Bradley Manning skazany na 35 lat za współpracę z WikiLeaks

Bradley Manning, informator demaskatorskiego portalu WikiLeaks, został skazany na 35 lat więzienia. Jego proces toczył się przed sądem wojskowym w Fort Meade pod Waszyngtonem.
25-letni Manning, były analityk wywiadu wojskowego USA, czekał na proces czekał trzy lata.

Dwa tygodnie temu Manning został uznany za winnego szpiegostwa, zdrady tajemnicy państwowej, oszustw komputerowych i kradzieży. Sąd uwolnił go od najcięższego zarzutu - pomagania wrogom USA, za co groziło mu dożywocie.

Manning przyznał się do przekazania portalowi WikiLeaks setek tysięcy tajnych dokumentów USA. Materiały przekazane przez Manninga WikiLeaks zostały wykorzystane przez media, budząc sensację w 2011 roku. Wśród dokumentów znajdowały się poufne raporty z Iraku, gdzie Manning odbywał służbę, oraz z Afganistanu, a także setki tysięcy depesz dyplomatycznych.

Podczas procesu Manning podkreślił, że nie chciał krzywdzić ludzi. Ma jednak świadomość, jak podkreślił, że teraz musi ponieść karę za swoje postępowanie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o kolejnych zmianach w rządzie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (99)
Bradley Manning skazany na 35 lat za współpracę z WikiLeaks
Zaloguj się
 • andrew621

  Oceniono 5 razy 3

  Gorzej niż w Rosji radzieckiej.DNO

 • maxstirner

  Oceniono 6 razy 6

  Właśnie przeczytałem że sędzia przewodnicząca tej rozprawie dostała awans do sądu apelacyjnego w którym zostanie wniesiona aplelacja. Oni sie już nawet nie krygują że to proces sterowany z góry - całkiem jak u nas za stalinizmu

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 0

  za 8 lat moze ubiegac sie o wczesniejsze zwolnienie i pewnie tylko tyle bedzie siedzial.

 • calli

  Oceniono 5 razy 5

  Na zawsze pozostanie bohaterem i bojownikiem o Prawdę i Wolność dla całego świata - jebać zbrodniarzy z judeo-USA i ich polskich, sprzedajnych przydupasów.

 • zyks

  Oceniono 12 razy -8

  I tak pajac odsiedzi góra 10 - 15 lat. W państwie Putina byłby po cichu i bez niepotrzebnego szumu w gazetach spalony żywcem w specjalnym piecu w FSB służącym do obsługi zdrajców.

 • zwyczajnae

  Oceniono 13 razy -9

  Slusznie skazany i sluszny wyrok.Nie ma zartwo i to trzeba pojac,
  a wymadrzac sie tu,kazdy moze.
  Ameryka wie,co robi.
  Nie podniecajcie sie tu niepotrzebnie....i jeszcze kolega Snowden dolaczy dio niego za chwile.

 • graveheart

  Oceniono 10 razy 6

  A mordercy którzy strzelali z helikoptera do niewinnych dostali medale!!!
  W USA rządzą bandyci.
  W USA sądzą bandyci.

 • 104i9

  Oceniono 5 razy 1

  Jak Kukliński wynosił i donosił dla USA i brał za to sporą kasę to został bohaterem ale jak by przeciwnie zrobił to by został skazany i nazwany zdrajcą!!!!! Co za hipokryzja..

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 8

  To jest prawnicza inkwizycja. Niedawno za zabójstwo człowieka młody człowiek na zachodzie Europy otrzymał 4 lata. W Rosji za kradzież kurczaka karzą 5 latami obozów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX