Raport MS miażdży policję. Mogła interweniować już w momencie, kiedy kibole pili piwo

Policja powinna interweniować na plaży w Gdyni już w momencie, gdy pseudokibice Ruchu Chorzów zaczęli pić piwo - wynika z analizy Ministerstwa Sprawiedliwości, do której dotarł tvn24.pl. - W toku jest pięć postępowań dyscyplinarnych. Czekamy na raport naszego biura kontroli - powiedział w rozmowie z serwisem Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji.
Eksperci z Departamentu Prawa Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowali swoją analizę dla ministra Marka Biernackiego na ubiegłotygodniowe spotkanie z premierem ws. wydarzeń na plaży w Gdyni. Pracownicy resortu przeanalizowali zajście od momentu, kiedy pseudokibice Ruchu Chorzów zjawili się na plaży. Swój raport oparli m.in. na doniesieniach mediów i upublicznionych zapisach z monitoringu. Doszli do wniosku, że policja mogła wkroczyć na plażę już w momencie, kiedy kibice zaczęli pić piwo - pisze Tvn24.pl.

Kolejnym powodem do wkroczenia funkcjonariuszy było zdaniem ekspertów ich głośne zachowanie oraz wystrzeliwanie rac, o czym informowali policję świadkowie. Takie zachowanie pseudokibiców było "czynem chuligańskim" lub "działaniem pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka" - stwierdzili pracownicy resortu w swojej analizie.

Groźby karalne, znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej

Kolejne zachowania pseudokibiców, zdaniem ekspertów, można było uznać jako przestępstwa: "groźby karalnej", "stosowania przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania", "znieważenia", "naruszenia nietykalności cielesnej" Chodzi o - jak wynika z relacji świadków - zaczepianie innych osób na plaży i agresywne odnoszenie się do nich.

W momencie narastania agresji między kibolami a meksykańskimi marynarzami powodem do interwencji policji było zaś możliwe zaistnienie przestępstwa "publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa", a także "publicznego pochwalania popełnienia przestępstwa" - pisze Tvn24.pl.

Nawet siedem różnych przestępstw w trakcie samej bójki

W chwili samej bójki - jak zauważają w raporcie prawnicy z Ministerstwa Sprawiedliwości - mogło dojść do aż siedmiu przestępstw. Eksperci wymienili m.in. "udział w bójce lub pobiciu", "udział w bójce lub pobiciu, używając broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego narzędzia", "narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia".

"Organy porządku publicznego mogły reagować na wszystkich etapach zajść w Gdyni, gdzie dochodziło do naruszeń przepisów prawno-karnych" - stwierdzili w raporcie eksperci.

Ocenę wydarzeń na plaży w Gdyni przygotowuje także policja. - W toku jest pięć postępowań dyscyplinarnych. Czekamy na raport biura kontroli. Swoją kontrolę prowadzi gdański komendant wojewódzki, który podejmie zdecydowane kroki - powiedział portalowi tvn24.pl Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji.

Więcej w serwisie Tvn24.pl >>

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (222)
Raport MS miażdży policję. Mogła interweniować już w momencie, kiedy kibole pili piwo
Zaloguj się
 • hare-hare

  0

  marynole bili się z kibolami,interweniowali policjantole a przyglądali się katole,wpisy robią pojebole

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  tak pracuje większość policjantów z prewencji, z daleka omijają miejsca gdzie trzeba by interweniować, nie śpieszą się z przyjazdem na interwencję - nieroby i lenie, nigdy ich nie ma tam gdzie się coś dzieje

 • jtp2

  0

  Raport MS miażdży policję. Mogła interweniować już w momencie, kiedy kibole pili piwo

  Poniżej videa z 2012 Gdańsk Długa

  trojmiasto.tv/Wspolna-fiesta-kibicow-w-Gdansku-po-meczu-Hiszpania-Wlochy-3270.html
  Gdzie była policja?
  Gdzie raport MS?

 • pafos1

  Oceniono 2 razy 2

  Miedzy chuliganami a policjantami wytworzyla sie symbioza, dopoki policjant nie poczuje ze za opie rdalanie sie moze zostac wydalony ze sluzby i stracic emeryturke to dalej bedzie tylko udawal ze walczy z bandyterką

 • sokolasty

  Oceniono 1 raz 1

  A to interwencja musi polegać na wymierzeniu kary? Czy nie wystarczyłoby, żeby kilkunastu policjantów pofatygowałoby się na plażę? Po to, żeby tylko pokazać, że są i że w razie czego zareagują?

  Na ciul mi w Polsce policja, która dzielna i bohaterska jest tylko w Pitbullu i Kryminalnych, a w życiu potrafią tylko jeździć nieoznakowanym, suszyć na wylocie z miasta za ostatnim skrzyżowaniem lub czaić się na małolata ze skrętem?

 • axenrolle

  Oceniono 2 razy 2

  Nie dziwię się że ktoś "miażdży" policję tylko dziwię się że akurat robi to Ministerstwo Sprawiedliwość które samo powinno być dzień w dzień miażdżone

 • cromio

  0

  Jacy chuligani, jacy kibole? Przecież to PATRIOCI są!
  (Tako przynajmniej rzecze polska prawica).

 • kawabis

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Biernacki sprytnie odbił piłeczkę od siebie i podrzucił ją Sienkiewiczowi, tylko dlaczego nie wspomina o wyrokach na kiboli zasądzanych przez sędziów, ta pobłażliwość jego nie razi. Politycy to niestety "autocenzura" miotają się od zdarzenia do zdarzenie, obciążają się wzajemnie odpowiedzialnością udając zapracowanych dla naszego dobra. Gdyby policja wkroczyła na plażę gdy pili piwo i doszło by do draki Biernacki w raporcie napisałby, że policja zadziałała za wcześnie atakując biednych plażowiczów ze Śląska, a przecież oni tylko pili piwo a więc mała szkodliwość społeczna czynu i policjanci oskarżeni byliby za prowokację oraz oberwaliby za nadgorliwość. Idioci wy musicie się zdecydować czego oczekujecie od policji, dać jej wytyczne a później bronić jej w razie zadymy, a nie ustawiać się zawsze z wiatrem patrząc z której strony wieje. Problem kiboli jest do rozwiązania w 2 miesiące, bez zmiany prawa i kombinacji, wystarczy dać zielone światło policji do konkretnych działań, zobligować prokuratorów do współpracy i wytłumaczyć sędziom że kary opisane "od-do" nie znaczą zawsze tych najniższych i w zawiasach. Tylko po co kim by straszyli społeczeństwo, PiS już nie działa to trzeba straszyć związkowcami i kibolami.

 • jerzysm42

  Oceniono 4 razy 2

  Policjanci nie mogli interweniować. Przygotowywali się od demonstracji w celu ochrony 100 % wysokości zasiłków chorobowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX