"The Economist" o Gronkiewicz-Waltz: Ma podobne znaczenie w polskiej polityce jak burmistrz Londynu w brytyjskiej

Angielski "The Economist" pisze o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. Przyznaje, że wpływ Hanny Gronkiewicz-Waltz na polską politykę jest niewielki. Może jednak wyraźnie wzrosnąć, jeśli wiceszefowa Platformy zostanie odwołana ze stołecznego ratusza. Tygodnik pisze, że byłby to "ogromny cios" dla rządzącej partii.
"The Economist" w swoim serwisie internetowym pisze o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stołecznego ratusza, nazywając inicjatywę "oblężeniem". "Prezydent Warszawy ma podobne znaczenie w polskiej polityce jak burmistrz Londynu w brytyjskiej" - przyznaje. Dodaje jednak, że wynik referendum może okazać się "wielkim ciosem" dla PO i zyskać "ogromne polityczne znaczenie".

Gronkiewicz-Waltz oblężona, opozycja zachwycona

Tygodnik opisuje inicjatorów akcji referendalnej, czyli Piotra Guziała i Warszawską Wspólnotę Samorządową, i przyznaje, że opozycja jest "zachwycona" możliwością odwołania Gronkiewicz-Waltz. "The Economist" przypomina, że w ratuszu urzędował wcześniej Lech Kaczyński, a jego brat, prezes PiS, wysuwa na to stanowisko Piotra Glińskiego, "profesora socjologii, wcześniej wskazywanego jako kandydata na premiera". O innych potencjalnych kandydatach, jak choćby Przemysławie Wiplerze, autor artykułu nie wspomina.

"The Economist" cytuje jednak słowa Donalda Tuska, który wezwał do absencji w referendum i dziwne ich brzmienie w zestawieniu z rzekomą "obywatelskością" jego partii. I zaznacza, że to właśnie niska frekwencja może być "jedyną nadzieją" Gronkiewicz-Waltz.

Więcej o:
Komentarze (16)
"The Economist" o Gronkiewicz-Waltz: Ma podobne znaczenie w polskiej polityce jak burmistrz Londynu w brytyjskiej
Zaloguj się
 • halmar44

  0

  Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz jest najlepszym prezydentem Warszawy od 1989r.Warszawiacy powinni pamiętać "afery mostowe"{ nigdy nie wykryte, którymi się głównie zajmował Lech Kaczyński, brudne, zaniedbane miasto. Zaden z prezydentów dotychczasowych nie zrobił tak wiele dla Warszawy co nasza Pani Prezydent Hania.Tylko ignoranci i ludzie źli , zaślepieni sektą Kaczyńskiego populisty i nieudacznicy życiowi widzą winę własnych niepowodzeń we władzy. Popatrzcie jak wypiękniała Warszawa mimo kryzysu.Jeśli się coś buduje i naprawia muszą być czasowe utrudnienia. Zlekceważcie mądrzy Warszawiacy tę awanturę polityczną zwaną referendum , ja tak zrobię.

 • tot14

  Oceniono 4 razy 2

  Gronkiewicz-Waltz to kura znosząca złote jajka dla właścicieli firm budowlanych, consultingowych, kancelarii prawniczych, architektów itd. ONI SIĘ CIESZĄ, a sprytniejsi z nich w ciągu kilku lat dorobiło/bi się fortuny w bardzo szybkim tempie.

  Dlaczego?

  1. Druga linia metra w  Warszawie będzie kosztować trzy razy więcej niż porównywalny odcinek metra w  Barcelonie!

  2. Budowana w  stolicy oczyszczalnia ścieków Czajka będzie najdroższa na świecie!

  3. Koszt wybudowania fragmentu obwodnicy Warszawy to 200 mln zł za kilometr. Tańsze drogi są budowane w Alpach, gdzie drąży się tunele w skałach lub te położone na bagnistych terenach Florydy.

  SITO ma duże oczka skoro PUBLICZNE PIENIĄDZE wypływają szerokim strumieniem do PRYWATNYCH KIESZENI.

  Przyczyną tak wysokich kosztów budowy może być tylko KORUPCJA!!!!!!!!!!

  I tyle na ten temat.

  W RATUSZU potrzebny będzie niezależny audyt RACJONALNOŚCI wydatków inwestycyjnych za rządów Pani Prezydent, bo sprawa jest ŚMIERDZĄCA!

 • jacek_wladyslaw_bartyzel

  Oceniono 4 razy 0

  Polecam posty moich klubowych kolegów z Klubu Warszawa Praga Południe Ruchu Palikota na temat odwołania HGW:
  Dominik Pucek
  Lekcja demokracji
  Człowiek uczy się przez całe życie. Ta prawda stara jak świat często jest wygłaszana jako usprawiedliwienie się w sytuacji, kiedy myśląc, że w życiu widzieliśmy już wszystko - życie znienacka potrafi nas zaskoczyć. Ja również myślałem, że w postępowaniu partii, której wyborcą byłem przez długie lata, a która przez siedem lat rządów w Warszawie i sześć w Polsce bardzo skutecznie mnie do siebie zniechęciła, nic mnie już nie zdziwi. Jednak przy okazji akcji referendalnej w Warszawie otrzymaliśmy kolejny pokaz zaskakującej hipokryzji i to w wykonaniu nie byle kogo.
  więcej: rppragapoludnie.tumblr.com/post/55792916333/lekcja-demokracji

  Patryk Karwiński
  Dlaczego chcemy ją odwołać?
  Od zarania dziejów wszelkie ruchy zmian formułują się, gdy zachodzą jednocześnie dwa czynniki: ludziom żyje się źle i istnieje realna perspektywa poprawy. Teraz w Warszawie jest źle, bo pomimo ogromnych środków, jakie otrzymała Warszawa z Unii Europejskiej żyje się coraz ciężej, tkanka miejska obumiera, a potencjał stolicy ginie.
  więcej: rppragapoludnie.tumblr.com/post/55861217156/dlaczego-chcemy-ja-odwolac

 • seneka_ml

  Oceniono 5 razy -1

  Premier Cameron też nawołuje do bojkotowania wyborów ?
  Londyńskie ulice też zalało ?
  W Londynie też jest bałagan ze śmieciami ?
  Boris Johnson też ma alzheimera i huśta się na huśtawce ?
  W Londynie też remontują sowieckie pomniki ?
  W Londynie też likwiduje się bazary i wyrzuca handlowców ?
  W Londynie też pękają ściany budynków z powodu budowy metra ?
  Przejazd przez Londyn też trwa 4 godziny ?
  W Londynie też urzędnicy jeżdżą buspasami ?
  W Londynie też zamykają metro w nocy i w weekend ?
  W Londynie też trwają codzienne kawalkady rządowych pojazdów na sygnale ?

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 4

  "Przyznaje, że wpływ Hanny Gronkiewicz-Waltz na polską politykę jest niewielki. Może jednak wyraźnie wzrosnąć, jeśli wiceszefowa Platformy zostanie odwołana ze stołecznego ratusza."
  ===============================================================
  Czy to znaczy, że znaczenie osoby wzrasta po wykopaniu ze stołka? Może i Donkowi urośnie, jak dostanie kopa...?

 • anty-rh

  Oceniono 7 razy 5

  ..."ogromny cios", "wielki cios"... Safari "The Economist" ma "ogromne polityczne znaczenie" dla wyniku referendum w W-wie?
  Stereotypowa angielska flegma, czy brytyjski humor? Ogromna nadzieja, że "The Economist" porusza się, w meandrach naszej polityki, niczym słoń w składzie porcelany!

 • mutant_popromienny

  Oceniono 6 razy 0

  Czyzby to oznaczalo ze chce zburzyc lotnisko im.Chopina , niczym blondasek Boris w Londynku..?
  wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-I-irlandia/wielka-brytania-burmistrz-londynu-chce-zburzyc-lotnisko-heathrow/15eky

 • milorex10

  Oceniono 14 razy 0

  Gronkiewicz to zadufana w sobie i irytująca ludzi kobieta. Miała być sprawną menadżerką, a okazało się, że nie radzi sobie z zarządzaniem tak skomplikowanym organizmem jak duże miasto. W W-wie buduje się dużo, ale jeszcze większy bałagan produkuje ekipa urzędników Pani Prezydent. Ci ludzie wraz z Panią Prezydent, nie dorośli do zadań które przed nimi stoją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX