Niemieckie media: UE i nasz kraj na liście celów szpiegowskich USA. "Nie boją się nas"

Niemcy i UE znajdują się na liście celów szpiegowskich amerykańskiej agencji NSA. Według informacji posiadanych przez "Spiegla" Amerykanie interesują się polityką zagraniczną RFN i sytuacją gospodarczą. Nie obawiają się niemieckiego kontrwywiadu.
Na listach NSA do użytku wewnętrznego Niemcy klasyfikowane są jako cel działań inwigilacyjnych. Wynika to z dokumentów oznaczonych jako 'tajne', pochodzących z archiwum Edwarda Snowdena, z którymi mógł zapoznać się "Spiegel".

Na liście datowanej z kwietnia 2013 Stany Zjednoczone definiują swoje 'intelligence priorities', czyli priorytetowe cele działań wywiadu. Ich skala sięga od "1" (najwyższy priorytet) do "5" (najniższy priorytet). RFN znajduje się na tej liście w środku, mniej więcej na tym samym szczeblu co Francja i Japonia, lecz przed Włochami i Hiszpanią.

Niegroźne Niemcy

Na oku amerykańskiego wywiadu znajdować ma się przede wszystkim polityka zagraniczna Niemiec oraz sytuacja gospodarcza i zagrożenia dla światowego systemu finansowego. Wszystkie te zakresy na amerykańskiej liście mają priorytet "3". Inne obszary działalności wywiadowczej, jak eksport broni, nowe technologie, najnowocześniejsza broń konwencjonalna i handel zagraniczny oznaczone są priorytetem "4".

Amerykanie najwyraźniej nie obawiają się większej aktywności niemieckiego kontrwywiadu i wynikających z niej zagrożeń przez cyberataki na amerykańską infrastrukturę, przyznając im priorytet "5". Ogólnie Amerykanie wymieniają 9 dziedzin interesujących ich w Niemczech jako cele szpiegowskie.

Na czele listy: Chiny, Rosja, Iran

Z tajnej listy wynika także, że celem amerykańskiej działalności szpiegowskiej jest Unia Europejska; wymienia się sześć dziedzin: cele polityki zagranicznej, handel zagraniczny, stabilizacja gospodarcza - wszystkie oznaczone są priorytetem "3". Do tego są jeszcze cele o priorytecie "5": nowe technologie, bezpieczeństwo energetyczne, kwestie wyżywienia. Listę tę dopełniają doniesienia o rzekomej inwigilacji placówek UE w Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Do celów o najwyższym priorytecie agencja NSA zalicza Chiny, Rosję, Iran, Pakistan, Koreę Północną i Afganistan. Państwa takie jak Kambodża, Laos czy Watykan uznane zostały wedle tajnej listy jako mało relewantne, podobnie jak większość europejskich państw, takich jak Finlandia, Chorwacja, Dania czy Czechy.

Bezczynny rząd

Od początku czerwca 2013 były amerykański agent, administrator systemu NSA Edward Snowden, upublicznił liczne dokumenty świadczące o tym, że Stany Zjednoczone nadzorują komunikację internetową na całym świecie. Bez mała codziennie na jaw wychodzą nowe szczegóły, dotyczące także współpracy niemieckich tajnych służb z NSA. Wypowiedzi rządu RFN na temat skandalu szpiegowskiego są sprzeczne. Krytycy zarzucają kanclerz Merkel i ministrom jej rządu, że nie przejawiają zainteresowania wyjaśnieniem zarzutów.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (188)
Niemieckie media: UE i nasz kraj na liście celów szpiegowskich USA. "Nie boją się nas"
Zaloguj się
 • zyks

  0

  Przecież to sowieccy agenci wpływu i tzw. przydatni idioci (od których tam się roi, nr. 1 to były kanclerz Szreder) robią ten dym w Niemczech - i tam każdy rozsądny człowiek o tym wie. A media, jak to media: po pierwsze, tych agentów wpływu jest w nich (tradycyjnie) wielu, po drugie - żyją z sensacji, więc dmą w trąbę, a po trzecie - sezon ogórkowy, po prostu...

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 2 razy 0

  Akurat Niemcow nalezy pilnowac, aby glupie pomysly znow im nie przyszly do glowy.
  Nie rozumiem dlaczego tego Polska nie rozumie...

 • sebolargo

  Oceniono 2 razy 0

  BRD to operetkowe państwo z marionetkowymi służbami

 • sulekfans5

  Oceniono 1 raz -1

  Zmarł w szpitalu, do którego trafił z komisariatu www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zmarl-w-szpitalu-do-ktorego-trafil-z-komisariatu-n71438.html

 • jvelzkeyek

  Oceniono 1 raz -1

  Wszyscy nawzajem się inwigilują.
  I nad nowymi metodami pracują.
  Szpiegostwo sposobem rządzenia.
  W tej kwestii nic się nie zmienia.
  Kto trzyma władzę szpiegami sie posługuje.
  Rządzących wroga opozycja zawsze interesuje.
  Znać trzeba zamiary opozycji i wroga.
  Do utrzymania władzy to jedyna droga.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • obywatelpiszczyk

  Oceniono 2 razy 2

  od jakiegoś miesiąca w niemieckiej i angielskiej prasie określenie "der shitstorm" używane jest do opisu zaistniałej sytuacji i reakcji Niemiec na rewelacje Snowdena...

 • mz50

  Oceniono 4 razy -2

  Dużo masz w tym racji Im silniejsze USA tym Rosja mniej groźna bo oni się tylko ich boją a i dla nas to jest najważniejsze. Kto tego nie widzi ten jest ignorantem politycznym.

 • adriani75

  Oceniono 2 razy -2

  Czy przypadkiem Angielski wywiad nie informował że coś się kroi jak Breivik kupował nawóz na swoje bomby w Polsce? Obawiam się że Polski wywiad zorientowałby się po ok 2 tyg że coś u nas wybuchło. No chyba, że liczymy na prasę Już ona wszystko wyciagnie.
  Jeżeli jakąś podstawową współprace mieli to ten looser Snowden nie powinien nawet się o azyl pytać a Sikorski na nic nie odpowiadać. Tego się nigdy nie dowiemy a i szczeniaczki nie powinny wiedzieć - tajemnica

 • jan.go

  Oceniono 1 raz 1

  Podejrzewam że to wcale nie chodzi o szpiegowstwo tylko o pieniądze .To jest przemysł i w bardzo dużym procencie prywatny ( W USA zlaca się takie sprawy instytucjom prywatnym) .Po 11 września wyciekły informacje że w tych istytucjach pracowało tylko kilkunastu analityków i szpiegów którzy posługiwali się językiem arabskim ,niewiele lepiej jest z innymi językami obcymi to jakim cudem oni mogą obrobić te dane? Nie o to chodzi ,chodzi o to żeby biznes się kręcił .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX