Ponad 500 bojowników Al-Kaidy uciekło z Abu Ghraib. Brutalny atak na więzienie

Najpierw na bramy więzienia uderzyli zamachowcy-samobójcy w samochodach wypełnionych materiałami wybuchowymi. Następnie zaczął się ostrzał z moździerzy i granatników przeciwpancernych. W wyniku akcji mogło uciec od 500 do nawet 1000 więźniów Abu Ghraib, z których większość stanowili doświadczeni bojownicy Al-Kaidy z wyrokami śmierci.
Policjanci i żołnierze w Iraku zostali postawieni w stan najwyższej gotowości po tym, jak 10 strażników zginęło w niedzielnym ataku na Abu Ghraib. Do tej pory udało się pojmać zaledwie kilku z ponad 500 zbiegów. Podobny atak miał miejsce w Taji, więzieniu położonym na północ od Bagdadu. Tam strażnikom udało się powstrzymać bojowników, ale kosztowało to życie 16 żołnierzy.

Media przypominają, że dokładnie rok temu Al-Kaida ogłosiła, że celem jej ataków będzie iracki wymiar sprawiedliwości. - Naszym priorytetem jest oswobodzenie muzułmańskich więźniów gdzie tylko się da, jak również eliminowanie sędziów, śledczych oraz strażników - ogłosił w lipcu 2012 roku Abu Bakr al-Baghdadi, obecny przywódca organizacji.

"Tysiące więźniów na wolności"

Związane z Al-Kaidą konta na Twitterze donoszą o "tysiącach więźniów" uwolnionych w wyniku ostatnich ataków terrorystycznych. Zdaniem władz Iraku dokładna liczba zbiegów waha się pomiędzy 500 a 1000. Większość z nich była doświadczonymi bojownikami oczekującymi na wykonanie kary śmierci. Pojmanie ich nie będzie łatwym zadaniem.

- To była doskonale zorganizowana akcja, dobrze przemyślany atak terrorystyczny przeprowadzony przez Al-Kaidę, aby odbić swoich ludzi - skomentował jeden ze strażników z Abu Ghraib.

Przemoc nie ustaje

Sunniccy rebelianci, także ci związani z Al-Kaidą, stają się w Iraku coraz silniejsi. Prowadzi to do eskalacji ataków na szyitów i irackie siły bezpieczeństwa. Tylko w tym miesiącu w atakach terrorystycznych zginęło niemal 600 osób.

Śledzisz wiadomości z Iraku? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (128)
Ponad 500 bojowników Al-Kaidy uciekło z Abu Ghraib. Brutalny atak na więzienie
Zaloguj się
 • stefan4

  Oceniono 1 raz -1

  ,,W wyniku akcji mogło uciec od 500 do nawet 1000 więźniów Abu Ghraib''

  W takim razie siłom patriotycznym Iraku należy pogratulować sukcesu w walce z proamerykańskimi kolaborantami.

 • doni72

  Oceniono 1 raz 1

  @zbyszek600
  Ktos kto twierdzi ze Sadam byl okey to sie gleboko myli delikatnie mowiac.Tylko kiedy Sadam mordowal Kurdow,opozycje i zachowywal sie jak despota to owczesnie nie tylko byl przez zachod popierany ale i wspomagany.To przedewszystkim ukazuje ile jest hipokryzji i zaklamania w dzialaniach miedzynarodowej politykierni.Skasowany zostal rowniez blyskawicznie i praktycznie bez sadu by nic nie powiedziec na ten temat i wiele innych.

 • 227rom

  Oceniono 4 razy 0

  Takie sytuacje są wygodne dla tych, którzy wywołali wojnę w Iraku. Zawsze chodziło o to żeby wprowadzić tam stan wojny domowej . W mętnej wodzie łatwiej łowić ryby w tym wypadku petrodolary. A i dla Izraelitów jest wygodniej gdy potencjalni wrogowie (Arabowie) sami się wybiją.

 • antydupek

  Oceniono 1 raz 1

  a wszystko to przez nas, bo przestaliśmy im eksportować właściwe mięsko

  "róbmy tak dalej, ostro główkujmy, stwórzmy komisję przy każdym wójcie"
  a sami sobie też wyhodujemy u nas wojenkę
  Andersów Breivików z Obamami Bin Ladenami

 • zbyszek600

  Oceniono 5 razy -1

  Za Sadama miliony ginęły w wojnie iracko-irańskiej.
  Sadam mordował, także gazem, Kurdów i cały Kurdystan zrównał z ziemią (ponury widok kikutów fundamentów).
  Za Sadama mordowano tysiące ludzi na jego rozkaz.
  Piszę o tym, co widziałem.
  Irak, to państwo wymyślone przez Brytyjczyków jako zlepek sunnitów, szyitów i chrześcijan. Irak zawsze był skorumpowany i nigdy nie był demokratyczny. teraz jeszcze szaleńcy z Al-Kaidy się dokładają do destabilizacji.

 • abw12300

  Oceniono 2 razy 2

  To siły dekratyczne uderzyły? Czy reżimowe?...... bo nie wiem czy dać plusik, czy minusik.

 • tomeckim

  Oceniono 2 razy 2

  Jak wiadomo Al-kaida walczy przeciwko Asadowi - może im troszkę pomogli wydostać się na wojnę ?

 • doni72

  Oceniono 6 razy 0

  Zastanawiajace jest czy chaos w regionie jest programowany,czy byl przewidziany,czy niosacym "demokracje i wolnosc"sprawy wymykaja sie z pod kontroli.Kazdy z tych wariantow zle swiadczy o globalnej,miedzynarodowej i niesamowicie drogiej sitwie.We wszystkich krajach gdzie "interweniowano"sytuacja jest podobna i sie pogarsza.Narazie to wszystko dopiero preludium do krwawej uwertury ktora rzadzacy nam szykuja.

 • qin

  Oceniono 6 razy 0

  o Boże Boże co by było gdyby nie kochani terroryści
  Tyle można dzięki nim zrobić
  Wziąć za mordy hamerykanów
  koledzy z broniówki zarobią
  załatwi się to i owo wyeliminuje i zawsze można przeciwników konkurentów
  nazwać terroryści i spoko

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX