"Musiałby wydarzyć się cud, żeby do interwencji w Syrii nie doszło"

Choć prezydent USA zapewnia, że nie podjął jeszcze decyzji ws. Syrii, wg szefa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych atak jest przesądzony. - Sprawy zaszły tak daleko, że trudno będzie się z tego wycofać. Może co najwyżej wydarzyć się cud i okaże się, że to nie Asad jest odpowiedzialny za użycie broni chemicznej - mówił dr Marcin Zaborowski w TOK FM.
- Nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji, ale międzynarodowe normy przeciwko używaniu broni chemicznej muszą zostać utrzymane - mówił prezydent Barack Obama w wywiadzie telewizyjnym. Ale zdaniem szefa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr. Marcina Zaborowskiego, mimo tych powściągliwych słów, atak na Syrię jest przesądzony.

- Sprawy zaszły za daleko. Retoryka przywódców zachodnich doszła do takiego punktu, że trudno będzie się z tego wycofać. Stany Zjednoczone mają to do siebie, że jeśli retoryka osiąga odpowiednią skalę, to przywódcy czują się zobowiązani do działania. Żeby podtrzymać wiarygodność - mówił gość "Poranka Radia TOK FM". I przypomniał wydarzenia sprzed 10 lat. Wtedy też byliśmy świadkami podobnych wydarzeń, których konsekwencją był atak na Irak.

Jak stwierdził Zaborowski, do ataku na Syrię nie dojdzie, tylko jeśli "wydarzy się cud". - I okaże się, że to nie prezydent Asad jest odpowiedzialny za użycie broni chemicznej. Ale nic takiego się nie szykuje.

Plany mogą się zmienić

Co ewentualny atak może oznaczać dla Asada? - Równowaga między siłami prezydenta a rebeliantami jest bardzo delikatna. W tej chwili wojska Asada mają przewagę. Ale niedawno były w defensywie. Uderzenie zachodnich wojsk w cele strategiczne może więc przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron - wyjaśnił dyrektor PISM.

Dr Zaborowski sceptycznie traktuje spekulacje, że ewentualna akcja przeciwko reżimowi Asada ograniczy się do bombardowań celów strategicznych. Bo doświadczenie pokazuje, że plany często trzeba zmieniać. - W Libii też miała być krótkotrwała akcja. Głównym celem była ochrona ludności cywilnej. Ale okazało się, że wojska zachodnie był tam znacznie dłużej. A celem operacji zbrojnej okazało się usunięcie Muammara Kaddafiego - przypomniał gość TOK FM.

Nikt nie wie, co dalej

Atak na Syrię wydaje się przesądzony. Ale co potem wydarzy się w tym kraju? - To pytanie, na które nie znam odpowiedzi - przyznał Marcin Zaborowski. I jak dodał, prawdopodobnie nie wiedzą tego zachodni przywódcy.

- Sytuacja nie jest czarno-biała: zły Asad kontra dobrzy rebelianci. Wśród przeciwników prezydenta są przecież m.in. radykałowie związani z Al-Kaidą, którzy aniołkami absolutnie nie są. Syria to państwo wieloetniczne, sztuczny zlepek powstały w wyniku podziałów kolonialnych. Rozpad tego kraju będzie miał olbrzymie konsekwencje regionalne. A tam przecież i bez tego jest bardzo niestabilnie - stwierdził szef PISM.

Rosja będzie miała wolną rękę

Jakiejkolwiek zbrojnej akcji w Syrii najgłośniej sprzeciwia się Rosja, kraj, który robi tam wielkie interesy. Na sprzedaży broni.

Jeśli do ataku dojdzie, to według dr. Zabrowskiego, "Rosjanie będą zachowywać się agresywniej wobec krajów Europy środkowo-wschodniej". - Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i innym krajom nie będzie zależało, żeby jeszcze bardziej rozwścieczyć Rosję. Będą więc gotowi na ustępstwa wobec Rosjan - uważa gość TOK FM.

Choć do ataku na Syrię nie doszło, już pojawiła się bardziej wojownicza retoryka. "Moskwa musi powiedzieć Zachodowi: Zaatakujecie Syrię z pogwałceniem prawa międzynarodowego, my zajmiemy kraje bałtyckie" - napisał na blogu Michaił Aleksandrow, ekspert z Instytutu Wspólnoty Niepodległych Państw w Moskwie.

Więcej o:
Komentarze (15)
"Musiałby wydarzyć się cud, żeby do interwencji w Syrii nie doszło"
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 4 razy -2

  No proszę, bohaterski Pućka zajmie za karę Litwę, Łotwę i Estonię. Co jeszcze idioci z Kremla wymyślą ?

 • 410insidejob

  Oceniono 6 razy 6

  "wojna w Iraku byla oparta na blednej informacji"? to kto sie pomylil? prace stracil?

 • 1pik

  Oceniono 7 razy 5

  W Faludży w Iraku Amerykanie stosowali również zabronioną broń chemiczną - biały fosfor palący ciało aż do kości i porażający drogi oddechowe. Czy przyszło komuś do głowy żeby zbombardować Nowy Jork?

 • say69mat

  Oceniono 1 raz 1

  @gazeta.pl:
  /.../Jeśli do ataku dojdzie, to według dr. Zabrowskiego, "Rosjanie będą zachowywać się agresywniej wobec krajów Europy środkowo-wschodniej". - Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i innym krajom nie będzie zależało, żeby jeszcze bardziej rozwścieczyć Rosję. Będą więc gotowi na ustępstwa wobec Rosjan - uważa gość TOK FM./.../

  say69mat:
  Jan Paweł II wielokrotnie przestrzegał przed wojną i jej konsekwencjami. Bowiem współczesne konflikty przypominają zabawę w kostki ... domina. Upadek jednej, powoduje przewrócenie się całej konstrukcji. Co też widzimy na przykładzie kryzysu nękającego demokracje/demokratury arabskiego Maghrebu i Lewantu.
  Tylko jak u lich nakłonić oponentów, którzy względem siebie zastosowali wariant walki na 'ostateczne rozwiązanie'. Do rozmów i do współistnienia w pokoju, kiedy to pragnienie zemsty. Poprzez dokonanie fizycznej anihilacji przeciwnika jest jedynym motorem tej bratobójczej z wojen.
  Warto w tym wypadku sięgnąć do doświadczenia wojny domowej w Rosji. I rozstrzygnąć, która ze stron konfliktu jest odpowiednikiem 'Białej Rosji', a która aspiruje do bycia ... bolszewią. I zastanowić się czy, gdyby to Biała Rosja wygrała, Katyń byłby w ogóle możliwy??? Czy byłby możliwy oczywisty mord dokonany na oficerach innej armii, w Rosji Denikina, Kołczaka, Wrangla, Millera???

 • ocooley

  Oceniono 6 razy 2

  pokazywarka.pl/1j9d9i/
  Syria, Turcja, Izrael, Saudowie, Katar i gaz, dużo gazu.

 • harimau666

  Oceniono 13 razy 1

  "Stany Zjednoczone minimalizują Chiny i Rosję a ostatnim gwoździem do ich trumny będzie Iran, który oczywiście, jest głównym celem Izraela. My pozwoliliśmy Chinom zwiększyć ich potęgę militarną, daliśmy czas Rosji żeby wylizała się z sowietyzacji, daliśmy im poczucie wyższości, oczywiście fałszywe, ale to wszystko razem szybko ich doprowadzi do zguby (...) Nadchodząca wojna będzie na tyle poważna, że tylko jedno supermocarstwo będzie mogło wygrać i to będziemy my. Oto dlaczego Unia Europejska tak się spieszyła żeby stworzyć swoje supermocarstwo, ponieważ oni wiedzą co nadchodzi a aby przetrwać, Europa będzie musiała być jedną całością spójnego państwa. Ta niezwłoczność mówi mi, że oni dobrze wiedzą czego można od nas oczekiwać. Och, jak bardzo marzyłem o tym zachwycającym momencie (...) Mówiliśmy naszym wojskowym, że będziemy musieli zająć dla siebie siedem bliskowschodnich krajów ze względu na ich zasoby bogactw naturalnych i oni praktycznie wykonali to zadanie. Wiecie jaką mam opinię o naszych wojskowych ale powinienem powiedzieć, że tym razem wypełniali rozkazy zbyt gorliwie. To jest zaledwie ostatni krok ponieważ Iran naprawdę zakłóca równowagę. Jak długo Chiny i Rosja będą stać i patrzeć jak Ameryka je wypiera? Wielki rosyjski niedźwiedź i chiński smok będą zmuszone wybudzić się ze snu a w tym czasie Izrael będzie musiał walczyć ze wszystkich sił żeby zabić jak najwięcej Arabów, tylu ilu tylko będzie mógł. Mam nadzieję, że jeśli wszystko pójdzie dobrze to połowa Bliskiego Wschodu będzie należała do Izraela. Nasza młodzież szkoliła się przez ostatnie dziesięciolecie, lub coś koło tego, w grach komputerowych i to jest interesujące widzieć w nowych grach takich jak „Call of Duty” i „Warfare 3”, to, że one odzwierciedlają dokładnie to co nadchodzi w najbliższej przyszłości z jej inteligentnym programowaniem (...) Nasza młodzież w USA i na Zachodzie jest gotowa, ponieważ została ona zaprogramowana żeby być dobrymi żołnierzami, mięsem armatnim, a kiedy dostaną oni rozkaz wyjścia na ulice i walki z tymi obłąkanymi Chińczykami i Rosjanami to oni będą wykonywać rozkazy (...) będziemy budować nowy świat a w nim będzie tylko jedno supermocarstwo i to będzie globalny rząd, który wygrywa zawsze. Nie zapominajcie, że Stany Zjednoczone mają najlepszą broń, której nie ma żaden inny naród i my pokażemy światu tę broń kiedy nadejdzie odpowiedni czas."
  - Henry Kissinger, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, nauczyciel polityczny Baracka Obamy.
  rusinform.ru/index.php?newsid=39

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 14 razy 8

  "Jak stwierdził Zaborowski, do ataku na Syrię nie dojdzie, tylko jeśli "wydarzy się cud". - I okaże się, że to nie prezydent Asad jest odpowiedzialny za użycie broni chemicznej. Ale nic takiego się nie szykuje."

  No jakby niby byl winny. Skad tego "eksperta" wzieliscie? Z d...?!?

 • harimau666

  Oceniono 17 razy 13

  cudem byłoby ujawnienie w obecnej chwili wiarygodnych dowodów na prowokację islamistów...
  cudem bo jak wiadomo zainteresowani wojenką zadbają o to by taki cud się nie zdarzył...

 • dziadekjam

  Oceniono 21 razy 15

  "Stany Zjednoczone mają to do siebie, że jeśli retoryka osiąga pewną skalę, to przywódcy czują się zobowiązani do działania. Żeby podtrzymać wiarygodność.."
  =============================================================
  Podtrzymywanie wiarygodności w oparciu o RETORYKĘ, a nie o FAKTY ?! Sen wariata...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX