Tym: "Za każde słowo o finansowym sukcesie wpiszę Rostowskiego na listę podejrzanych. A PiS? Pretensje ma, a pomysły?"

"PiS się rozpycha i ja mu się nie dziwię, bo jeśli ktoś w tramwaju wstaje z krzesełka i miejsce stojącemu proponuje, to dlaczego nie usiąść? Ale co zrobi, gdy zajmie już większość miejsc w tramwaju?" - zastanawia się na łamach "Polityki" Stanisław Tym. Felietonista krytykuje ministra Rostowskiego i zastanawia się, czy opozycja proponuje jakąś alternatywę.
Swój komentarz w tygodniku Stanisław Tym zaczyna od refleksji na temat ostatnich poczynań ministra finansów Jacka Rostowskiego i jego słów nt. długu publicznego. "Minister podobno się pomylił. A ponieważ pomylił się nie po raz pierwszy, więc zrobiło się przaśnie" - pisze komentator "Polityki".

"Polski wicepremier będzie teraz przeze mnie za każde słowo o finansowych sukcesie naszego kraju natychmiast wpisywany na listę podejrzanych, bo kto wie, do czego się przyzna za trzy miesiące" - podkreśla Tym. Wczoraj w Sejmie szef resortu finansów przekonywał parlamentarzystów, że bez zawieszenia progu ostrożnościowego nakładającego sankcje na finanse publiczne, gdy relacja długu publicznego do PKB przekracza 50 proc., konieczne by były cięcia wydatków na ok. 25 mld zł albo podwyżki podatków. Przeciwne propozycjom Rostowskiego są: Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska.

Beata Szydło, wiceprezes PiS, apelowała z trybuny sejmowej do rządu: "Powiedzcie wprost, że musicie nowelizować budżet, bo sytuacja wymknęła się spod kontroli".

PiS narzeka, ale konkretnych propozycji - brak

"PiS się rozpycha i ja mu się nie dziwię, bo jeśli ktoś w tramwaju wstaje z krzesełka i miejsce stojącemu proponuje, to dlaczego nie usiąść?" - zastanawia się dzisiaj Tym. Pyta jednak, co zrobi największa partia opozycyjna, gdy już zajmie większość wspomnianych miejsc w tramwaju? "Wiem, że na razie sprawdza, co czyta młodzież w lekturach szkolnych, a nam, dorosłym, ogłasza, że szykuje się 'gigantyczne fałszerstwo' związane z materiałem dowodowym w sprawie katastrofy smoleńskiej. To tyle konkretów. Ale ja o pieniądze pytam" - pisze felietonista.

Tym wytyka, że "przecież PiS będzie musiał rządzić pieniędzmi lepiej niż Rostowski. Właśnie w ostatnią sobotę na spotkaniu w Ustrzykach Dolnych prezes Kaczyński pytał, jak długo Polska może 'bez niszczących szkód znosić rządy bankrutów i nieudaczników'. To dobre pytanie i należałoby na nie odpowiedzieć. Konkretnych propozycji na poprawę stanu gospodarki PiS na razie jednak nie przedstawia, ma tylko pretensje do rządu" - podsumowuje komentator "Polityki".

Cały felieton w najnowszym wydaniu pisma.

Więcej o:
Komentarze (25)
Tym: "Za każde słowo o finansowym sukcesie wpiszę Rostowskiego na listę podejrzanych. A PiS? Pretensje ma, a pomysły?"
Zaloguj się
 • zoil44elwer

  0

  "Konkretnych propozycji na poprawę stanu gospodarki opozycja(PiS) nie przedstawia..."!? Komu,rządzącym w ramach podziału obowiązków:Opozycja daje światłe propozycje (inspiruje) a rząd rządzi!

 • poznaniak42

  Oceniono 1 raz -1

  Nie uwazam by Platforma nie popelnia bledow . Ciekaw jestem jednak ilu z tych krzykaczy gotowych jest podniesc reke podczas glosowania nad reforma KRUS, ograniczeniem przywilejow gorniczych ( zwlaszcza zatrudnionych przy biorkach a nie pod ziemia) .zreformowaniem przywilejow sluzb mundurowych itd. itp Klapac dziobem krytukujac kazde posuniecie - nic to nie kosztuje, mozna plesc androny w nieskonczonosc, az do granicy smiesznosci, a moze DURNY NAROD WSZYSTKO KUPI ( jak wyrazil sie pierwszy pirat Rzeczypospolitej J.Kurski)

 • totapis500

  Oceniono 2 razy -2

  W PiS-ie większość nie zna się na cyfrach za przykładem koszernego Jarusia trzymają kasę w matko-matach bo mają problem z bankomatem.

 • anty-lady

  Oceniono 3 razy 1

  Jest konkretna propozycja zmian. Zakłada wzrost środków w budżecie o 50 mld. Niemożliwe? A jednak.

  ruchpalikota.org.pl/sites/default/files/plikownia/pakiet_50_miliardow_-_zalozenia_ogolne_0.pdf

 • ahdrzejolsztyn

  Oceniono 4 razy -2

  PiS proponuję obowiązkową religię i nieobowiązkową matematykę na maturze.Zlikwidować gimnazja. Obniżyć wiek emerytalny do 50-lat). Upaństwowić wszystko. Komputerem na miarę PiSu będzie liczydło. Wybieraj PiS to mikołaj będzie codziennie.
  Wtedy dogonimy najlepszych w poziomie techniki i rozwoju gospodarczym.
  Oto pomysł na polską gospodarkę człowieka bez konta bankowego, która nigdy nie prowadził gospodarstwa domowego,samochodu, nie mający ani prawa jazdy, ani konta w banku, ani komputera, ani żony. Stary kawaler to zdziwaczaly staroswiecki nieudacznik-mamisynek ktorego nikt nie chciał, siedzi ciągle w martwym punkcie i nie rozwija się tak jak i jego elektorat.Walczący patriota na barykadzie, bohater narodu smoleńskiego i strażnik pamięci, który w najbardziej dramatycznych momentach moczyl nogi w misce u mamusi.
  Za dużo zasług, przypisuje sobie, chwaląc sie swoją niby walką z komuną, a dokumenty, historia, IPN, mowia co innego, lecz na klamstwo nie ma leku. Zal mi tych co na niego głosują i jeszcze w niego wierza.
  To co proponuje (czytaj program PiS !!!!) to mikołaj będzie codziennie.
  "Jarek, Jarek przyjaciół ma wielu - każdy chce leżec NA WAWELU!!!"

 • iremus

  Oceniono 9 razy 9

  ......Tym: "Za każde słowo o finansowym sukcesie wpiszę Rostowskiego na listę podejrzanych. A PiS? Pretensje ma, a pomysły?"......
  Panie Tym. Mam taki sam stosunek do PiS jak do PO i reszty styropianu niemniej uważam, że aby stawiać "diagnozy" trzeba mieć pacjenta podanego na "tacy" wraz z wszystkimi wynikami badań. Jeśli jednak wszystkie wyniki badań objęte są tajemnicą to nawet najlepszy specjalista stawia kabałę a nie diagnozę. Był po 1989 roku jeden taki rząd który ustępując zrobił po sobie "remanent". Trudno ocenić na ile były tam dane precyzyjne ale były i można było ich postawić za te dane przed trybunałem. Reszta rządów jedynie wycierała sobie doopy słowem "transparentność" a im więcej było przekrętów to tym chętniej mówiły o transparentności.

 • leon.bzykatz

  Oceniono 5 razy -3

  W swoich wynurzeniach ów łychol tyle wnosi pozytywnego do obecnej sytuacji w Polsce co Miller,albo nie przymierzając,
  Palikot

 • kermit.dolomit

  Oceniono 11 razy -7

  Dał głos światowej sławy politolog i ekonomista Stanisław Tym Widać do kabaretu już nie chcą więc zawsze można zahaczyć się w GW która jest jak matka partyja przygarnie wszystkich czy to satyryk na emeryturze czy eSBecki morderca

 • dziadekjam

  Oceniono 22 razy 6

  PiSiorki z nadpisiorem Szczerbosławem na czele wiedzą jak naprawić finanse publiczne, ale...nie powiedzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX