Tajemnice Strefy 51. CIA odtajnia dokumenty i mapy

CIA opublikowało dokumenty dotyczące szpiegowskiego samolotu U-2. I przy okazji podało informacje na temat owianej tajemnicą Strefy 51. Rząd USA przez lata twierdził, że strefa w ogóle nie istnieje. Powstały więc dziesiątki teorii spiskowych, m.in. dotyczących przetrzymywania i badania tam pozaziemskich istot.
Strefa 51 to amerykańska baza wojskowa, zbudowana w roku 1951. Znajduje się na południu stanu Nevada tuż obok wyschniętego słonego jeziora Groom (Groom Lake) oraz Poligonu Nevada.

Przez lata powstały dziesiątki teorii spiskowych dotyczących Strefy 51. Ona sama stała się wręcz elementem popkultury. Jedne z teorii dotyczyły przetrzymywania i badania pozaziemskich istot z UFO, które miało się rozbić w 1947 roku w stanie Nowy Meksyk. Miały się tam też odbywać badania poświęcone nowoczesnym broniom energetycznym, kontroli pogody, podróżom w czasie itd.

Loty szpiegowskie nad terytorium ZSRR

CIA odtajniło ostatnio dokumenty dotyczące samolotu szpiegowskiego U-2. I przy okazji, po raz kolejny potwierdziło istnienie Strefy 51. Oczywiście według dokumentów nie miała nic wspólnego z tym, o czym mówiono w teoriach spiskowych. Z dokumentów wynika, że pierwszy lot szpiegowskiego samolotu U-2 odbył się tam 4 sierpnia 1955 roku. Miejsce było właśnie wykorzystywane m.in. do testowania tej maszyny.

- Informacje na temat U-2 były przez lata trzymane w absolutnej tajemnicy - mówi Chris Pocock, dziennikarz BBC. Maszyna wykonywała loty szpiegowskie nad terytorium ZSRR w okresie zimnej wojny. Odtajnione przez CIA dokumenty znajdują się teraz w Archiwum Bezpieczeństwa Państwowego w Waszyngtonie. Zawierają m.in. mapy samego miejsca.


Fot. http://www2.gwu.edu

Mapa obszaru Strefy 51

Skąd teorie spiskowe?

Zakaz lotów nad strefą samolotów cywilnych, a także pojawiające się znacznie wyżej niż w przypadku zwykłych samolotów dziwne sylwetki maszyn podsycały teorie spiskowe o UFO w Strefie 51. - W tym czasie nikt nie wierzył, że lot załogowy może odbywać się powyżej 60 tys. stóp, więc nikt nie spodziewał się zobaczyć obiektu tak wysoko na niebie - wskazuje Gregory Pedlow i Donald Welzenbach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (66)
Tajemnice Strefy 51. CIA odtajnia dokumenty i mapy
Zaloguj się
 • kato-rznik

  Oceniono 1 raz 1

  Jako że nie potrafiliście przeliczyć ze stóp na metry znaczy się, iż artykuł żywcem zerżnęliście z jakiegoś zagranicznego portalu?

 • michalmos

  0

  Ciekaw jestem, czego nowego się dowiemy

 • hopsiupbec

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe kiedy ujawnią prawdę o tym, iż mają Gwiezdne Wrota.

 • janiekow

  0

  Dziennikarze z nowego wysypu talentów są czystymi laikami, i jeśli czegoś nie wyciągną z Wikipedii - gubią się w domysłach bądź piszą co bądź.... Dla nich "strefa 51" jest jeszcze bardziej tajemniczym hasłem niż zasady bon tonu.

 • backwoodsman

  Oceniono 1 raz -1

  wystarczy jedna niepozorna notka prasowa i zaraz, natychmiast okazuje się ilu mamy specjalistów od utajnionych przez wuja Sama spraw, ilu znawców "Aurory" opisujących z detalami źródło jej napędu, ilu wyrasta specjalistów w dowolnej dziedzinie, ze szczególnym uwzględnieniem tego co tajne/poufne. Źródlo tej wiedzy? zwykle youtube tak samo wiarygodne
  jak każda gazecina. Aż dziw bierze, że zamiast kupować F16 od Amerykanów, jeszcze nie mamy własnej "Aurory". A wystarczy zatrudnić komentatorów z forum gazety..., znawców każdej tajemnicy tzn pozornej tajemnicy, bo tu wiedzą wszystko :) I żadna NSA im nie straszna :P

 • calmy

  0

  Od lat na google Maps (Area 51, Groom Lake) z wszystkimi szczegółami i zdjęciami.
  Coraz trudniej sobie coś odkryć.

 • wasserski

  Oceniono 5 razy 3

  POdobno tam kręcili serial LĄDOWANIE US manów na KSIĘŻYCU
  BILL KAYSING -były pracownik: musieli upozorować lądowanie bo wiedzieli ,że nie da się wykonać lotu na Księżyc i z powrotem
  Zrobili shof,starannie przygotowana mistyfikacja,oszustwo,zabawa na piaskownicy,nie było orzeł wylądował
  Za te słowa CIA chciała go w latach 70 trzy razy uciszyć
  Powiewa jeszcze ta flaga usa na SREBRNYM GLOBIE?

 • takiezlewiesci

  Oceniono 1 raz -1

  Obcy rządzą na wiejskiej,federacjaPO!

 • yarrrr

  Oceniono 3 razy 1

  Ależ niesamowite informacje ujawnili! :) Toż to mydlenie oczu lemingom, niezależnie skąd pochodzącym.

  Baza S4, potocznie zwana Area 51 to wielokondygnacyjna, podziemna baza, gdzie nie tylko bada się najnowocześniejsze, konwencjonalne samoloty, ale również pojazdy z napędem antygrawitacyjnym, oraz tak, istnieje tam pojazd Obcych rozbity w Roswell w 1947r. tudzież zakonserwowane ciała istot.

  - wielu obserwatorów z bardzo daleka, z okolicznych wzgórz, filmowało nietypowe, świetliste obiekty wykonujące nad terenem bazy manewry niemożliwe dla konwencjonalnych samolotów, jak nagłe zatrzymywanie się w powietrzu, zmiana kierunku przy pełnej prędkości o 90 stopni itd. Szukać na YT!

  - były pracownik CIA na niedawnym Citizen Hearing on Disclosure ujawnił, że w latach 50tych prezydent Eisenhower był bardzo zaniepokojony bazą S4 i brakiem nad nią kontroli (kompleks mil-przem już wtedy wymknął mu się z rąk) i wysłał jego oraz jego dowódcę do bazy z wiadomością, że albo pokażą im co tam się dzieje, albo najedzie ją z Pierwszą Armią. Dwóch agentów CIA udało się tam więc, zostali wpuszczeni i zobaczyli pojazd obcych, spodek, oraz ich ciała. Oto wywiad z tym człowiekiem u schyłku życia:
  www.youtube.com/watch?v=9d6wWPJp2Ew

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX