Tajny raport: co najmniej 1 na 5 ataków dronów kończy się śmiercią cywilów

Podczas ataków dronów sił powietrznych USA w Pakistanie ginie duża liczba cywilów. Takie dane przynosi poufny raport przygotowany przez pakistańskich urzędników - donosi portal ?Russia Today?. Dokument obala mit propagandy rządu USA mówiący, że ataki bezzałogowców niezwykle rzadko pociągają za sobą ofiary wśród ludności cywilnej.
12-stronicowy raport, zatytułowany "Szczegóły ataków sił NATO / Predatory nad terytoriami plemiennymi", opisuje skutki 75 ataków dronów, które CIA koordynowała w latach 2006 i 2009, oraz liczbę ofiar śmiertelnych w niespokojnych regionach przygranicznych.

Dane zebrane w raporcie dla rządu w Islamabadzie potwierdził w trzech niezależnych źródłach Bureau of Investigative Journalism - brytyjski portal zajmujący się m.in. dokumentowaniem skutków ataków sił NATO na pograniczu Pakistanu i Afganistanu.

Liczby pokazują, że wśród 746 zidentyfikowanych ofiar uderzeń dronów aż 147 z nich było cywilami, z czego 94 to dzieci. Statystycznie oznacza to, że co najmniej jeden na pięć ataków samolotów bezzałogowych zakończył się śmiercią cywilnej ludności, a ponad 12 proc. z tych ofiar to niepełnoletni.

Niezależne źródła szacują, że około 2500, a może i ponad 3500 osób zostało zabitych w atakach dronów w Pakistanie od 2004 roku.

Te dane są znacznie wyższe niż prezentowane przez administrację USA. Biały Dom nadal twierdzi, że cała dziewięcioletnia kampania w Pakistanie nadzorowana przez CIA kosztowała życie nie więcej niż 60 cywilów.

Nowy dyrektor CIA John Brennan w reakcji na wyciek raportu stwierdził, że ujawnione dane to nic innego jak "umyślne fałszowanie informacji".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o ważnych wydarzeniach na świecie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (18)
Tajny raport: co najmniej 1 na 5 ataków dronów kończy się śmiercią cywilów
Zaloguj się
 • sher-rif

  Oceniono 5 razy -1

  No co ma twierdzić ,naz_niepoprawna? No przecież to co jej lewactwo chce wmówić. Sierpuchy i młociuchy dalej uprawiają swoje dywersyjne ogłupianie, teraz islamskich cywilów "bronią". Ale nie Syrii gdzie jeszcze rządzi postsowiecka menda Assad.

 • sher-rif

  Oceniono 2 razy 2

  Pewnie akcje armii pakistańskiej żadnych cywilnych trupów nie pociągają za sobą. Pakistaniole wyłącznie strzelają do terrorystów {może im wywiad ISI sporządza odpowiednie listy?}

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz -1

  Nie "co najmniej" ale "zaledwie".
  Od niepamiętnych czasów zawsze na wojnach ginęło więcej cywili niż żołnierzy. W różny sposób, nie tylko z rąk rozbestwionej soldateski, także z głodu, chorób, wycieńczenia.
  Nietypowym wyjątkiem była pierwsza wojna światowa, kiedy to olbrzymie armie trafiły na potężne linie obrony a głównym środkiem walki była ciężka artyleria. Ale i wtedy zbrojenia odbywały się kosztem ludności cywilnej:
  - masowy pobór do wojska odciągał ze wsi młodych chłopaków
  - tabory potrzebowały koni
  - milionowe armie potrzebowały jedzenia
  - przemysł produkujący chemikalia dla rolnictwa został przestawiony na produkcję materiałów wybuchowych i broni chemicznej.

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy 0

  Czas nawyższy ścigać tych terrorystów z Waszyngtonu i ich syjonistycznych mocodoawców.

 • wqb

  Oceniono 10 razy 0

  tak dla porządku przydałoby się info ilu cywili zamordowali i okaleczyli talibowie. co powiecie na 90 000?

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 13 razy 1

  "Biały Dom nadal twierdzi, że cała dziewięcioletnia kampania w Pakistanie nadzorowana przez CIA kosztowała życie nie więcej niż 60 cywilów." - a co ma twierdzić? Że rzeczywiście mogły zginąć setki/tysiące cywilów?
  A w wojnie w Zatoce i inwazji późniejszej na Irak to nie było ofiar cywilnych? O wojnie w Wietnamie nie wspominam, bo to na drobrą sprawę już pod ludobójstwo podpada. Proszę sobie przeczytać wypowiedzi amerykańskich wojskowych i administracji tylko z czasów wojen w Zatoce - odwracanie kota ogonem jak się patrzy.

 • mr.lunatic

  Oceniono 12 razy 4

  Obama da im jako odszkodowanie musli - burger i nową zieloną eco - colę.

 • yarrrr

  Oceniono 36 razy 20

  Rodzinom ofiar mówią, że to "collateral damage" czyli na polski: "gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą".
  Oczywiście takie działania tylko wzmagają nienawiść do Ameryki i wzmacniają Al-Kaidę. Przybywa bojowników. Teraz jeszcze 500 swoich z więzienia odbili.

  Wiem, że brzmi to jak "teoria spiskowa", ale amerykańskim elitom chodzi o to, by islamistów wzmocnić, by jeszcze bardziej... terroryzować i podporządkowywać sobie własne społeczeństwa. Jedynie przewrót może coś zmienić. Odcięcie się od chorego systemu finansowego kontrolowanego przez hydrę - fed. Stworzenie walut lokalnych, handlu wymiennego. Wiem, brzmi to jak paranoja, ale dokładnie tak jest.

 • mark6

  Oceniono 20 razy 0

  Informacja podana przez pakistańskich urzędników???
  Jak można bezkrytycznie podawać takie "niusy" ?
  Bomby zrzucane przez pilotów nie zabijają cywili???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX