Założyciel Wikileaks: Obama uprawia "ekstremizm bezpieczeństwa narodowego". A kiedyś uważał informatorów za patriotów

Julian Assange, założyciel Wikileaks oskarżył prezydenta Baracka Obamę o "ekstremizm bezpieczeństwa narodowego". To jego reakcja na proces Bradleya Manninga - 25-letniego żołnierza, który przekazywał wojskowe dokumenty Wikileaks. Informatorowi grozi 128 lat więzienia
Amerykański sąd wojskowy w Fort Meade w stanie Maryland uniewinnił 25-letniego żołnierza Bradleya Manningaod głównego zarzutu, czyli pomagania nieprzyjacielowi. Uznał go jednak za winnego 19 z 21 zarzutów kryminalnych, w tym szpiegostwa, oszustwa komputerowego i kradzieży. Grozi mu za to 128 lat więzienia.

Ten proces nie był sprawiedliwy

Assange podkreślił, że Manning to "najlepsze dziennikarskie źródło, jakie świat kiedykolwiek widział". - Jego postępowanie jest niewątpliwie heroiczne, to wzór do naśladowania - ocenił. Wezwał też do weryfikacji werdyktu sędziów, zaznaczając, że jego informator od początku nie miał sprawiedliwego procesu.

- Był izolowany i przetrzymywany nago w klatce. Wszystko po to, by go złamać - stwierdził Assange. Zapowiedział, że on i jego współpracownicy będą walczyć o uchylenie zarzutów stawianych Manningowi. - To jest przykład ekstremizmu bezpieczeństwa narodowego. To bardzo krótkowzroczne, nie możemy tego tolerować - powiedział.

- W 2008 r., kandydując na prezydenta, Barack Obama określał ujawnianie nieprawidłowości mianem aktu patriotyzmu i odwagi. Po czym wszczął więcej postępowań przeciwko "szpiegom i informatorom", niż którykolwiek wcześniejszy prezydent - oświadczył Assange.

Assange nie potwierdza i nie zaprzecza

Julian Assange nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że Manning rzeczywiście dostarczał Wikileaks dokumenty. Poruszając ten temat, mówi zawsze o "rzekomym wycieku". Jak podkreśla, Wikileaks nigdy nie ujawnia swoich źródeł i gwarantuje im pełną ochronę.

Manning uznawany jest przez część amerykańskiego społeczeństwa za bohatera, który ostrzegł przed niebezpiecznymi działaniami władz w Afganistanie, Iraku. Jednak są też tacy, którzy widzą żołnierza jako zdrajcę.

W trakcie dochodzenia wojskowi prokuratorzy uzyskali dowody, że Manning ściągnął i przekazał drogą elektroniczną portalowi Wikileaks blisko pół miliona zastrzeżonych raportów bojowych z Iraku i Afganistanu, setki tysięcy depesz dyplomatycznych oraz zapis wideo śmiercionośnego ataku śmigłowcowego z 2007 r., który Wikileaks rozpowszechnił z tytułem "Uboczne zabójstwo".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o procesie Bradleya Manninga? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (59)
Założyciel Wikileaks: Obama uprawia "ekstremizm bezpieczeństwa narodowego". A kiedyś uważał informatorów za patriotów
Zaloguj się
 • Wojciech Glapa

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro WikiLeaks jest bezpieczne, jakim cudem dowiedziono, że te dokumenty przekazywał właśnie Bradley Manning - 25-letni żołnierz, któremu grozi za to 128lat więzienia?!!!
  Pomóżmy mu, anie tylko siedzimy na dupach!

 • ksobier

  Oceniono 3 razy -3

  Z pelnym szacunkiem, ale jak czlowiek ukrywajacy sie w ambasadzie kraju trzeciego swiata moze zapewnic bezpieczenstwo komukolwiek? Chyba brak slonca i swiezego powietrza odbija sie na jego zdrowiu.

 • ksobier

  Oceniono 3 razy -3

  Assagne dostal dozywocie w ambasadzie.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 2 razy 2

  "Nadszedł czas, żeby coś zrobić. Ale człowiek, który ma odwagę coś zrobić, robiąc to, musi mieć świadomość, że przejdzie do niemieckiej historii jako zdrajca. Jeśli jednak tego nie zrobi, będzie zdrajcą własnego sumienia".
  Pułkownik Claus Schenk graf von Stauffenberg.

  - bez komentarza

 • kain_brat_abla

  Oceniono 2 razy 2

  Najpierw przyszli po komunistów, ale nie protestowałem bo nie byłem komunistą.
  Potem przyszli po Żydów, ale nie protestowałem bo nie byłem Żydem.
  Potem przyszli po związkowców, ale nie protestowałem bo nie byłem związkowcem.
  Potem przyszli po katolików, ale nie protestowałem bo byłem protestantem.
  Potem przyszli po mnie i nie było już komu protestować. Pastor Martin Niemoeller.

  - bez komentarza

 • doni72

  Oceniono 3 razy 3

  @safelogika
  W polityce globalnej w ogole doszukiwac sie prawosci to tak jak u sadystycznego psychopaty wspolczucia lub altruizmu.

 • macborys

  Oceniono 7 razy -7

  Assange - mieszanina slow angielskich i francuskich, czyli dupa aniola...

 • safelogica

  Oceniono 10 razy 8

  Kiedyś w Polsce uznano za bohatera narodowego i uhonorowano go jak bohatera narodowego pułkownika Kuklińskiego. To jak teraz ocenić Manninga, Lassange'a i Snowdena. Nie działali wiele lat w konspiracji. Nie współpracowali z żadnym profesjonalnym wywiadem.
  Powiedzieli tylko Światu, że Ameryka to totalitarny Reżim.
  Wielu radzieckich uczonych też gnębili właściciele ZSRR.
  To kto w końcu jest prawym człowiekiem jako władza?
  Amerykanie? Rosjanie? Chinczycy? NIKT.
  Obywatele wszędzie stali się zbędnym balastem i workiem bokserskim. Takie okoliczności już w historii ludzkości były. A potem ....

 • antydupek

  Oceniono 15 razy 11

  Pokojową Nagrodę Nobla powinien dostać ten Manning
  no i Snowden
  za osobiste poświecenie, za heroizm, za altruizm

  a nie Obama za mordowanie cywili wszędzie na świecie
  i arogancką obronę że zabijał/szpiegował/więził
  obcokrajowców a nie Amerykanów

  PNN dla Obamy to najgorsze co się jej kiedykolwiek przydarzyło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX