Tajni agenci i inwigilacja w meczetach. Niejawne działania policji w N. Jorku po 11.09

Po zamachu terrorystycznym 11 września 2001 r. nowojorska policja działała według niejawnych przepisów. Na ich mocy nadano meczetom status ?organizacji związanych z terroryzmem?, co pozwalało na wprowadzanie do nich tajnych agentów, śledzenie wiernych i inwigilowaniu wspólnoty. Sprawę ujawnili reporterzy agencji Associated Press.
Reporterzy agencji Associated Press Matt Aputstso i Adam Goldman dotarli do setek dokumentów policyjnych, przeprowadzili też wywiady z obecnymi i byłymi funkcjonariuszami policji, FBI i CIA. Wnioski opublikują w swojej nowej książce "Wrogowie w środku: wewnątrz Tajnej Szpiegowskiej Jednostki NYPD i ostatecznego spisku ben Ladena przeciwko Ameryce". Ich część ujawniają już teraz w " The Wall Street Journal".

Muzułmanin? To na pewno terrorysta

Po zamachu 11 września 2001 r. nowojorska policja wdrożyła program walki z terroryzmem. Jego elementem było niejawne przypisanie wszystkim meczetom statusu "organizacji powiązanej z terroryzmem". Jak wynika z informacji reporterów AP, status ten był przyznawany automatycznie, bez wcześniejszych doniesień o rzeczywistych związkach z islamskimi ekstremistami.

Tego rodzaju klasyfikacja pozwalała policji na wszczęcie szeregu niejawnych działań, jakie mogą być podejmowane wobec organizacji terrorystycznych. Należało do nich umieszczanie w meczetach tajnych agentów, wykorzystywanie pozyskanych informatorów do nagrywania kazań i obserwowania poczynań imamów czy inwigilacja całej wspólnoty religijnej.

Reporterzy AP przekonują, że policja pozyskała do współpracy także znane postacie spośród nowojorskich muzułmanów.

Walka z terroryzmem, czy rasizm?

Z dokumentów pozyskanych przez Aputstso i Goldmana wynika, że od ataku 11 września policja w Nowym Jorku prowadziła co najmniej kilkanaście niejawnych dochodzeń dotyczących meczetów. Niektóre z nich kontynuowano przez kilka lat mimo braku dowodów na powiązania z terrorystami.

Autorzy uważają działania policji federalnej za niekonstytucyjne. W związku z ujawnionymi faktami wobec policji pojawiły się oskarżenia o rasizm, przede wszystkim o tzw. "rasowe profilowanie" potencjalnych przestępców i typowanie podejrzanych na podstawie przynależności religijnej.

Tymczasem burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg i komisarz policji Raymond Kelly odrzuca wszystkie oskarżenia. - Nasi funkcjonariusze nigdy nie wchodzili do meczetu jako "przykrywkowcy", dopóki nie mieli informacji o możliwym popełnieniu przestępstwa. Musimy chronić miasto przed terroryzmem, ale chronimy je zgodnie z prawem - podkreślił Kelly w "The Wall Street Journal".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (7)
Tajni agenci i inwigilacja w meczetach. Niejawne działania policji w N. Jorku po 11.09
Zaloguj się
 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 1 raz 1

  .
  @ blogfiles
  .
  Calkiem ciekawe argumenty.
  Oczywscie widzialem wideo.
  Zostalo profesjonalnie wyprodukowane przez Jerusalem Center of Public Affairs.
  Wiadomo, przez kogo finansowanie wiec nie moglo byc inne.
  Nawet nie jako kontrargument moglbym Tobie pokazac jedna tylko fotke - palestynskie dziecko zlapane i przywiazane do zydowskiego jeepa jako zywa tarcze przeciwko ''stone throwers'' - tak nazywaja amerykanskie zydki palestynczykow rzucajacych kamieniami w zydowskie wojsko. Tego typu fotek jest wiecej.
  Wiec z ta wojna i zabijaniem w Palestynie bywa roznie.
  .
  .
  .

 • jasiekiera

  Oceniono 6 razy 4

  I bardzo slusznie. Trzeba wiedziec co w trawie piszczy, a ze piszczy to chyba nikt nie ma watpliwosci.

 • jasiekiera

  Oceniono 1 raz 1

  Slusznie, trzeba wiedziec co w trawie piszczy. A ze piszczy, to chyba nikt nie ma watpliwosci.

 • ponerologia

  Oceniono 8 razy 6

  Teraz o tym piszecie? Po 12 latach od tamtych wydarzeń?
  A co macie na celu? Pokazanie, że fundamentaliści islamscy (bandyci, gwałciciele, kanibale i mordercy) próbujący obalić rząd w Damaszku, to światli, dobrzy i piękni obywatele, którym ktoś w NY kłody pod nogi rzucał?
  Nie, to niemożliwe.

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 10 razy -6

  .
  ''tajni agenci w meczetach''
  .
  A co mnie to obchodzi ?
  .
  Mnie interesuja tajni agenci polskich pejsow u Tadka Rydzyka.
  .
  Bo na GW co sobote / niedziele czytam dokladne relacje z tego co sie w Toruniu dzeje.
  Mimo szabasu szpieguja Tadzia !
  .
  Podobnie z pijanymi biskupami katolickimi.
  Skad zydy wiedza gdzie i ile biskup pije ?
  .

 • blogfiles

  Oceniono 9 razy 7

  Rasizm? Religia i rasizm mają tyle samo wspólnego co truskawki i rasizm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX