"Były takie czasy, gdy Kościół nie miał twarzy biskupów, lecz proboszcza i wikarego, z którymi wierni czuli wspólnotę"

"Czy w czasach mojego dzieciństwa hierarchia w ogóle istniała w mojej i potocznej świadomości?" - zastanawia się w najnowszym "Tygodniku Powszechnym" Andrzej Stasiuk. "Obecność całej tej biskupio-prymasowsko-urzędniczej nadbudowy nie była wyrazista. Nie przesłaniała codziennej religijności" - pisze.
Stasiuk zaznacza, że przez długi czas w swojej młodości nie miał nawet pojęcia o istnieniu biskupów. Jedynie w domu było zdjęcie prymasa Wyszyńskiego: "Stało u nas w domu na jakimś niezbyt eksponowanym miejscu" - podkreśla pisarz i zaznacza, że "obecność całej tej biskupio-prymasowsko-urzędniczej nadbudowy nie była wyrazista. Nie przesłaniała codziennej religijności".

"Nie ma nic gorszego niż Kościół sięgający po władzę"

Zdaniem Stasiuka "czasy średniego komunizmu dla kościoła - tego z małej litery, codziennego - były czasami najlepszymi". Pisarz zauważa, że wtedy Kościół nie był ani ostentacyjnie bogaty, ani przesadnie ubogi, a dodatkowo - mógł być "w swojej historii najbliższy czasom ewangelicznym".

"Przecież nie ma nic gorszego niż Kościół tryumfujący, Kościół sięgający po władzę, idący na przymierze z tronem, ba, sięgający po tron" - podkreśla Stasiuk. Podsumowuje, że sam uważa, że "za czasów komuny Kościół był lepszy. W każdym razie bardziej chrześcijański". Dlaczego? Kościół - według pisarza - w tamtych czasach był pełny pokory, a co za tym idzie - bliższy samemu Jezusowi.

Cały felieton w najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego".

Więcej o:
Komentarze (51)
"Były takie czasy, gdy Kościół nie miał twarzy biskupów, lecz proboszcza i wikarego, z którymi wierni czuli wspólnotę"
Zaloguj się
 • hobog

  0

  Kościół to firna dla purpuratów, którzy tarzają się w miodzie, a potem w złotej folii i dopiero wlewają w gardło Goldwasser. tak, że są cali złociutcy. Nie boją się piekła, bo to wymysł dla bogobojnych prostaczków. Franciszku goń tę szarańczę.

 • wiernaczytelniczkagazety

  Oceniono 2 razy 2

  Kościół powinien mieć twarz księdza Bonieckiego albo zawsze uśmiechniętą twarz wojaka Szwejka, a najlepiej twarz psa goldena retrivera, która jest bardzo ciepła i sympatyczna. Niestety w Polsce ciągle w kościołach wiszą krzyże z umęczonym Żydem. Czy to jest humanitarne??

 • ask70

  0

  hierarchowie o spadek po JP2,który ich mianował.Może będzie świętym ,ale do ludzi to nie miał wyczucia.

 • rysiyk

  0

  Ci co chodzili do kościoła teraz nadają na kościół. Tylko nowo wierni chwalą. Tak jak z Komunistami to on walczą z Komuną czyli z nami.

 • shamickgaworski

  Oceniono 2 razy 2

  Prawo musi sie zmienic w Polsce aby zatrzymac Kosciol przed przejeciem kraju ...
  Np cmentarz nie powinien nalezec do Katolickiego kosciola a 'gminy', 'miasta' ... Koscil Katolicki jak inny moze oczywiscie 'uzywac' tego kosciola ale jest on 'jednym' z uzytkownikow ... "laski nie robi" iz umarlego w ziemi sie polozy ...
  To samo z slubem choc z tym lepiej bo prawo jest wciaz iz nparwde prawnie liczy sie tylko cywilny slub ...
  W TV i podczas uroczystosci panstwowych typu swieto kobiet w szkole panstowej, ksiadz 'MOZE' byc zaproszony ale nie jest to 'default'.
  "Religia" moze byc uczona w szkole panstowej z podatkow Polakow ale to ma byc 'religia ... - przedmiot uczacy o religiach swiata typu Buddhism, itd itp ... ich zwyczaje, gdzie i jak sie pojawily ...
  Nauka Katechizmu (zwanego dzis Relgia) moze byc oczywiscie ... prywatnie, kolo kosciola ... jak ja bralem kiedys ... nie w szkole podatnikow ... w koncu, nikt tam "Zydowskiej Religi" z podatkow naszych nie uczy?
  A moze Muslim tez zaczniemy w szkole panstwoej?
  Dlaczego jedna religia Katolicysm ma inne prawa nizli inna? To ze sa w przewadze i ze maja powiedzmy 60% spoleczenstwa nic nie znacy (nawet 90%) bo skoro nie jestemy Iranem to u nas jest segregacja kosciola a panstwa i ... i koniec, nie powinno byc Katolicysmu w panstwie ..
  I przestanmy z tym w TV i w gazetach iz "papiez to a tamto dzisiaj" ... Jan Pawel II umarl ... kogo tam obchodzi co jakas glowa jeden z religi w jakims tam miejscu we Wloszech robi?
  Czy mowimy co robia glowy Musulmanskiej religi? A moze powinnismy ... razem, aby sie ludziom oczy otwarly?

 • shamickgaworski

  Oceniono 2 razy 2

  ""Nie ma nic gorszego niż Kościół sięgający po władzę"

  Jes, kosciol ktory juz siegnal i wzial. I patrzac na Polske ja bym powiedzial iz albo juz siegnal i wzial albo jest bardzo bliski tego faktu ...

 • kazmierz111

  Oceniono 1 raz 1

  na ch u j taki kościół przez ch jest większy

 • notyes

  Oceniono 1 raz 1

  Polską rządzą czarno-czerwoni, których lączą zieloni, wszyscy ze wsi; ludzie o mentalności zebraczo-złodziejskiej, wiejskie lobby w unii, ich malinowe rezydencje na trasie Warszawa Lublin; miastowi bez własności, bez mieszkań, a nad nimi bankowo-koscielny establishment, o mentalności gangu, we wspólpracy z nekrofilami IV RP, ciekawe ile to jeszcze potrwa?

 • martsy

  Oceniono 3 razy -1

  nie ma nic bardziej pociesznego jak wrogie Kocioowi neo-komuchy z GW, kiedy zabierają się do reformowania KK.
  Jest to co prawda zupenie kretyska hucpa, ale za to jaka mieszna!

  Komunizm jak wiadomo był w ogóle cudowny (rządzili przecież przysłani z Moskwy ludzie honoru) , więc i Kościół był trochę mniej okropny...

  O cudowności czasów komuny przekonali się na własnej skórze m.in. ks. Kotlarz, ks. Popiełuszko, ks. Zych, ks. Suchowolec i ks. Niedzielak zamordowani przez "nieznanych sperawców" nasłanych przez wyżej wspomnianych ruskich ludzi honoru.

  Jedna rzecz razi: redaktor Michnik leni się i nie pobiegł jeszcze do zachodnich mediów na skargę na faszystów kościelnych, żeby GW miala kogo cytować na użytek zakompleksionych lemingów.

  Towarzyszu redaktorze! Weżcie wy się wreszcie do pracy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX