, bo wlasne smieci wywozi do lasu. Dlatego wie ze to wynik tajemnego spisku EKOTERRORYSTOW i ich poplecznikow. Nic dziwnego, ze w kraju gdzie jest tyle ekologicznych GLUPKOW, mozna im wmowic ze za wszystkim jak zawsze stoja ZYDZI no i oczywiscie EKOTERRORYSCI, ktorzy tez oczywiscie Zydami moga byc. I to by bylo na tyle.

 • plumgazeta

  Oceniono 2 razy 0

  To jest święta woda.
  Przepakować do malutkich buteleczek.
  Pójdzie po 10 $ za sztuka . Na bank.
  Panie Tanaka , ile chcesz za tę wodę?

 • ggen67

  Oceniono 12 razy -4

  Nieporadność Japończyków jest rzeczywiście zastanawiająca. Co prawda,taki wyciek nie jest jakoś bardzo niebezpieczny. Trzeba by to bezpośrednio pić, żeby zaszkodziło. Szczególnie, nie jest to problem, gdy woda znajduje ujście do oceanu, ale jest negatywnie odbierane przez opinię publiczną, a dziennikarzom, wyposzczonym przedłużającym się sezonem ogórkowym, daje podstawy do wszczynania histerii.
  Przeciętnemu człowiekowi trudno zrozumieć, że 300 ton wody to naprawdę niewiele - raptem mały basenik. Po wpuszczeniu takiej wody do oceanu, już w odległości 100 m skażenie byłoby praktycznie niewykrywalne - na poziomie typowego tła radiacyjnego zwykłej wody (tak, tak - zwykła, czysta woda, też zawiera pierwiastki promieniotwórcze).

 • michalrosman

  Oceniono 7 razy 1

  Są ofiary a Japonia ukrywa ten fakt przed resztą świata daa.pl/photos

 • oelefante

  Oceniono 7 razy 1

  Czy polscy "eksperci" nadal utrzymują, że "energetyka jądrowa zdała egzamin"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX