Niemcy. "Hańbiąca porażka organów ścigania" ws. morderstw NSU

Miażdżącą opinię wystawiła niemieckim organom ścigania i ich roli w sprawie neonazistowskiej bojówki NSU komisja śledcza Bundestagu. Po półtora roku pracy komisja przedłożyła końcowy raport.
Przewodniczący komisji śledczej, poseł SPD Sebastian Edathy powiedział rozgłośni radiowej NDR Info: - Doszliśmy do jednoznacznego wniosku, że mamy tu do czynienia z kompletnym fiaskiem pracy organów ścigania, wynikającym z drastycznego bagatelizowania zagrożenia, jakie kryje w sobie gotowe do przemocy skrajnie prawicowe środowisko w Niemczech.

Przewodniczący komisji śledczej nie potwierdza spekulacji, jakoby policja i urzędy bezpieczeństwa świadomie ignorowały rasistowskie pobudki działalności Narodowosocjalistycznego Podziemia (NSU), którego jedną z protagonistek jest stojąca przed sądem w Monachium Beate Zschaepe. - Nie znaleźliśmy żadnych wskazówek, które by potwierdzały, że w czasie aktywności NSU urzędy wiedziały, co się za tym kryje i świadomie ją ignorowały bądź też wspierały sprawców - podkreślił Sebastian Edathy.

"Hańbiąca porażka niemieckich służb specjalnych i organów śledczych"

Prowadzone przez komisję śledztwo potwierdziło jednak "hańbiącą porażkę niemieckich służb specjalnych i organów śledczych" - cytuje raport dziennik "Berliner Zeitung". Raport wykazał rażące zaniedbania i błędy urzędów, a także braki organizacyjne w pracy urzędów federalnych i landowych.

Wszystkie kluby parlamentarne, zarówno koalicji rządowej, jak i opozycji, przygotowały na blisko 1000 stron zalecenia dotyczące koniecznego zreformowania pracy policji, organów wymiaru sprawiedliwości i służb wywiadu. 2 września raportem zajmie się na nadzwyczajnym posiedzeniu Bundestag.

"Analiza zagrożenia w rażący sposób bagatelizowała sytuację"

Na NSU ciąży zarzut dokonania w latach 2000-2007 dziesięciu morderstw, w tym na ośmiu migrantach tureckiego pochodzenia, jednym pochodzenia greckiego i na niemieckiej policjantce. Przez wszystkie te lata ani policja, ani służby wywiadu nie wpadły na ich ślad. Neonazistowskie ugrupowanie zostało zdemaskowane dopiero pod koniec 2011 roku.

W ogniu krytyki znalazły się przede wszystkim władze bezpieczeństwa wewnętrznego - informuje "Berliner Zeitung". Jak pisze stołeczny dziennik, "analiza zagrożenia ze strony skrajnej prawicy dokonywana przez federalne i landowe służby ochrony konstytucji była błędna i w rażący sposób bagatelizowała sytuację".

W rozpoznaniu zagrożenia przeszkodą były uprzedzenia i konwencjonalny sposób myślenia, i to na wszystkich szczeblach. Komisja śledcza Bundestagu skrytykowała także jednostronny sposób prowadzenia dochodzenia przez policję.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (16)
Niemcy. "Hańbiąca porażka organów ścigania" ws. morderstw NSU
Zaloguj się
 • aghrra

  Oceniono 3 razy 3

  No proszę jak ładnie ścigamy prawice a skrajny lewacki motłoch jest praktycznie bezkarny komunistyczne zbrodnie nierozliczone a o islamskich bandytach już nawet nie wspomnę

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  Widzicie, takie są skutki jak narzucony Niemcom kanclerz nie ma aryjskiego pochodzenia...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 1 raz 1

  "A pochwal no sie, nazistowski krzykaczy, KOGO cu komunisci zamordowali i w jakich okolicznosciach?"
  -----------------------------------------------------------------------------------

  @ciotka_ltd
  Ciotka znowu zgłupiałaś, jakieś miesiąc tem cie pochwaliłem i ci widocznie odbiło. Słyszała o GUŁag o maskarze w Odessie słyszała?, i setkach innych.
  polacy.eu.org/627/tortury-bolszewickie-w-odessie--0/

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Światowy historyczny rekord nieudolności organów ścigania należy do Polski.
  Środowiska żydowskie popełniły 3 bardzo podobne (tortury, brak motywów materialnych) morderstwa na emerytowanych generałach
  www.wprost.pl/ar/94284/Zabojcze-archiwum/

 • proteusz33

  Oceniono 3 razy 3

  NSU to teraz Audi

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko idiota może się łudzić ze jakiś Niemiec będzie ścigał innego Niemca za morderstwo, gwałt albo kradzież dokonaną na niearyjczyku.

 • gti35

  Oceniono 24 razy 8

  Dużo groźniejsze jest bagatelizowanie zagrożeń ze strony niemieckich skrajnych islamistów. Ale o tym nie wypada pisać, zeby przypadkiem nie urazić muslimków

 • acid.jazz

  Oceniono 25 razy 13

  To nic dziwnego. W Niemczech, Polsce i większości krajów policja (a przynajmniej jej część) po cichu wspiera skrajną prawicę, kiboli, nazistów i tym podobnych zwolenników zamordyzmu.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 13 razy -1

  KTO o tych 90% policjantow wsrod niemieckich nazistow wie, @ ulla? Ty i reszta dupeniek z ONRu (bo do NOP cie nie zapisze, zbyt wysokie IQ)? Na bazie wlasnych polskich "prawiczkowych" doswiadczen?
  Ale wy, Polacy, kochacie bez sensu pieprzyc.:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX