Będzie interwencja w Syrii - "chirurgiczne uderzenie rakietowe"

Bartosz Węglarczyk jest przekonany, że Stany Zjednoczone zdecydowały już o interwencji w Syrii. Oczywiście nikt nie rozważa wysłania tam wojsk lądowych. - To będzie chirurgiczne uderzenie rakietowe. Na systemy dowodzenia, składy broni - mówił w-ce szef "Rz" w TOK FM.
Według Bartosza Węglarczyka o tym, że w Białym Domu zdecydowano się już na interwencję w Syrii, świadczy wczorajsze przemówienie sekretarza stanu. John Kerry przekonywał, są twarde dowody, że to reżim prezydenta Asada użył broni chemicznej. - To, czego byliśmy świadkami w zeszłym tygodniu w Syrii, wstrząsnęło sumieniem świata. To było odrzucenie wszystkich możliwych kodeksów moralnych. Powiem wprost: zabijanie cywilów, kobiet i dzieci, niewinnych przechodniów to po prostu moralna plugawość - mówił.

W ubiegłotygodniowym ataku chemicznym, do którego doszło na przedmieściach Damaszku, mogło zginąć nawet 1 300 osób.Jak stwierdził Bartosz Węglarczyk w "Poranku Radia TOK FM", po takim wystąpieniu nie można zrezygnować z interwencji. - Biały Dom ma za dwa dni opublikować raport, z którego ma wynikać, że syryjska armia łamie zakaz używania broni chemicznej. Oczywiście w Syrii nie wylądują amerykańskie wojska. To będzie chirurgiczne uderzenie rakietowe. Na systemy dowodzenia, składy broni - uważa wiceszef "Rzeczpospolitej".

Także Piotr Kraśko z TVP jest przekonany, że decyzja już zapadła. - Kerry musiał to powiedzieć w porozumieniu z prezydentem Barackiem Obamą. Jak sekretarz stanu mówi takie słowa, to tak, jakby za swoimi plecami miał już rakiety wycelowane w Syrię.

Sprzeciw nic nie da

Takie "chirurgiczne" akcje Stany Zjednoczone podejmowały już nieraz. Choćby - jak przypominał Węglarczyk - w czasie wojny w Kosowie. - W 1999 roku takie uderzenia sparaliżowały działania Serbów. Przerwały wojnę. I była to operacja przeprowadzona przy wielkim sprzeciwie Rosji.Także i tym razem Rosja i Chiny sprzeciwiają się międzynarodowej interwencji w Syrii. I blokują w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wszystkie ostre rewolucje dotyczące wydarzeń na Bliskim Wschodzie. "Bardzo niebezpieczną i śliską drogą" nazwał w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow, zapowiedzi interwencji w Syrii. Podkreślał, że jakakolwiek operacja zbrojna, przeprowadzona bez zgody RB ONZ, byłaby naruszeniem prawa międzynarodowego.

- Jakikolwiek ruch Stanów Zjednoczonych wobec reżimu syryjskiego byłby odebrany w Moskwie jako ruch przeciwko Rosji i jej interesom - przekonywał w TOK FM prof. Janusz Czapiński. Ale wg Piotra Kraśki rosyjski sprzeciw nic nie zmieni. - Nie może być tak, że USA to mocarstwo drugiej świeżości. I cofa się za każdym razem, kiedy Kreml coś powie - mówił publicysta telewizji publicznej.

"Wspólnota międzynarodowa ma obowiązek reagować. Ruszyła machina wojenna" - ocenia ekspert>>

Więcej o:
Komentarze (25)
Będzie interwencja w Syrii - "chirurgiczne uderzenie rakietowe"
Zaloguj się
 • moro01

  Oceniono 8 razy 0

  Weźcie mi ten fałszywy ryj żydokomuszy . To nie żaden węglarczyk tylko żyd Fleischfarb w prostej linii potomek zbrodniarza komunistycznego Izaka Fleischfarb zwanego Józef Światło !!!!!
  www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=swiatlo

  Niech to coś nie mówi nam Polakom co mamy robić bo tyle samo ma do gadania co urban.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 15 razy 9

  Ludzkie panisko z tego Obamy - mógłby przecież pieprznąć atomem w Damaszek jak kiedyś jego poprzednik w Hiroszimę!

  Pokojowy Nobel jest zatem w "godnych" rękach.

 • iremus

  Oceniono 18 razy 12

  A pamiętacie takie doniesienie:
  .....Kierowana przez USA grupa inspektorów, która szukała w Iraku broni masowego rażenia (BMR), nie znalazła żadnych dowodów, że przed amerykańską inwazją w marcu 2003 roku Irak ukrył taką broń w Syrii - informuje końcowy raport grupy, ogłoszony w poniedziałek wieczorem.......
  info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/irak+bro%C5%84+masowego+ra%C5%BCenia_____________________________________________________________________________

  Jak widać USA ma tych samych doradców, którzy przygotowali prowokację gliwicką z 1939r a po wojnie otrzymali azyl w USA. Odnoszę wrażenie, że czas dla nich się zatrzymał.
  Dla tych co nie wiedzą co to była prowokacja gliwicka: pl.wikipedia.org/wiki/Prowokacja_gliwicka

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 6

  "Będzie interwencja w Syrii..."
  ======================
  Znaczy się terrorysta wesprze terrorystów.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 21 razy 9

  Jeszcze raz powtórzę to, co napisałem wcześniej - USA zachowają się jak uliczny chuligan, który boi się stanąć twarzą w twarz ze swoim przeciwnikiem i w związku z tym ogranicza się do obrzucenia go kamieniami zza węgła.

  Taki atak Amerykanów będzie rzeczą bezmyślną:
  - nie pozwoli im zachować twarzy
  - nie zaszkodzi zbytnio Assadowi
  - przyniesie dodatkowe cierpienia zwykłym Syryjczykom.

  Ale - trudno oczekiwać logiki od miotającego się w konwulsjach (czasem wyglądającym wręcz na przedśmiertne) i tracącego z każdym miesiącem swoje pozycje światowego eks-dominatora.

 • marcin1956

  Oceniono 4 razy 2

  Jeśli USA upiera się, żeby do Afganistanu latać przez Australię i Pakistan - to ich problem. Ale jeśli do tego zmuszają Europę, żeby do Azji latała przez USA i Hawaje - to już nie jest zabawne. Zawsze pozostanie korytarz powietrzny nad Iranem, tylko najpierw trzeba by też spacyfikować Iran. Czyli w planie kolejna krótka wojenka?
  Czy też USA tak boją się że Iran zablokuje cieśninę Ormuz, że niezależnie od kosztów prą do wybudowania rurociągu przez terytorium Syrii dla ominięcia drogi morskiej?

 • jerjar

  Oceniono 7 razy -3

  Jeśli Stany miałyby być "mocarstwem drugiej świeżości", to jakiej świeżości jest rosyjski jesiotr?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX