Jacek Żalek zawieszony w prawach członka klubu PO na trzy miesiące. Gowin chciał być solidarny - sam się zawiesił.

Jacek Żalek został zawieszony w prawach członka klubu PO na trzy miesiące - poinformował szef klubu Platformy Rafał Grupiński. Jak wyjaśnił, po analizie głosowań okazało się, że Żalek częściej łamał dyscyplinę partyjną niż Jarosław Gowin. Gowin został z kolei ukarany za łamanie dyscypliny partyjnej karą w wysokości tysiąca złotych. - Postanowiłem sam się zawiesić - informuje.
- Jacek Żalek łamał dyscyplinę partyjną wielokrotnie częściej [niż Jarosław Gowin - red.] przez ostatnie prawie dwa lata, a także o wiele mniej lojalnie wypowiadał się dla mediów od wielu, wielu miesięcy. Dlatego też został zawieszony w prawach członka klubu na trzy miesiące - powiedział Rafał Grupiński z PO. Jak dodał, Żalek ma szanse, żeby do klubu powrócić, jednak musi spełnić pewne warunki. - Oczekuję od niego wspierania spraw, o które zabiega Platforma i wspieranie własnego rządu wszędzie tam, gdzie występuje publicznie - zaznaczył.

- Analizowaliśmy całość głosowań od początku kadencji i mogę powiedzieć, że Jacek Żalek razem z Johnem Godsonem otwierali statystykę łamania dyscypliny. Było to ponad 20 razy, jeśli chodzi o ważne głosowania. To było ewidentne, celowe złamanie dyscypliny, wbrew zaleceniom, wbrew dyskusji na posiedzeniach klubu - mówił Grupiński.

"Na tych osobach nie można polegać w kluczowych głosowaniach"

Pytany o przyszłość głosowań w zawiązku z obecną liczbą posłów, Grupiński mówił: - Koalicja ma 232 posłów, ale ma przewagę we wszystkich głosowaniach, które jej wymagają. Jesteśmy gotowi, aby przekonywać kluby opozycji do naszych projektów. Nie może być tak, że opieramy się na statystyce, a nie na pewności głosowania posłów. Cóż nam daje większa o jedną czy dwie osoby statystyka, skoro i tak na tych osobach nie można polegać w kluczowych, najbardziej trudnych głosowaniach. To nie ma sensu.

Grupiński wyjaśnił, że zawieszenie Żalka w prawach członka klubu PO wiąże się m.in. z zakazem reprezentowania partii w mediach. - Co wydaje mi się dla niego karą najdotkliwszą - dodał.

Gowin: "Za takie samo postępowanie, ukarano nas różnie"

Dzisiaj obaj ukarani posłowie zorganizowali konferencję prasową. - Za takie samo postępowanie i sprzeciw wobec tworzenia możliwości dalszego zadłużania Polaków zostaliśmy ukarani w sposób odmienny. Taka dysproporcja jest dla mnie niezrozumiała, nie mogę jej zaakceptować. Z solidarności z Jackiem Żalkiem także zawieszam na trzy miesiące swoje członkostwo w klubie Platformy - tłumaczył podczas konferencji prasowej Jarosław Gowin.

Jacek Żalek nie rozumie, dlaczego został potraktowany surowiej niż jego partyjny kolega. Dodawał, że w jego ocenie brakuje w Platformie Obywatelskiej rozmowy. - Współpraca przez zawieszenie jak mówi premier, nie jest współpracą. Jest to współpraca kulawa i ja jej nie rozumiem. Niewykluczone, że lepsza taka współpraca niż żadna - wyjaśniał.

Tusk: kara dla Gowina i Żalka "w pełni uzasadniona"

W pełni uzasadnioną nazwał premier Donald Tusk decyzję władz klubu PO, które zawiesiły na 3 miesiące w prawach członka klubu Platformy posła Jacka Żalka, a na Jarosława

Gowina nałożyły karę finansową. Sankcje nałożone na obu posłów Tusk nazwał "dość umiarkowanymi".

Tusk podkreślił, że kara za złamanie dyscypliny w głosowaniach nie ma związku z wyborami w PO, a jest sankcją, jaka może spotkać każdego parlamentarzystę PO. Piątkowe decyzje władz klubu Platformy nazwał w pełni uzasadnionymi. Ocenił też, że są one dość umiarkowane, biorąc pod uwagę w jakich głosowaniach Żalek i Gowin głosowali wbrew linii klubu.

Premier ocenił też, że Żalek i Gowin zostali potraktowani przez władze klubu PO dokładnie tak, jak byłby potraktowany każdy inny poseł PO w tej sytuacji. Tusk był też pytany o apel o wewnętrzna debatę, jaki pod jego adresem formułował Gowin. "Wybory na szefa PO się skończyły i teraz czas do roboty, a nie na debatę wewnętrzną. Jarosław Gowin dobrze wie, co należy do jego obowiązków jako posła" - oświadczył Tusk.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (136)
Jacek Żalek zawieszony w prawach członka klubu PO na trzy miesiące. Gowin chciał być solidarny - sam się zawiesił.
Zaloguj się
 • reealistaa

  0

  Gowin.., jak się zawieszasz to zrób to skutecznie.., a nie tylko "straszysz....

 • jerzysm42

  Oceniono 1 raz 1

  Gowinowska obłuda. Gdyby chciał się naprawdę zawiesić, to wziąłby przykład z Andrzeja Leppera, a nie latał i krzyczał "zawieszam się, zawieszam się..."

 • 7ogamihcra

  Oceniono 1 raz 1

  Gowinie !
  Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór...ostał ci się jeno sznur.
  Miałeś szansę zostać prezydentem Krakowa...niewielką w prawdzie, ale teraz to już uja

 • swoj_pl

  Oceniono 2 razy 2

  tusk, nasz ty drogi wodzu,

  Tak trzymac, pakuj do wora i na gleboka wode!

  Co ci szmacarze sabie mysla? Dales im latwy chleb, wstawiles ich na listy wyborcze (podobnie jak komunisci ukladali sobie listy frontu jednosci narodowej), nic nie musza robic, nic nie musza wiedziec, musza jednak robic tak, jak im dyktujesz. Latwa praca, ty im powiesz co maja robic, oni pojawia sie w 'Sejmie', podniosa reke do gory, ida do domu na zasluzony wypoczynek. Proste. Niech sie szmacarze zapytaja ludzi, jak wyglada prawdziwa praca za 1500zl!

  Co za niewdzięcznicy!!!

 • piotr110660

  Oceniono 2 razy 0

  Ale przecież mogą Gowinowi skoczyć

 • pogodny100

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin sie sam zawiesil ´; lepiej by sie powiesil.

 • dybko2

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Tusk!!!!!! Czerwona kartka dla gości TEEEEERRRAZ.

 • oko.demona

  Oceniono 3 razy 3

  dobrze, że Gowin został obnażony, ale czas już kończyć to zabawę

 • zbigstar

  Oceniono 2 razy 2

  Czy ta żałosna Gowiniada kiedyś się wreszcie zakończy? Ten serial nie jest ani śmieszny, ani tragiczny. Zabawny jest natomiast proces premiera z Urbanem o prima aprilis!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX