"Twarz polityka to żadne objawienie". Prawicowi publicyści zabierają głos w dyskusji o cieniu na szybie

- Nie wierzę, aby w jakikolwiek sposób Kościół miał się ustosunkować do takich zjawisk jak cień na szybie? - mówił ks. Isakowicz-Zaleski. Zdjęcie Katarzyny Pawlak wywołało niemałą burzę na prawicy.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Fronda.pl krytykuje teorię o "objawieniu" twarzy Lecha Kaczyńskiego w kamienicy na warszawskim Powiślu. Podkreśla, że jako ksiądz z wieloletnim stażem wiele razy miał do czynienia z cudownymi znakami, które później okazywały się tylko zbiegami okoliczności. Tłumaczy też, jak do spraw objawień podchodzi Kościół - "Cuda są dokładnie sprawdzane, a komisje watykańskie - niesłychanie ostrożne. Nie podejmują pochopnych decyzji. Nie wierzę, aby w jakikolwiek sposób Kościół miał się ustosunkować do takich zjawisk jak cień na szybie".

Mówi też o ogromnej sile autosugestii i o tym, że niektórzy ludzie potrzebują znaków nadprzyrodzonych i bardzo chcą uwierzyć w ich prawdziwość. Co więcej, zaznacza, że nawet jeśli niektórzy widzą w cieniu zarys twarzy Lecha Kaczyńskiego, to nie należy tego wiązać z objawieniem, bo Kaczyński był politykiem, a nie postacią Kościoła. "W zasadzie na szybie mógłby się pokazać i Piłsudski, i Kościuszko, i wiele innych osób..." - dodał Isakowicz-Zaleski.

"Parareligia i pogaństwo"

Tomasz Terlikowski, również na Fronda.pl, pisze, że choć nie kwestionuje zasług Kaczyńskiego dla kraju, to jego poglądy były w wielu przypadkach sprzeczne z katolickim nauczaniem. Przede wszystkim jednak Terlikowski obawia się, że przez pamięć o osobach świeckich w takiej formie przekształca się w "parareligię (i niestety, zachowując szacunek dla tych wszystkich, którzy zaangażowani są w poszukiwanie prawdy o tym, co wydarzyło się w Rosji, można ją nazwać ?smoleńską ?)". Sugeruje też, że z punktu widzenia katolika, "wiara w tego typu ?znaki ? jest czystym pogaństwem".

"Smoleńska obsesja"

fot. Twitter

Autorka zdjęcia, Katarzyna Pawlak z "Gazety Polskiej Codziennie", komentowała na Twitterze - "Początkowo myślałam, że zwariowałam i to skutek ?smoleńskiej obsesji ?, ale każdy to widzi. Do tej sali [w szpitalu na Solcu - red.] przychodzą ?pielgrzymki ?". Samuel Pereira ("GPC" i "Fronda"), również na Twitterze, pisał, że zdjęcie "ma moc". Zdjęcie kamienicy udostępniła też Marta Kaczyńska, córka zmarłego prezydenta.

fot. Twitter

Pawlak w rozmowie z portalem Plwolności.pl nazwała to, co dzieje się wokół zrobionego przez nią zdjęcia, groteskowym spektaklem. "Lewica uważa, że prawica kompletnie oszalała i zacznie modlić się do cienia na szybie, odbywając pielgrzymki, prawica mnie karci, że to pogańskie gusła" - mówiła w wywiadzie. Na koniec dodała, że nie spodziewała się tak szerokiego odbioru zdjęcia.

Więcej o:
Komentarze (20)
"Twarz polityka to żadne objawienie". Prawicowi publicyści zabierają głos w dyskusji o cieniu na szybie
Zaloguj się
 • sierota79r

  0

  o q,rw.a teraz to już naprawdę trzeba przemyśleć ewakuację z tego rąbniętego katolandu ...

 • tadek-1

  0

  Tak jak Kaczynscy to szalenstwo i obled, tak cala prawica karmi kaczkami grajacymi na trabkach.

 • hosimin

  0

  Kołtun się jeży, biust opada. Dno!

 • harimau666

  Oceniono 5 razy 5

  „Początkowo myślałam, że zwariowałam i to skutek »smoleńskiej obsesji «,

  po pierwsze primo wy paniusiu nie myślicie...
  po drugie primo ,wy ,hieny medialne,z urabianiem mózgów biedoty polskiej dobijacie do poziomu kuriewnych więc jak mniemam paniusia ma parcie na karierę...
  po primo trzecie:
  fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/p480x480/1239569_555894754448408_2069887167_n.jpg

 • siladucha

  Oceniono 3 razy -3

  Niesmaczne i nietaktowne.

  Siła ducha

 • litrahalf

  Oceniono 19 razy 15

  Podobno w przyszłym tygodniu ma nawiedzić kamienicę Ferdynanda Kiepskiego,

 • doni72

  Oceniono 7 razy -3

  Oto medialny cyrk w cyrku i kino absurdow.Z jednej strony Terlikowski ktory domaga sie nacjonalizacji dogmatow Kosciola Rzymskokatolickiego,jest takich asow wiecej,a z drugie towarzystwo adoracji zycia seksualnego gejow,lezbijek i takich tam roznych.Dla tych wrogich sobie srodowisk ich zycie polityczne i racje w zasadzie na tym sie koncza,dla nich inne problemy sa bez znaczenia.Media w tym cyrku maja niezly ubaw i chyba niezla kase,temat "nosny i wazny".

 • fakiba

  Oceniono 11 razy 5

  A tam takie opinie sektę smoleńską ciekawi co powie wielebny muchomor Toruński jak zatwierdzi to będzie cud i koniec gatki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX