Kryzys w TVP? Szostkiewicz: Gdyby Tusk doprowadził do takiej reformy TVP, zmyłby grzech "haraczu"

"Tylko zupełnie nowa ustawa o mediach publicznych byłaby wyjściem z obecnego impasu" - pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl Adam Szostkiewicz, tym samym zabierając głos w coraz ostrzejszym sporze o konieczności zmian w TVP.
Karol Małcużyński, były szef redakcji zagranicznej TVP, zarzuca jej władzom tabloidyzację Wiadomości. W "Gazecie Wyborczej" czytamy, że główny program informacyjny TVP osiąga coraz niższy poziom, pokazując makabryczne treści i zmniejszając ilość newsów zagranicznych. Małcużyńskiemu i innym krytykom odpowiadał w Poranku Radia TOK FM Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP. Rakowiecki uważa, że przy dzisiejszych wpływach z abonamentu niewiele można zmienić. W Polsce abonament płaci około 8 proc. widzów, gdy w innych krajach Europy Zachodniej są to liczby rzędu 90-100 proc.

Trzy uwagi

Autor stwierdza, że przy dzisiejszych możliwościach i aktualnej ustawie o mediach publicznych reforma TVP jest "równie możliwa jak reforma PKP. Czyli coś da się zmienić, ale nie tak, by zmiana była naprawdę odczuwalna". Pisze też o finansowaniu TVP z reklam i abonamentu i przypomina w tym kontekście słowa Donalda Tuska, który nawoływał do niepłacenia abonamentu RTV, nazywając go "haraczem". - Gdyby Tusk doprowadził do takiej reformy TVP i innych mediów publicznych, zmyłby grzech "haraczu". To byłby znaczący wkład w naprawę Rzeczpospolitej - zauważa Szostkiewicz.

Zmiany? Pomoże tylko zmiana ustawy

Szostkiewicz uważa, że propozycji zmian nie brakuje, brakuje jednak woli politycznej, by uchwalić projekt, który zreformuje TVP. - Tylko zupełnie nowa ustawa o mediach publicznych byłaby wyjściem z obecnego impasu - pisze na blogu dziennikarz i dodaje "Polska obywatelska potrzebuje mediów publicznych, nieuwikłanych partyjnie i ekonomicznie, wolnych od komercyjnej presji rynkowej, niemających kompleksu TVN czy Polsatu, zdolnych do przyciągania ludzi zainteresowanych sprawami publicznymi i rzetelną o nich debatą, tak samo jak kulturą i edukacją na wysokim poziomie".

Więcej o:
Komentarze (6)
Kryzys w TVP? Szostkiewicz: Gdyby Tusk doprowadził do takiej reformy TVP, zmyłby grzech "haraczu"
Zaloguj się
 • costa3500

  Oceniono 3 razy 3

  Jeżeli zmienimy ustawę to z czego będą żyć nieroby uważające się za gwiazdy,liche aktorzyny.

 • zygosz

  Oceniono 7 razy 3

  Haracz i korupcja to
  Donka zawodowa
  funkcja.

 • websterrr

  Oceniono 14 razy -2

  Szostkiewicz - specjalista od Kościoła, Watykanu, telewizji i pewnie od PiS. Co byśmy zrobili bez Szostkiewicza?

  Nie wiedziałem, że przy pomocy ustawy można załatwić jakiś problem. Może by tak ustawa o powszechnym pokoju na świecie lub o braku głodu i biedy? I tacy ludzie jak Szostkiewicz kształtują opinię w tym kraju! Nic dziwnego, że jesteśmy tam gdzie jesteśmy. Baran w przebraniu yntelektualysty!

 • jerjar

  Oceniono 14 razy 10

  Analogia z PKP nie jest przypadkowa. Zarówno TVP i PKP są reliktami epoki minionej. Bano się je reformować na początku i z biegiem lat obrosły splotem politycznych i finansowych interesów. Paradoksalnie można je dopiero zmienić, gdy dotykają dna.

  Kiedy czytam, że w ostatnich dwóch miesiącach suma oglądalności obu programów telewizji publicznej zamykała się w liczbie jednocyfrowej, myślę, że nadchodzi ta chwila.

  Wyobrażam ją sobie szczupłą i skromną, bez reklam, tańców na lodzie, a przede wszystkim bez politycznych komisarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX