Urzędnicy zdradzają kulisy: Obama w ostatniej chwili zmienił zdanie ws. konsultacji z Kongresem

- Barack Obama planował rozpocząć akcję wojskową przeciwko Syrii bez zgody Kongresu. Jednak w piątek w nocy, niecałe 24 godziny przed wystąpieniem, Obama zmienił zdanie - mówi agencji AP wysoki rangą urzędnik Białego Domu, pragnący jednak zachować anonimowość.
Obama w ostatnich tygodniach rozmawiał ze swoimi najważniejszymi doradcami w kwestii bezpieczeństwa. Wszyscy powiedzieli, że prezydent USA ma uprawnienia do podjęcia decyzji o ataku na Syrię bez konsultacji z Kongresem. Jednak - jak relacjonują urzędnicy w rozmowie z AP - przez ostatnie dni Obama mocno zastanawiał się nad tym, jaką rolę w planowaniu ewentualnego ataku powinien odegrać Kongres.

Ostateczną decyzję o tym, żeby poprosić kongresmenów o zgodę na atak, prezydent USA podjął w piątek w nocy po długiej rozmowie z szefem personelu Białego Domu Denisem McDonoughem.

Obama: Jestem gotów wydać rozkaz

W sobotę - ogłosił to podczas długo wyczekiwanego wystąpienia na temat Syrii. - Podejmiemy działania wojskowe przeciwko Syrii. Jestem gotów wydać rozkaz. Kiedy to nastąpi? Niebawem. Jutro, za tydzień, za miesiąc. Najpierw chcę jednak mieć zgodę Kongresu - oświadczył Obama.

- Mamy niezbite dowody na to, że reżim Asada zaatakował bronią chemiczną własnych obywateli. Dziesięć dni temu obserwowaliśmy z przerażeniem najstraszniejszy atak chemiczny w XXI wieku. Zamordowano ponad tysiąc osób, w tym kilkaset dzieci. Te dzieci zostały zagazowane na śmierć przez rząd własnego kraju - mówił w pełnym emocji przemówieniu.

Ten atak był zamachem na godność ludzką. Pokazał, że Syria stanowi zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa. Syria złamała międzynarodowe postanowienia o zakazie stosowania broni chemicznej. Teraz może dojść do eskalacji. Syryjska broń chemiczna może też się dostać w ręce terrorystów - punktował prezydent USA.

"Nie wyślemy do Syrii sił lądowych"

Obama oświadczył, że szanuje poglądy tych, którzy nawołują do ostrożności w kwestii Syrii, ale podkreślił, że USA nie mogą przymknąć oczu na to, co stało się w Damaszku. - Nie będzie to jednak długotrwała interwencja - zapewnił Obama. Jak powiedział, będzie ona ograniczona w czasie i ma na celu odstraszenie reżimy przed dalszymi atakami chemicznymi.

- Nie chcemy wysyłać do Syrii sił lądowych. Nasze oddziały są ulokowane w strategicznych punktach i jesteśmy gotowi uderzyć w każdej chwili - dodał.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację w Syrii? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (169)
Urzędnicy zdradzają kulisy: Obama w ostatniej chwili zmienił zdanie ws. konsultacji z Kongresem
Zaloguj się
 • hello2200

  0

  Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że Obama nie ma żadnych dowodów.

  Wywiad amerykański nie jest pewien i nie znalazł żadnych twardych dowodów (informacje z prasy rosyjskiej). Dowodów dostarczył za to wywiad izraelski (informacje z prasy izraelskiej) ale jak wiadomo Izrael nie jest obiektywnym obserwatorem konfliktu w Syrii więc te dowody z zasady nie są wiarygodne.

  To jest po prostu pretekst, żeby rozpocząć wojnę, jak Niemcy 1 września 1939.

 • bigark

  Oceniono 4 razy -2

  Gdyby Obama zaatakował Iran bez zgody Kongresu, to by udowodnił, że jest kolejnym psychopatą międzynarodowym, takim jak np. Kaligula, Napoleon, Hitler, Stalin i inni.

  Najpierw musi odpowiedzieć za zbrodnie wojenne USA od II Wojny Światowej.

 • rebel-x-power

  Oceniono 10 razy 4

  " - Mamy niezbite dowody na to, że reżim Asada zaatakował bronią chemiczną własnych obywateli. Dziesięć dni temu obserwowaliśmy z przerażeniem najstraszniejszy atak chemiczny w XXI wieku. Zamordowano ponad tysiąc osób, w tym kilkaset dzieci. Te dzieci zostały zagazowane na śmierć przez rząd własnego kraju - mówił w pełnym emocji przemówieniu.
  Ten atak był zamachem na godność ludzką."

  Tylko kto po 1945 roku dokonal najwiekszej zbrodni przeciwko ludzkosci ??? jak nie USA i zadacy stosuja masowo bron chemiczna przeciw ludnosci w Wietnamie. Mordujac ponad milion bezbronnych dzieci i cywilow Po dzien dzisiejszy sa tysiace z deformowanych ludzi ktorzy przezyli ten holokaust z rak US-manow.

  Wiec kogo zbrodnicze imperium zla chce pouczac , to czysto sprawa toczaca sie o dominacje na tym terenie i podpozadkowanie sobie ostatniego z dwoch panstw Syrii i Iranu niezaleznych od dyktatu USA .

  Masz dowody to pokaz RB-ONZ innaczej jestescie zaklamanymi bandytami... Najwiekszymi terrorystami swiata, i dalej imperium zla.

 • alejajaniemaco

  Oceniono 1 raz -1

  A mogl zabic !

 • dudibudi

  Oceniono 9 razy -3

  Dobrze że USA ma Sowietów w D...e..........wreszcie! !

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 6 razy 2

  "Dziesięć dni temu obserwowaliśmy z przerażeniem najstraszniejszy atak chemiczny w XXI wieku. Zamordowano ponad tysiąc osób, w tym kilkaset dzieci."

  W roku 1945 obserwowalismy z przerazeniem najstraszniejszy atak w histori swiata kiedy to USA uzylo bomby atomowej w wyniku czego zamordowano setki tysiecy osob w tym kobiet i dzieci.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 1 raz -1

  „Obama w ostatniej chwili zmienił zdanie(...)
  -Jednak w piątek w nocy, niecałe 24 godziny przed wystąpieniem,”

  Fiu, fiu - to naprawdę ostatnia chwila była?
  ;>>>

  „ma na celu odstraszenie reżimy przed dalszymi atakami chemicznymi”

  Reżima się przejęła?
  ;>>>

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 8 razy 4

  Hmm oficjalna wersja dlaczego USA uzylo atomowki byla taka ze przyspieszylo to zakonczenie II wojny ze warto bylo poswiecic w tym celu tysiace cywilow w tym dzieci idac tym tokiem myslenia Assad tez powinien uzyc "atomu" zeby wystraszyc rebeliantow i zakonczyc ta wojne domowa.

 • mz50

  Oceniono 7 razy 3

  Obama ingerując w jakikolwiek sposób zapcha kij w mrowisko i dopiero sie zacznie piekło na ziemi.
  Nie będzie dyktatora, którego w pewien sposób kontroluje Rosja to będzie krwawa rzeź między sunnitami a szyitami, bo to coraz bardziej się zmienia w wojne między tymi ugrupowaniami, które to i tak mają ludność w d.... Dla nich śmierć to przejście do raju, więc lekceważą życie.
  Islam / Azja/ to inna mentalność i dajmy sobie z tym spokój.
  Ja się ich obawiam a najbardziej tego, że całkowicie zaleja Europę i zaczniemy tak tańczyć jak nam zagrają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX