Delfiny zwracają się do siebie po imieniu? Naukowcy mają na to dowody

Naukowcy z University of St Andrews w Szkocji znaleźli kolejne dowody na to, że delfiny zwracają się do siebie za pomocą imion. Ich badanie wykazało, że ssaki te przydzielają sobie unikalnie brzmiące gwizdy, za pomocą których się rozpoznają.
Do tej pory wiedzieliśmy tylko, że specyficznie brzmiące gwizdy były często używane przez podróżujące razem grupy delfinów. Poszczególne zwierzęta łatwo się ich uczyły i powtarzały je przy różnych okazjach. Nie wiadomo było jednak, czy pełnią taką samą rolę jak ludzkie imiona.

"Są jak ludzie. Gdy słyszą swoje imię, odpowiadają"

Aby dowiedzieć się więcej o naturze gwizdów, naukowcy podążali za grupami delfinów butlonosych i nagrywali dźwięki wydawane przez poszczególne zwierzęta. Następnie odtwarzali je, używając znajdujących się pod wodą głośników: - Odtwarzaliśmy unikalne gwizdy używane przez zwierzęta znajdujące się w grupie, gwizdy powtarzające się oraz gwizdy używane przez grupy, których nigdy nie spotkały - wyjaśnił dr Vincent Janik z University of St Andrews.

Naukowcy odkryli, że poszczególne osobniki odpowiadają tylko na unikalne, przydzielone do nich gwizdy. Zdaniem badaczy zachowują się one jak ludzie - gdy słyszą swoje imię, odpowiadają. Według dr. Janika ta umiejętność pomaga zwierzętom zlokalizować swoją grupę i szybko do niej dotrzeć. - Jako zwierzęta oceaniczne delfiny przez większość czasu się nie widzą, nie mogą się wywęszyć ani nie budują gniazd. Muszą mieć jakiś sposób, aby łatwo się odszukać - skwitował.

Czy delfiny posługują się składnią?

Delfiny odpowiadały na swoje imiona na dwa sposoby. Za każdym razem powtarzały dźwięk, tak jakby mówiły "Tak, tu jestem!", czasem jednak dodawały do niego ciąg długich, różniących się od siebie gwizdów. Zdaniem naukowców może to stanowić dowód na używanie przez delfiny składni. Badacze teoretyzują też, że odpowiedzi mogą uwzględniać status społeczny pytającego.

Potwierdzenie tego, że delfiny reagują na swoje imiona, może być tylko początkiem odkryć dotyczących tego, w jaki sposób ssaki te porozumiewają się między sobą. "Moim zdaniem nie doceniamy tego, jak skomplikowany jest ich język, możliwości poznawcze oraz głębia znaczeń akcji, które podejmują" - skomentowała dr Shane Gero z Dalhouisie University, prowadząca podobne badania na kaszalotach.

To wyjątkowe odkrycie

Naukowcy uważają, że tego typu zachowanie zaobserwowano u zwierząt po raz pierwszy. Ich zdaniem zbadanie tego, w jaki sposób delfiny posługują się swoimi imionami, może pomóc nam zrozumieć, jak zdolność komunikacji rozwinęła się u ludzi.

Więcej o:
Komentarze (48)
Delfiny zwracają się do siebie po imieniu? Naukowcy mają na to dowody
Zaloguj się
 • plumgazeta

  Oceniono 3 razy 1

  Są dwa rodzaje trzmieli.
  Jeden ma robotnice , które pracują jak pani matka każe.
  I drugi. Ten nie wykształca robotnic.
  Za to Królowa zajmuje gotowe gniazdo pracusiów, czasem nawet nie zabija tej dotychczasowej.
  Składa jaja z których wylęgają sie tylko niepracujący.
  Cała banda korzysta z pracy pierwotnego plemienia.
  Czas spędzają uprawiając sex. Zapylają bardzo dobrze.
  Prawie nigdy nie atakują ludzi. Są bardzo łagodne. Przyduszone mogą lekko użądlić.
  Są pod ścisłą ochroną.

 • villiers

  Oceniono 6 razy 2

  Podobno ten najmniejszy delfinek krzyknął do innego : spieprzaj dziadu.

 • ferroetigni

  Oceniono 6 razy -2

  "Naukowcy...znaleźli kolejne dowody..." -- ha, ha to są dowody na to, by wyciągnąć kolejne pieniądze na badania, polegające na byczeniu się na jachcie. Już nam wmawiali, że tzw. globalne ocieplenie to wina ludzi - skutek - Polska płaci gigantyczne sumy za emisję CO2. Teraz pewnie wmówią, że nie wolno wchodzić do morza, by nie ingerować w cywilizację delfinów. No, chyba, że za opłatą...

 • easy-jerzy

  Oceniono 4 razy 0

  To wina Tuska!

 • starszy-65

  Oceniono 3 razy 1

  Może to nie są zwierzęta w popularnym znaczeniu, może mają jakąś kulturę, ale byśmy się czuli gdyby tworzyli społeczeństwo na sposób podobny do naszego a my ich sieciami i kuszami.

 • junge70

  Oceniono 7 razy -1

  To jeszcze nic, australijscy naukowcy odkryli w malo dostepnym miejscu wielkiej rafy, sklady puszek z szprotkami. Doszli do wniosku, ze w zwiazku z rabunkowym odlowem ryb, delfiny robia zapasy na pozniej, aby gatunek mogl przetrwac. To jest nius...

 • kerimil86

  Oceniono 14 razy 8

  No to może by je opodatkować i zmusić do opłacania ZUD (zaklad ubezpieczen delfinów)... tak na zasadzie - chcesz zjeść 15kg ryb dziennie to 7kg dla NAS - my zadbamy za to o twoją przyszłość :-D

 • sears31

  Oceniono 11 razy -1

  A kaczki i PiSiaczki sie porozumiewaja napewno i trzeba to zbadac jakos....bo ostatni raz zanotowano jakas rozmowe telefoniczna ale nie wiadomo o czym gwizdali...

 • czoper62

  Oceniono 7 razy -1

  A mają też ksywki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX