Rosja zmienia prawo dot. gejów na czas igrzysk w Soczi. "To hańba, że w ogóle musi teraz to robić"

- MKOl czy FIFA powinni zastanawiać się nie tylko nad bezpieczeństwem w ciągu tych 2-3 tygodni, ale i nad tym, czy gospodarz pasuje do wizerunku, jaki chcą kreować. Bo jeśli MKOl-owi przyjdzie do głowy przyznać igrzyska Arabii Saudyjskiej, to będzie problem - mówił w TOK FM szef działu sportowego "Rzeczpospolitej" Mirosław Żukowski. Jak podkreślił, Rosji, która wydała na igrzyska w Soczi ogromne pieniądze, chodzi "tylko o to, by się pokazać": - To hańba Rosji, że musi zmieniać prawo, by gościć igrzyska.
Specjalnie na czas igrzysk w Soczi, które odbędą się w lutym, Rosja zawiesi antygejowskie prawo zakazujące tzw. propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich. Oznacza to, że olimpijczyk czy kibic będą mogli bez obaw spacerować za rękę z kolegą po Soczi, nie obawiając się więzienia, grzywny czy deportacji. Władze Rosji zdecydowały się na to, po tym, jak zagraniczna prasa opisała swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa osób homoseksualnych, które przyjadą do Rosji na igrzyska.

Jednak część rosyjskiej opinii publicznej, w tym politycy, już protestuje przeciw zawieszeniu tego prawa. Ale - co ważniejsze - Rosja tą decyzją po raz kolejny sprowokowała pytania o to, czy w ogóle powinna być gospodarzem igrzysk, skoro by móc przyjąć gości ze świata, musi zmieniać swoje prawa w kwestiach tak podstawowych, jak tolerowanie na ulicy homoseksualistów.

"Rosja wydała niewyobrażalne kwoty. Tam się nie liczy pieniędzy"

Sprawę komentował w programie "Post Factum" Radia TOK FM szef działu sportowego "Rzeczpospolitej" Mirosław Żukowski. - To hańba Rosji, że musi zmieniać prawo, by gościć igrzyska. Igrzyska olimpijskie są imprezą tak uniwersalną i pasująca do współczesnego świata, że każdy, kto się o nie ubiega, powinien sobie zdawać sprawę z tego, że przyjadą na nie ludzie różnych narodowości, ras i orientacji seksualnych. Jeśli gospodarzem jest takie państwo, którego codzienne prawo nie pasuje do tej imprezy i trzeba je na tę okazję zmieniać, to nie najlepiej o nim świadczy. Choć wiemy, że Rosja nie jest przecież państwem w pełni demokratycznym i same te igrzyska są mocno krytykowane przez opozycję w Rosji. Mają pokazać siłę gospodarczą Rosji i potęgę władzy Putina. Wydano już na nie niewyobrażalne pieniądze i taki bizantyjski wręcz spektakl mogą zbudować dziś tylko władcy, którzy nie liczą pieniędzy. Mogli to zrobić Chińczycy w Pekinie, bo tam pieniędzy się nie liczy, może wydać Putin, mogą wydać szejkowie arabscy - mówił dziennikarz i dodał wprost: - MKOl przyznał im igrzyska, bo Rosja silna potęgą ropy czy gazu potrzebuje tych igrzysk, by się pokazać.

- Tam też może być problem - mówił dziennikarz, wspominając spór o walkę z zasłoniętą twarzą, jaki wywołała na poprzednich igrzyskach jedna z muzułmańskich zawodniczek judo. - Są miejsca na świecie, gdzie obowiązuje prawo, które nam się w głowie nie mieści i którym dziś przyznawane są największe imprezy sportowe. I to musi wywoływać konflikt. To przede wszystkim problem gospodarza, bo to on zaprasza świat do siebie - podkreślił.

Igrzyska w kraju arabskim? "Będzie problem"

Jak mówił, rola sportu w promocji szacunku do innych, sportowej rywalizacji czy fair play już dawno się skończyła. Sport służy przede wszystkim biznesowi, co jednak nie zwalnia samego MKOl-u od odpowiedzialności za to, komu powierza igrzyska. - Czy igrzyska w Pekinie zmieniły sytuację chińskich dysydentów? Czy mundial w RPA odmienił wizerunek tego kraju? Moim zdaniem nie. Liczymy, że gospodarze, którym przyznajemy te igrzyska i mundiale przy okazji się otworzą, że będą inni, ponieważ zobaczą świat. To się nie spełnia i moim zdaniem sport tej funkcji spełniać nie może. Natomiast inną sprawą jest to, że władcy czy to organizacji olimpijskich, czy futbolowych powinni zastanawiać się nie tylko nad bezpieczeństwem w ciągu tych dwóch czy trzech tygodni, ale i nad tym, czy gospodarz pasuje do wizerunku, jaki chcą kreować. Już kilka razy były takie naruszenia, ale to, co nas czeka przy okazji Soczi czy festiwali sportowych w krajach arabskich, te pytania będą coraz częściej padały. Bo jeśli MKOl-owi przyjdzie do głowy przyznać igrzyska Arabii Saudyjskiej albo komuś takiemu, to będzie problem.

- Nie bardzo wierzę, by dzisiejszy sport służył czemukolwiek poza zarabianiem pieniędzy przez samych sportowców i wielkie finansowe koncerny, jakimi stały się MKOl, FIFA czy UEFA. Te wielkie księgi olimpizmu zostały już dawno sprzedane. I to sprzedane - moim zdaniem - za tanio. Z ideałów typu fair play czy etosu rycerskiego nic się właściwie nie zostało. Albo zostało tak mało, że dziś każdy, kto spodziewa się, że przy pomocy sportu uda się ulepszyć świat tam, gdzie zostało najwięcej do ulepszenia i gdzie się nie przestrzega praw człowieka, to naiwny optymista. Obserwuję sport od lat i w to nie wierzę.

Co robić, by wpływać na wielkie organizacje sportowe ws. tego, komu powierzają igrzyska czy mistrzostwa świata? Wg dziennikarza "Rzeczpospolitej" inicjatywa należy nie do sportowców, ale do publiczności i mediów: - W Karcie Olimpijskiej jest zakaz manifestacji politycznych czy religijnych. Zawodnik, który wymaluje sobie na koszulce hasło "Niech żyje wolny Tybet", będzie wykluczony z igrzysk. Ale może to robić publiczność. I media. Piszmy o tym, komentujmy, myślę, że światowe media nauczone Pekinem i Soczi uważnie to obserwują. Myślę, że może na styku sportu i świata arabskiego uda się jeszcze coś pod tym względem ugrać.

Więcej o:
Komentarze (21)
Rosja zmienia prawo dot. gejów na czas igrzysk w Soczi. "To hańba, że w ogóle musi teraz to robić"
Zaloguj się
 • glizelda

  Oceniono 10 razy -6

  pedaly tylko w ogumieniu na igrzyskach!

 • woryprokopa

  Oceniono 1 raz 1

  komunistyzny niedorozwój ukradnie jak zwykle narodowi i postawi se pomnika

 • supertlumacz

  Oceniono 15 razy -9

  Dywersyjny charakter GW staje się oczywisty. Osobiście jestem zdania że ten artykuł narusza polską RACJĘ STANU. Jednak ukaranie GW w obecnych realiach jest nierealne.
  1. Soczi jest miastem partnerskim zarówno dla kalifornijskiego Long Beach (ciągle USA, nie Meksyk) jak i dla izraelskiej Netanii en.wikipedia.org/wiki/Sochi
  2. GW aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu PROWOKACJI WARSZAWSKIEJ EURO 2012. Idzie o zorganizowane, zaplanowane, skoordynowane poczynania polskiego ŚWIATA POLITYCZNEGO, ORGANÓW ŚCIGANIA, SĄDOWNICTWA aby pobić kibiców z Federacji Rosyjskiej. Apeluję o NIEUJAWNIANIE dowodów materialnych (zdjęcia, filmy, próbki DNA) z tamtych wydarzeń i albo zachowanie ich do czasu wyzwolenia albo BEZPOŚREDNIE przekazanie ich władzom rosyjskim. We właściwym czasie po publikacji i szczegółowym omówieniu w mediach, sprawcy popełnią samobójstwo .
  3. Szczęśliwie oglądałem bezpośrednio tak zwaną DUŻĄ KONFERENCJĘ PRASOWĄ w czasie poprzedniej kadencji prezydenckiej Władimira Władimirowicza Putina na której zakomunikował o organizacji IO Soczi 2014. Chciałem rozwinąć ten fragment w którym WWP mówił o ogromnych pieniądzach pozostawianych przez rosyjskich turystów poza granicami Federacji Rosyjskiej ze względu na brak możliwości atrakcyjnego wypoczynku w FR
  ………………………………
  1. Ewentualne malwersacje, korupcja, błędy organizacyjne, marnotrawstwo itd. itp. przy przygotowaniach IO2014 są NIEISTOTNE z punktu widzenia interesów FR , bo prawie wszystkie nakłady pozostaną w FR
  2. Prawie całe nakłady to nakłady na TOWARZYSZĄCĄ INFRASTRUKURĘ tj. obiekty ogólnego zastosowania takie jak drogi, lotniska, terminale, budynki mieszkalne ogólnego przeznaczenia. Trwale wzbogacą majątek narodowy FR
  3. Wbrew nazwie Igrzyska ZIMOWE , IO Soczi 2014 w decydujący sposób poprawią możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu w FR dla osób spragnionych upałów przy bezchmurnej pogodzie i powiązanej turystyki LECZNICZEJ. Właśnie w tej dziedzinie turystyki był największy deficyt. Możliwości turystyki polarnej, ekologicznej, etnicznej, folklorystycznej, przyrodniczej już wcześniej były w FR nie najgorsze i nieporównywalnie lepsze niż w Polsce. Soczi ma tę sama szerokość geogr. Co bułgarski kurort Albena.
  4. Unikalne w SKALI ŚWIATOWEJ jest praktyczne uprawianie sportów zimowych i wodnych o tym samym czasie. Krasna Polana jest odległa tylko 39 kilometrów od Soczi. . Polska notatka na jej temat pl.wikipedia.org/wiki/Krasnaja_Polana może być argumentem dla masowej eksterminacji Polaków i pozostawię ją bez komentarza (tylko informacja o wypadku lotniczym). Z informacją w innych językach musicie się zapoznać we własnym zakresie.
  Dużo podróżowałem , ale możliwość jednoczesnego uprawiania sportów zimowych i wodnych na otwartej przestrzeni istnieje tylko w Barcelonie (trochę mała różnica wysokości), na Jawie, w Sapporo (Japonia). Tylko w Sapporo zagospodarowana, ale to daleko…

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 4

  W Rosji prawo sobie a życie sobie.

 • kibic_rudego

  Oceniono 13 razy -5

  ten Żukowski to taki Kubliki lub Wacek R, z GW,
  żal mi ich

 • szczuras99

  Oceniono 8 razy -6

  Koreanczycy na czas olimpiady przestali jesc psy , Rosjanie przestana bic homosiow a Saudyjczycy pewnie pozwola pic . hehehe

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 30 razy -8

  Propagandowcy by lepiej poczytali prawo rosyjskie. Bo juz nie wiedza jak gaz puszczic...
  ZADNE prawo nie zakazuje bycia homoseksualista. Zadne prawo nie zakazuje tak siebie nazywac. Zadne prawo nie zakazuje byc na ulicy homoseksualiscie ze swoim kolega. Ale prawo ZAKAZUJE propagande homoseksualizmu srod dzieci. Czyli nie mozna chodzic i opowiadac im, jak to fajnie byc homoseksualista.
  Dzisiaj w Moskwie jest 18 klubow dla pedalow. Nikt ich nie zamyka i zwalcza.

 • proteusz33

  Oceniono 9 razy 1

  Ciekawe czy w Soczi (ewentualnie w Moskwie ) zbudują na Igrzyska Podpalaną Tęczę ?

 • supertlumacz

  Oceniono 14 razy -6

  Co to są geje? To jakiś eufemizm.
  Brytyjscy homoseksualiści bojkotują rosyjskie wódki, zwłaszcza Stoliczną.
  www.foxnews.com/world/2013/07/30/british-gay-clubs-boycott-russian-vodka/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+foxnews%2Fworld+%28Internal+-+World+Latest+-+Text%29

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX