Sondaż CBOS: PO minimalnie przed PiS. Fatalny wynik Ruchu Palikota

Gdyby wybory odbywały się w połowie wakacji, do parlamentu weszliby przedstawiciele PO, PiS, SLD i PSL - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 25 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosowałoby na Platformę, 24 proc. - na PiS. Do Sejmu nie dostałby się Ruch Palikota, na który oddałoby swój głos jedynie 2 proc. ankietowanych.
Jak wynika z sondażu CBOS, PO od lipca zyskała 1 proc. poparcia i obecnie oddanie głosu na partię deklaruje co czwarty z respondentów. Tylko minimalnie mniejszy odsetek zdeklarowanych wyborców poparłby PiS (24 proc., spadek o 2 punkty).

SLD mógłby liczyć na poparcie na poziomie 9 proc. (wzrost o 2 punkty), PSL zaś - podobnie jak w lipcu - z wynikiem 5 proc znalazłby się na granicy progu wyborczego.

Według deklaracji z sierpnia do Sejmu nie zdołałby wejść Ruch Palikota popierany przez 2 proc. wyborców. Taką samą liczbę zwolenników uzyskały także Nowa Prawica oraz Solidarna Polska. PJN zaś mógłby liczyć na poparcie na poziomie 1 proc.Wynik PO skutkiem "nietypowej" wewnętrznej kampanii

CBOS podkreśla, że w sierpniu zanotowano niewielki spadek notowań PiS, co okazało się wystarczające do zmiany lidera. Według twórców sondażu, może to świadczyć o tym, że w obecnym układzie sił bliżej jest do "stanu chwiejnej równowagi" niż do wyraźnej przewagi jednej z dwóch najważniejszych partii.

Według autorów badania takie notowania PO w sierpniu mogą być związane ze zwiększoną obecnością tego ugrupowania w mediach; jest to skutek "nietypowej" wewnętrznej kampanii, związanej z wyborami lidera partii.

Udział w wyborach zadeklarowało 52 proc. respondentów

CBOS zwraca uwagę, że poparcie dla partii zostało policzone na podstawie odpowiedzi tych osób, które zadeklarowały, że na pewno wzięłyby udział w wyborach. W pierwszej dekadzie sierpnia chęć udziału w wyborach zadeklarowało 52 proc. dorosłych Polaków, o 7 punktów procentowych mniej niż w lipcu.

19 proc. badanych przez CBOS wskazało, że nie wie, czy wzięłoby udział w wyborach, 28 proc. - że na pewno nie poszłoby do urn.

CBOS zaznacza, że najwyraźniejszą zmianą zanotowaną w sierpniowym badaniu jest duży spadek deklarowanej frekwencji wyborczej, najniższej od czasu wyborów w 2011 r. Gdyby nie okres wakacyjny - zauważają twórcy sondażu - można by mówić o wzroście zniechęcenia Polaków do partii politycznych i wyborów.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia 2013 r. na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (454)
Sondaż CBOS: PO minimalnie przed PiS. Fatalny wynik Ruchu Palikota
Zaloguj się
 • brunon_k

  Oceniono 1 raz -1

  Dla wszystkich POjebańców dla których ktoś kto nie jest za PełO to jest wstrętnym PISowcem -
  wyniki sondaży z dnia 11 września 2013 wg PALADE
  palade.pl/index.php?p=1_2_PULS-WYBORCZY
  Dla porównania wiarygodności oraz rzetelności analiz statycznych można porównać wyni błędu z wyborów w 2009 r. do parlamentu EU. Cebos zawyża PO o ok 5 % i zaniża opozycji o 5%.
  palade.pl/index.php?p=1_51_PROGNOZA-WYBORCZA-2009

 • sefuryzm

  0

  "Takiego mam"!

 • mamnasranewelbie

  Oceniono 2 razy 2

  PO-25%
  PiS-24%
  SLD-9%
  PSL-5%
  Ruch Palikota-2%
  Nowa Prawica-2%
  Solidarna Polska-2%
  PJN-1%
  niezdecydowani-26%
  RAZEM=96%

 • amorozo.beaty

  0

  Pan Palikot dużo obiecywał, a nic nie zrealizował. Niestety zawiódł swoich wyborców

 • tc2

  Oceniono 1 raz 1

  Gest Sfogografowanego jest opisem jego członka, największej złowionej ryby, czy portfela?

 • javall

  Oceniono 3 razy 3

  Mamienie i zaklinanie rzeczywistosci nic nie da.
  Szykujcie sobie cyniczni cwaniacy spadochrony, bo bezrobocie was czeka /albo fuchy u POdopiecznych/.
  Palikot jak paliglup ma to, na co starannie od lat pracowal /gdzie sa teraz swinskie lby?/.

 • janek344

  0

  PO żeby odzyskać masowe poparcie powinna zlikwidować możliwość zawierania umow o pracę pozwalających na pracę dłuższą niż 8 godzin dziennie i możliwość placenia po kilku miesiącach pracy. Takie ustawy to grób dla PO. Jest to normalny wyzysk jak w dawnych czasach i cofanie się Polski na wszystkich odci nkach życia. Koniecznie też powinna podwyższyć płacę minimalną nie licząc się z krytycznymi uwagami i skutkami.

 • wuj1234

  Oceniono 4 razy 2

  Już wiem dlaczego taki sondaż się ukazał . Bo CBOS jest finansowany przez RZĄD DONALDA TUSKA.
  Wszystko pod kontrolą.

 • newyorker77

  Oceniono 7 razy 3

  Nie bez kozery zwa ciebie Wybiorcza, gazetko, bo juz podanie do wiadomosci, na czyim garnuszku jest CBOS byloby dowaleniem panu I chlebodawcy. Pomijanie, przemilczanie , niepodawanie niewygodnych dla rzadu I Najwiekszego Picera Wszechczasow faktow I informacji - to twoj chleb powszedni. W mysl starej I sparwdzonej zasady tow. Szczepanskiego: "Niepodane fakty nie istnieja w swiadomosci spolecznej".
  A pozniej bedzie wedle porzekadla: Nosil wilk razy kilka, poniesli I wilka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX