Komentarze (139)
"Skaleczyłeś się? Najlepiej przemyj ranę wodą utlenioną" [A JAK JEST NAPRAWDĘ?]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • sto-szesc

  Oceniono 2 razy 0

  Wszystko zależy od tego, jaka rana. Ślina może nie dezynfekuje, ale wyssanie usunie dużo bakterii. A może z tą śliną jednak jest lepiej? Dlaczego zwierzęta liżą rany? A jeśli zachodzi podejrzenie, że w ranie mogą znaleźć się bakterie tężca, należy ranę najpierw przemyć wodą z mydłem, a potem polać wodą utlenioną. Nic lepiej nie zabija bakterii beztlenowych niż tlen.

 • lechr

  Oceniono 2 razy 0

  Dostań się do chirurga. Niedawno czekałem na Barskiej ponad 2 godziny. nie miał niestety czasu żeby chociaż zobaczyć czy słusznie zawracam im głowę. Poszedłem do domu sam się leczyć.

 • gemolek

  Oceniono 7 razy 1

  Tutaj sami medycy siedzą.Co komentarz, to mądrość nieopisana.Radźcie sobie sami, szyjcie rany domowym sposobem, a beztlenowce usuwajcie w domowych komorach hiperbarycznych.
  Polskie dno.

 • perora_agresji

  Oceniono 5 razy 1

  Dziwne, bo mój znajomy po wypadku drogowym, miał zszywaną rękę i lekarz zalecił czyszczenie wodą utlenioną.

  GW i jej wiarygodne źródła...

 • tylko_opinia

  Oceniono 4 razy 2

  Uszkodzona tętnica na nodze, krew tryska na wszystkie strony a pan Jerzy Pondel poleca położyć na ranie portfel. Urocze.

 • ergosumek

  Oceniono 6 razy 2

  "Okazuje się, że wody utlenionej można się spokojnie pozbyć z domowej apteczki".

  Bez sensu, spytajcie dentysty.
  Woda utleniona jest dokonała na ból zęba, nie znoszą jej bakterie beztlenowe.
  A ta woda z mydłem do mycia ran...
  Jak jest błoto czy piach, to jasne, że trzeba umyć, nie ma wyboru, ale woda utleniona nie zaszkodzi.
  No i są mydła i mydła, na niektórych rozmnażają się drobnoustroje chorobotwórcze.

  Na drobne skaleczenia po wymyciu i odkażeniu zawsze daję maść Oxycort, znacznie przyspiesza gojenie rany.
  Pozostaję przy mojej szkole leczenia, ale artykuł jest cenny, bo dowiedziałem się, że jest coś takiego jak "rychłozrost".

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 9 razy -3

  Artykuł potrzebny, ale pełen niepotrzebnych danych. Choć nie jestem lekarzem, doświadczenie życiowe chyba coś się liczy. Po tysiącu "skaleczeń", mogę powiedzieć jedno: najlepszy i najpewniejszy sposób na skaleczenie, to po przemyciu wodą użyć natychmiast tak zwany "first aid" Triple Antibiotic Soothing Ointment marki Kirkland Signature! Po polsku jest to "pierwszej pomocy Trój-antybiotyczna łagodząca maść, produkowana przez Alpharma USPD, w Baltimore USA, o nazwie Kirkland Signature. Polak musi po prostu mieć dużą tubkę takiej maści w domu, która w moim przypadku trwa mi już z czternaście lat! Warto zaznaczyć, że efekt łagodzący bólu jest natychmiastowy! Zwłaszcza sprawdza się gdy ktoś zadraśnie sonie nad paznokciami, lub na jakiekolwiek zadrapnięcia.

 • bubblemilk

  Oceniono 2 razy 2

  U mnie w rodzinie od 3 pokoleń na skaleczenia, otarcia i trudno gojące się rany stosuje się nalewkę z arniki - tinctura arnicae, do kupienia w każdej aptece za 5-7 PLN. Dezynfekuje, wysusza i sprawia, że rana goi się naprawdę szybko. Oczywiście w kontakcie z raną szczypie jak cholera (wysokoprocentowy alkohol), ale tylko przez chwilę, a efekt jest naprawdę niezły.

 • szary212

  Oceniono 2 razy 2

  czy komuś tutaj też najbardziej podoba się dramatyczne pierwsze zdanie?:)

 • yarrrr

  Oceniono 3 razy 3

  "Spirytus także podrażnia skórę."

  W przypadku skaleczenia podrażnienie skóry to jedna z ostatnich rzeczy o których bym myślał. Raczej chodzi o wybicie bakterii.

 • bezkontownik

  Oceniono 9 razy 7

  przecież ten artykuł to reklama środka Octanisept. Masa bezużytecznych informacji.

 • amyk

  Oceniono 4 razy 4

  NEWS ewidentnie sponsorowany . Ja tam zostanę przy swoich sprawdzonych środkach w zależności co mam pod ręką tj. woda utleniona, spirytus salicylowy lub sam spirytus, wódka niekolorowa, jodyna, gencjana. Wypraktykowane na własnej często sponiewieranej skórze w czasie dzieciństwa. Często zainfekowane rany (zaropiałe) po zadrapaniach, skaleczeniach szybko goiły się po ww. środkach.

 • crossopterygii

  Oceniono 6 razy 4

  @szydlo4
  Ja nadal posiadam skrypt do ćwiczeń dla studentów Akademii Rolniczej w Krakowie, sygnowany: Katedra Mikrobiologii prof. Bolesłąwa Smyka. Czarno na białym (choć pożółkłym) stoi, że najlepszym, znanym ludzkości preparatem do denzynfekcji jest stężony alkohol etylowy.

 • my-opinion

  Oceniono 6 razy 4

  cztery lata temu ugryzł mnie pies sąsiada, zaszczepiony (ale ostatni dzień ważności szczepienia), a ja byłam w ciąży. pojechałam na IP do szpitala zakaźnego, tam obejrzeli ranę i zarejestrowali mnie jako ugryzioną, miałam sie pokazać za 15 dni. nikt nie proponował hospitalizacji (inna rzecz, że bym sie nie zgodziła), zastrzyk bym dostała gdybym nie była w ciąży. w tym czasie pies miał prowadzona obserwację (4 razy był doprowadzony do weterynarza - ale to musiała wymóc policja, bo kretyński właściciel nie chciał sie zgodzić). po 15 dniach pojechałam do zakaźnego (po telefonicznej rozmowie z weterynarzem), oświadczyłam że pies zdrowy, pani odnotowała w papierach, stwierdzila że jestem szczęściarą, i tyle. właśnie tak wygląda procedura w PL, nie inaczej.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 0

  @ niewysoka

  To przyloz do rany lisc babki lancetowatej, nikt cie do kupna 50ml buteleczki (spray) octeniseptu za pare zlotych nie zmusza, a litrowej butelki za 70 PLN nie musisz kupowac.:)
  Sprawdzilam na wlasnej lapie - jest najlepszy, choc przy drobnych zadrasnieciach w kuchni uzywam brytyjska jednak lekko szczypiaca "druga skore" w sprayu za bodajze 3 funty (nie pamietam, ale tania jak barszcz) - dezynfekcja i 'plaster' za jednym zamachem.

 • poljack

  Oceniono 4 razy -4

  I to mówi "ratownik" .

 • wzgardzony

  Oceniono 2 razy 0

  rozumiem, że najlepsza jest woda utleniona producenta widocznego na zdjęciu.
  Czyzby kryptoreklama?

 • duszan33

  Oceniono 7 razy 3

  "Oddałeś poranny stolec - najlepiej podetrzyj się papierem, a następnie umyj wodą z mydłem" - [a jak jest naprawdę?]

 • niewysoka

  Oceniono 19 razy 11

  To jest artykuł sponsorowany, którego celem jest zareklamowanie nieznanego nikomu środka produkowanego na bazie spirytusu przez firmę Schulke & Mayer, a sprzedawanego za ciężkie pieniądze. Uważam, że dziennikarzem powinna zająć się Rada Etyki Mediów.

 • piotrkabot

  Oceniono 3 razy -1

  rozróżnijmy przecięcie się nożem od wywrotki na np rowerze czy w trakcie biegu i przejeżdżamy kolanem , dłonią po kamieniach, asfalcie. wtedy dezynfekcja musi być, ale po nożu, kto używa wody utlenionej?? pod zimną wodę prosty opatrunek i styknie, a jeśli komuś zależy polecam Akutol elastyczny opatrunek (środek dla twardzieli)

 • szydlo4

  Oceniono 18 razy 12

  Woda utleniona jest za tania aby mogła się ostać w medycynie i w aptekach.

  Natomiast jest najskuteczniejsza gdyż działa tylko tam gdzie znajduje się krew, lub produkty rozkładu krwi czyli na wszelkie rany. I prawidłowo!

  Jak uczył mnie prof. Alfons Krause w UAM Poznań w latach 1959-61 składnik krwi - żelazo dwuwartościowe (na nim oparte cząsteczki hemoglobiny) rozkłada wodę utlenioną w wyniku tego rozkładu powstaje tlen "in statu nascendi", który zabija bakterie.

  Prace Profesora nad katalitycznym rozkładem wody utlenionej przez związki żelaza znane są na całym świecie dzięki temu, że na tym modelu oparł swą rodnikową teorię katalizy.

 • wojo.b

  Oceniono 8 razy 6

  Nadtlenek wodoru

  Działanie nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej (hydrogen peroxide, H2O2), polega na uwalnianiu aktywnych rodników hydroksylowych, które uszkadzają lipidy w błonach komórkowych oraz inne istotne składniki komórek [28]. Skuteczność H2O2 zależy od stężenia preparatu i aktywności katalazy w komórkach drobnoustrojów [28]. Dla uzyskania HLD i ewentualnie sterylności stosuje się stężenia H2O2 od 6 do 25%. Roztwór H2O2 o stężeniu 7,5%, z dodatkiem 0,85% kwasu fosforowego jako stabilizatora pH (Sporox), umożliwia osiągnięcie HLD w czasie 10 minut [14] (30 minut według warunków FDA) [13]. Nadtlenek wodoru jest związkiem stosunkowo stabilnym, o trwałości 21 dni. Minimalne stężenie dla zachowania aktywności biobójczej wynosi 6%.

  Innymi słowy, woda utleniona zabija bakterie które dostały się do rany uszkadzając ich błony komórkowe. Czy coś się w tej kwestii zmieniło? Jak kogoś dopadnie tężeć, gangrena albo inna sepsa - bo woda utleniona podobno nagle przestała zabijać bakterie - to czy pan Pondel będzie się poczuwał do winy?

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 10 razy 4

  Jest tylko jeden środek do odkażania ran ?

  To artykuł sponsorowany octenisept-u?

  Ten środek jako jeden z nielicznych ma swoją stronę internetową.:
  octenisept.info.pl/‎

 • natural23

  Oceniono 13 razy 7

  Ciekaw jestem czy producent "octenisept"u nie maczał palców w tym artykule? Mogliby wymienić kilka środków do odkażania, czyż nie?

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 77 razy 53

  Mnie ten gazeciany cykl 'A jak jest naprawdę' przeraża. Muszą pismaki popracować, bo spłycić się wątki da jeszcze bardziej.

 • baron13

  Oceniono 113 razy 53

  prawie bym uwierzył niestety, wielokrotnie to na sobie sprawdziłem, że rana zadrapanie nie potraktowane wodą utlenioną paprze się przez długi czas. Zdezynfekowana, jak to zdezynfekowana, goi się. Jest jakaś nowa moda wśród panów doktorów. Powinni sobie uświadomić, że są na dobrej drodze, by być traktowani przez ludzi na równi z szamanami. Niestety, znam sprawy od strony kuchni, współpracy naukowej. Powody powstawania mód u doktorów są proste: trza by się czegoś nauczyć. Myślę, że gdyby piszący mieli argumenty za nie stosowaniem wody utlenionej, to powiedzieli by nam na przykład jakie są skutki czy różnice, jaka jest statystyka procesów gojenia.

 • loginyzajete

  Oceniono 107 razy 71

  Mnie najbardziej ubawił fragment: "Ranę szyje się od 5-7 godzin po tym, jak powstanie. "
  Tja... w naszych pogotowiach... Już to widzę :)

 • lord_viadro

  Oceniono 340 razy 306

  zawsze jak mnie drapnie mój kot, czy sąsiada to ide na tygodniową obserwacje, w ten sposób zyskuje 3 miesiace urlopu w roku...

 • 123k321

  Oceniono 15 razy 3

  Ciekawe dlaczego w artykule został ukryty link do notowań giełdowych ropy. Sugerujecie, że teraz ludzie będą jej źródłem ? ;)

 • zgodanarodow

  Oceniono 122 razy 60

  a najlepsze jest to :
  kładziemy na nią coś twardego, np. portfel lub komórkę....

  rozumiem,ze portfel powinien byc "wypasiony" zeby byl twardy.

 • ravenom

  Oceniono 165 razy 95

  " Opaski uciskowe zakładamy tylko przy amputacji."
  Uszkodzenie tetnicy i prosze sobie tamowac krwotok bez opaski.....
  Na kazdym kursie pierwszej pomocy informuje sie jak i gdzie zalozyc opaske w jakim przypadku.
  Co za bzdury.

 • zgodanarodow

  Oceniono 213 razy 65

  woda utleniona ma slaba strone,bo w miare uplywu czasu po prostu przestaje byc utleniona.Poza tym istotnie niszczy skore dookola,ale to jest bez znaczenia,bo te miejsca bardzo szybko sie odnowia i zagoja.
  najlepszy bezwzglednie jest spirytus salicylowy poniewaz koaguluje komorki,takz ekriw,po prostu powodujac "zaklejenie " rany.nadaje sie takz edoskonale do "wypalania " brodawek,kurzajek i innych,punktowych skaz na skorze.
  Chetnie bym zobaczyl tamowanie gaza i bandazem uszkodzonej zyly czy tetnicy : jak mozna opowiadac takie bzdury.
  Widzialem dziecko,ktore nadepnelo w stawie na stluczona butelke.Owijano noge wszystkim co bylo pod reka a krew i tak wciaz przesiakala; pomoglo dopiero zalozenie "opaski" zrobionej ze skreconej mocno chustki jedwabnej.
  Tego typu publikacje,pobiezne,pisane na kolanie,robia wiecej szkody niz pozytku.I oblicozne sa na ilosci klikniec a nie na prawdziwa pomoc komukolwiek.

 • wojtuniadjv

  Oceniono 502 razy 410

  Znów otworzyłeś stronę gazeta.pl. Mnóstwo ciekawych informacji!! [A JAK JEST NAPRAWDĘ?]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX