USA: Senator - entuzjasta broni w szkołach postrzelił "nauczyciela" na treningu

W czasie specjalnego treningu senator stanu Arkansas zranił policjanta udającego pracownika szkoły. Mimo to nadal uważa, że uzbrojenie pedagogów to sposób na większe bezpieczeństwo w szkołach. Sprawę szeroko opisują amerykańskie media.
Po grudniowej masakrze w miasteczku Newtown, w której zginęło 27 osób, w tym 20 dzieci, w USA rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa w szkołach. Jeremy Hutchinson, republikański senator stanu Arkansas, był jednym ze zwolenników uzbrojenia nauczycieli i pracowników szkoły. Na treningu strzelniczym, polegającym na przygotowaniu do użycia broni w realnych sytuacjach (a nie w strzelaniu do tarczy na strzelnicy), w zaaranżowanej sytuacji niechcący postrzelił "nauczyciela", który został zaatakowany przez "szaleńca". Broń na szczęście była tylko na kule gumowe.

W specjalnej relacji z treningu działacz Partii Republikańskiej nie wspomniał o tym incydencie. "Było to intensywne i pouczające doświadczenie. Kiedy nie strzelano do nas, dobrze się bawiliśmy. Mogłem się przekonać, jak mało wiem o bezpieczeństwie w szkołach - napisał na stronie internetowej. Hutchinson nie zmienił zdania na temat uzbrojenia nauczycieli. - Idealną sytuacją byłoby zatrudnienie wykwalifikowanej ochrony posiadającej broń, ale szkoły nie mają na to pieniędzy - twierdzi Hutchinson. Jego zdaniem trzeba więc dostarczyć broń i wyszkolić pedagogów

Szkoły zbroją swoich nauczycieli, firmy ubezpieczeniowe protestują

Pod koniec lipca władze okręgu Clarksville w stanie Arkansas zapowiedziały, że będą używać luk prawnych, żeby rozpocząć trening i wyposażanie w broń nauczycieli poprzez zatrudnianie ich jako pracowników ochrony. Na razie jednak ten pomysł zablokowany jest przez prokuraturę stanową. Jednocześnie siedem stanów (m.in. Kansas, Dakota Południowa i Tenneessee) zezwoliło już na dostarczenie broni nauczycielom i personelowi szkolnemu, co spotkało się z ostrym sprzeciwem firm ubezpieczeniowych, sprzedających polisy na życie i ubezpieczających uczniów w szkołach.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!