Komentarze (364)
"Wprost": Armia kupiła pociski Spike za 1,5 mld zł. "Ciągną za sobą smugę dymu"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • rosenthalmatthew

  Oceniono 6 razy 6

  Tymczasem termin "Spike (pocisk)" na Wikipedii:
  -"Proces badań technicznych polscy specjaliści (m.in. z Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, Szefostwa Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Wojsk Lądowych) rozpoczęli tuż po ogłoszeniu decyzji komisji i realizowali je w Izraelu oraz w ośrodkach polskich. Próby poligonowe pocisków odbywały się w Ośrodku Badań Dynamicznych WITU na poligonie Drawsko Pomorskie w listopadzie 2002 r., zaś właściwe strzelania 25 i 26 listopada 2002 r. Ich wynik był pozytywny i wykazały one wysoką skuteczność Spike'a w zróżnicowanych warunkach, także w nocy".
  Czyli jednak testowano je w Polsce i jakoś nikt nie zauważył wad.

  Po prostu to wszystko śmiechu warte!!!

 • bosabosa11

  Oceniono 7 razy 3

  A czy internetowi fachwcy słyszeli może termin top attack? Czymże takowy różni się od direct attack i kiedy jaki się stosuje?
  Tak to jest jak wypowiadają się dzisiejsi zniewieściali mężczyźni co ni wojska, ni książki nawet przez szybę nie liznęli.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy -1

  Armia Grecji ma jakieś takie pociski przeciwpancerne, które osiągają cel szybciej niż inne i przebijają nawet pancerz najnowszych Merkav. Jakiej produkcji są te pociski?

 • tedj

  Oceniono 2 razy 2

  O dziwo konkurencyjny amerykański Javelin, który przegrał przetarg smuży nawet na pustyni
  www.konflikty.pl/a,2443,Wojska_ladowe,AGM-114_Hellfire_Spike-ER_BGM-71_TOW_9M133_Kornet._Przeciwpancerne_pociski_kierowane.html

 • korespondent1949

  Oceniono 8 razy 2

  Ktoś za to odpowiada, ktoś dostał w łapkę ile trzeba i podpisał, sprawa dla prokuratora.

 • bambi7

  Oceniono 5 razy 1

  "W swojej klasie jest to bardzo nowoczesny sprzęt. Ale już na polskich poligonach okazało się, że podczas złej pogody wytwarzają smugę dymu. Może ona zidentyfikować żołnierzy, którzy z nich strzelają - mówi Żemła.(...) Nie wiadomo, jakiej partii sprzętu dotyczy wada. Czy całej, czy jedynie poszczególnych egzemplarzy? Jak sądzę, pociski przed podpisaniem kontraktu nie zostały wystarczająco przetestowane, w każdych warunkach pogodowych (...)"

  Przede wszystkim nie da się sprawdzić sprzętu W KAŻDYCH warunkach pogodowych, bo jest to niemożliwe (nawet USA nie potrafi stworzyć wszystkich sztucznych warunków pogodowych na obszarze poligonu). Nie rozumiem więc na czym polega ta "wada" - niech strzelają w warunkach zbliżonych do nocnych żeby smug nie było.

  To taka sama paranoja jak z Fukushimą - reaktor wytrzymał trzęsienie Ziemi ok. 7 stopni w skali Richtera. A to były o wiele gorsze warunki, niż te na które planowano budowę tamtych reaktorów. Czy to oznacza że zbudowano źle?! Nie, po prostu nigdy się nie sprawdzi wszystkich sytuacji...

 • wyciety

  Oceniono 5 razy 3

  Co na to greenpeace i Adam Wajrak.Unia nas obciazy za emisje co2.

 • jkredman

  Oceniono 9 razy 5

  czy to nie za wspaniałego ministra obrony narodowej Jerzego Szmajdzińskiego z SLD i jego zastępcy od kontraktów Janusza Zemkego [obecnie europoseł z SLD]

 • 1neo1

  Oceniono 8 razy 2

  Tuskoland to skorumpowane państwo, marnotrawiace miliardy złotych, POdzas gdy 800 tys. dzieci głoduje w Polsce. POmyślcie ile głodnych dzieci moglibyśmy nakarmić za 1,5 mld zł.

  Ten kto POdpisał ten kontrakt, POwienien być oskarżony o korupcję!!!

 • tedj

  Oceniono 7 razy 3

  Do wszystkich pisotłuków, którzy już zdążyli psy powiesić na obecnym rządzie, za ten zakup.
  "W sierpniu 2001 r. Zakłady Metalowe Mesko S.A. ze Skarżyska Kamiennej, jedyny w naszym kraju producent kierowanych pocisków rakietowych (m.in. ppk Trzmiel i Malutka) otrzymały od Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych polecenie przeprowadzenia przetargu na nowy ppk. Oferenci zgłaszać mieli swe propozycje na ppk dwóch kategorii: o zasięgu do 2,5 km (wyrzutnie przenośne) oraz o zasięgu 4-4,5 km (wyrzutnie na wieżach KTO-bojowych, samobieżnych niszczycielach czołgów i śmigłowców). Przystąpiły do niego firmy z Izraela, Rosji, Republiki Południowej Afryki, Szwecji i Unii Europejskiej. Ostatecznie werdykt komisji przetargowej został ogłoszony 26 lipca 2002 roku – zwycięzcą przetargu zostały pociski Spike-LR, izraelskiej firmy Rafael, które spełniły wszystkie wymagania taktyczno-techniczne i okazały się być wyraźnie lepsze od konkurentów, choć nie były wcale najtańsze. Przewaga techniczna i technologiczna nad konkurentami – szczególnie ze względu na nowatorski układ naprowadzania, umożliwiający działania w trybie "odpal i zapomnij" – oraz związana z tym wyższa skuteczność spowodowały, że mniejsza ilość droższych pocisków, ale o lepszych charakterystykach bojowych w takim samym stopniu pozwoli na zapewnienie skutecznej obrony przeciwpancernej, niż większa tańszych, ale mniej skutecznych. Ze względu na cechy konstrukcyjne rodziny Spike wybrano w obu kategoriach ten sam pocisk, który w zależności od trybu użycia może być wykorzystywany do zwalczania celów na odległościach do 2,5 km (Spike-MR w trybie "odpal i zapomnij") oraz do 4-4,5 km (Spike-LR w trybie "odpal i koryguj").

  Proces badań technicznych polscy specjaliści (m.in. z Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, Szefostwa Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Wojsk Lądowych) rozpoczęli tuż po ogłoszeniu decyzji komisji i realizowali je w Izraelu oraz w ośrodkach polskich. Próby poligonowe pocisków odbywały się w Ośrodku Badań Dynamicznych WITU na poligonie Drawsko Pomorskie w listopadzie 2002 r., zaś właściwe strzelania 25 i 26 listopada 2002 r. Ich wynik był pozytywny i wykazały one wysoką skuteczność Spike'a w zróżnicowanych warunkach, także w nocy.

  Po zakończeniu negocjacji dotyczących finansowej strony przedsięwzięcia, offsetu oraz transferu technologii dla polskich firm, 29 grudnia 2003 r. zostały podpisane umowy między MON a PHZ Bumar/ZM Mesko S.A. oraz PHZ Bumar/ZM Mesko S.A. a firmą Rafael, normujące kwestie dostaw pocisków dla Wojska Polskiego oraz współpracy przemysłów Polski i Izraela przy ich produkcji.

  Jego produkcję licencyjną (z użyciem części zespołów importowanych) uruchomiono w zakładach Bumar Amunicja w Skarżysku-Kamiennej."

 • terderda1212

  Oceniono 7 razy 1

  No tak. Znowu Mosze zarobił na głupich Polakach.
  Ha ha , te pociski mogą zniszczyć tylko polskie czołgi np. szczyt technologii polskiej- czołg "Twardy". Na pewno nie Abramsa, Leoparda czy T-90.
  A ruskie się cieszą.

 • miroo

  Oceniono 5 razy 5

  hmmm...

  w innych krajach europejskich w których są używane spike silniki nie smużą i przebijają znacznie grubsze pancerze...

  dlaczego w Polsce jest inaczej?

 • tewiemleczarz

  Oceniono 1 raz -1

  To niech strzelają tylko nocą...

 • kot2ka

  Oceniono 2 razy -2

  I znowuż jakiś idiota nie sprawdził dokładnie broni i z naszych podatków debile wydali ogromne pieniądze na jakiś szajs. Czy tylko w Polsce mamy pod dostatkiem tym niekompetentnych osłów szastających publicznym groszem ????. Może nie tylko w Polsce ale ilościowo bijemy innych na głowę !!!!

 • ryte0111

  Oceniono 3 razy -1

  A cóż to za TRANSFORMERSY albo inne cuda na współczesnym polu walki mają pancerz o grubości 600 mm. Czołg z półmetrowym pancerzem Ha, Ha

 • rezun-one

  Oceniono 1 raz -1

  Nie widzę żadnego problemu.
  Te pociski i tak będą używane jedynie na poligonach w celach ćwiczebnych.
  Do Afganistanu ich chyba mnie wywiozą, bo niby po co?

 • otoosh

  Oceniono 2 razy -2

  Pancerz 600 mm...
  A cóż to za pancernik Potiomkin miałby być tymi pociskami zwalczany?
  Pokażcie mi lądowy sprzęt o takim pancerzu...
  Ponad 100 tonowy czołg JS-2 z czasów II WŚ miał pancerz niewiele ponad 200 mm...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy -1

  Typowo izraelska perfidia.

 • jan.go

  Oceniono 1 raz -1

  Tak czy siak trzeba zacząć strzelać nie ma takiego pocisku by mógł leżeć w nieskończoność.Może jakieś propozycje?

 • nostradamuspl

  Oceniono 6 razy -2

  k.wa rece opadaja....

  zydo-komuna dalej dobrze sie ma.

 • sir_fred

  Oceniono 7 razy -1

  No i 1,5 mld w błoto... Polska to bogaty kraj.

 • estr

  Oceniono 1 raz -1

  Redaktor naczelna portalu Polska-zbrojna.pl przyznaje, że jest to problem. - Nie wiadomo, jakiej partii sprzętu dotyczy wada. Czy całej, czy jedynie poszczególnych egzemplarzy

  Jak nie wiedzą które smużą niech wystrzelą wszystkie po kolei i się dowiedzą.

 • wlodwoz

  Oceniono 8 razy -2

  W czasie, gdy dziura budżetowa straszy, wydawanie miliardów na rakietki, powinno się skończyć wyrokiem dla premiera i jego bandy. Nie da się tego określić inaczej! Kogo to mamy niby atakować?! Rosję?, Białoruś? Japonię?( A tych za co?)

 • bodzko

  Oceniono 6 razy 0

  Co się w tym kraju dzieje? Kupujemy szybkie pociągi, które nie będą szybko jeździć bo nasze tory są do bani, kupujemy pociski, które nie nadają się do użytku w naszych warunkach atmosferycznych i nie przebijają pancerza. Osoby odpowiedzialne za te miliardowe kontrakty są amatorami? A może....?

 • talking_head

  Oceniono 13 razy 7

  Minister z SLD, bodajże Kaczmarek, który kupił jako pierwszy te knoty izraelskiej firmy wyleguje się pewnie na Morzu Czerwonym na swym jachcie. Ciekawe ile teraz wyniosła wziątka, 10 czy 15% od 1.5 mld ?
  Tak dział nasz rząd, tu 2 mld na Bubel Narodowy, do którego trzeba dokładać, tu 2.5 mld na szybką kolej która nie ma gdzie jeździć, tu 1.5 mld na rakiety dla samobójców. Jak długo Polacy będa tolerować tę bandę łapowników i nieudaczników ?

 • werykator

  Oceniono 6 razy 2

  Pociski,krzesla,ciasteczka .... Milion do miliarda i jest dziura w budżecie 45 mld. Jak można wydawać taką kasę bez żadnych zasad?!

 • asraz

  Oceniono 3 razy 1

  600 milimetrów to nie mniej ani więcej niż 60 centymetrów.
  Może ktoś poda grubość pancerza w czołgach, lub innych opancerzonych pojazdach.

 • hq1

  Oceniono 2 razy 2

  info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/przeciwpancern%C4%85+spike
  Nie było testów??

 • wipowski

  Oceniono 2 razy 0

  za to Ruskie Kornety rozpruwały żydowskie merklavy jak puszki po konserwach :D

 • rewident75

  Oceniono 6 razy 2

  problem polega na tym, że nawet jeśli ten artykuł to sponsorowana ściema, to już każdy w niego uwierzy, bo rząd Tuska ma po prostu tak niskie notowania w Narodzie:)
  Co więcej sprawa dotyczy okresu sprzed 10 lat, więc to raczej SLD-PSL. Ale na to już nikt nie patrzy. Jak ktoś ma przerąbane to musi bęknąc nawet za nie swoje winy:)

 • hrabia_komoruski

  Oceniono 2 razy -2

  Chlopy se poczytaja o tej broni tutaj:

  www.rafael.co.il/marketing/SIP_STORAGE/FILES/3/923.pdf

 • johndoe24ltd

  Oceniono 2 razy 0

  tu się załata, tam zaceruje i da radę, nie z takimi problemami z majorem Żukowem pod Stalingradem dawaliśmy radę !!!!!

 • abw12300

  Oceniono 9 razy -5

  Ciekawsze by było jak by nas POinformowali ile ŁAPÓWKI wzięli Ci co ten szmelc kupili. Niechże rudy POwie chociaż to. POciski ze SMUGAMI. Tylko Ludzie rudego mogli dokonać takiego zakupu.

 • realistas

  Oceniono 7 razy 1

  Najważniejsze w wojsku są krzyże i chorągwie. Wojsko powinno też ładnie maszerować. Wojsko polskie do niczego się nie nadaje. Generałów, po moskiewskich szkołach, którzy coś potrafili wywalono i do głosu doszli ci, którzy nic nie potrafią. Właściwie potrafima. Ładnie klęczeć i się modlić.

 • srool

  Oceniono 6 razy 0

  ....a PO łapy zaciera ,,,i będzie grosz do kieszeni i na gminę ! ....., a głupie goje niech płacą ....i oby nam się.... i szalom..... i do siego lata ......

 • mielis

  Oceniono 4 razy -2

  Trochę drogie, ale na ćwiczenia poligonowe dobre. Bez skomplikowanej aparatury można obserwować efekty ćwiczeń. Tylko kupiono zbyt wiele. Zapewne leżały gdzieś w magazynach 30 lat i na front się już nie nadają. Utylizacja jest kosztowna. Przechowywanie u siebie niebezpieczne. Głupi Polak wywiózł śmieci i jeszcze za to zapłacił.

 • 1europejczyk

  Oceniono 2 razy -2

  Pocisk pociskiem a prowizje od kontraktów prowizjami ..
  Żołnierze powinni imiennie wiedzieć kto i jaki kontrakt podpisuje tak, żeby w później wiedzieć komu po żołniersku jak i za co "dziękować".

 • jtomasz

  0

  Tak to wojacy bawią się pod czujnym okiem ministra, pokazującego "polskie kły" (po angielsku "polskie tuski"). Ale 1,5 mld to ładna suma - kawalerykska fantazja.

 • borsuk07

  Oceniono 2 razy -2

  - Pociski kierowane Spike do polskiej armii trafiły w 2004 roku. Prawie w tym samym czasie co Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak i samoloty wielozadaniowe F-16. - ZASTANAWIAJĄCE ?

 • ergosumek

  Oceniono 4 razy -2

  Pancerz 600mm to był na linii Maginota, Zygfryda, Ulryka von Jungingen i w kwaterze Hitlera.
  Po kiego grzyba takie wymagania?

 • ollo_filipino

  Oceniono 6 razy -2

  Niech one będą te Spike- i czy jak tam sie nazywają . Tylko duża liczba Spików i Stingerów zniechęci agresorów typu USSR czy podobni do ataku na kraj tej wielkości co nasz. Nie 48 F-16 (he he, he) czy 120 Leo, te pierwsze sie ewakuują za Odre 2 dni przed dniem "W". A ludzie jak tylko potrafią strzelić z wiatrówki to poradzą sobie ze Spikem i Stingerem, a tego żaden agresor nie wytrzyma na dłuższą metę...aluminiowych trumien jest ograniczona ilość.

 • jotys

  Oceniono 2 razy 2

  jeżeli to kłamstwo, to mon powinien autora podać do sądu. Gdzie jest prawda i kto i dlaczego
  nas oszukuje ?

 • tenare

  Oceniono 2 razy 0

  " My już zażądaliśmy od producenta naprawienie tego problemu - wyjaśnia rzecznik. "

  Mają przyczepić na ogonach pocisków pochłaniacze dymu?

  To jest sabotaż !

 • vidi12

  Oceniono 6 razy -2

  Oj tam, oj tam... pancerza nie musi przebijać... chałupę afgańską roz pie rdoli... naszym "bohaterom" to wystarczy

 • dabera

  Oceniono 6 razy 0

  Nie na darmo mówią, że żydzi potrafią robić geszefty z naiwniakami(?)

 • ralfzs

  Oceniono 2 razy -2

  Może i to robota wrogiej konkurencji - tyle że już w przeszlości Rafael miał problemy z różnymi rakietami i naiwni kupowali od nich na papierze coś co do końca nie działało ja powinno ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX