Stąd mają startować rakiety Kim Dzong Una. Pierwsze zdjęcia poligonu Tonghae

Oto północnokoreański poligon, z którego docelowo mają być wystrzeliwane rakiety balistyczne. Zdjęcia pokazują stan budowy z 26 maja. Samo istnienie tego miejsca niepokoi Amerykanów i Koreę Południową. Jednak, jak zauważa Associated Press, zdjęcia pokazują, że budowa centrum rakietowego Tonghae najwyraźniej spowolniła się.
Na fotografiach widać zarośniętą drogę dojazdową i chwasty rosnące z podstawy budynku służącego za punkt napraw rakiet. To może być informacja, na którą czekają Waszyngton i Seul - przestój na budowie.

Wiadomo, że trwa on kilka miesięcy. Koreańczycy z Południa i Amerykanie nie wiedzą jednak, czy to czasowa przerwa, czy też Kim zarzucił budowę centrum rakietowego Tonghae - stanowiska startowego, fabryki rakiet i centrum kontroli lotów - na dobre.

Dlaczego Pjongjang zamroził budowę poligonu rakietowego?

Niewiadomą jest też, dlaczego Północ zamroziła budowę - podkreśla AP. Scenariusze są trzy. Pierwszy - sprzęt i ludzie byli potrzebni w innej części kraju, m.in. do usuwania skutków ubiegłorocznych powodzi. Drugi - północnokoreańskie dowództwo zdecydowało, że będzie jednak inwestować w nowocześniejszy kompleks Sohae na północno-zachodnim wybrzeżu KRLD. To z niego reżim wystrzeliwał rakiety w kwietniu i grudniu 2012.

Ale najciekawsza teoria wynikająca z eksperckiej analizy zdobytych zdjęć - zaznacza AP. A głosi ona, że Pjongjang zaprzestał budowy lub ją spowolnił, by nie rozbudowywać konstrukcji.

- Jeśli Korea Północna ostatecznie odrzuci plany budowy kompleksów przystosowanych do startu dużych maszyn, to będzie miało ogromny efekt dla koreańskiego programu kosmicznego i rozwoju technologii rakiet dalekiego zasięgu, mogących przenosić rakiety z głowicami nuklearnymi - mówi AP Joel Wit, były urzędnik administracji Białego Domu.

Według analityków na kosmodromie Tonghae nie widać śladów jakiejkolwiek działalności. Z fundamentów budynku, który miał służyć jako montownia rakiet, wyrasta trawa. Nawet jeśli Korea Północna wznowi pracę na tym poligonie, opóźnienie oznacza, że budowa może być ukończona nawet w 2017 r. - prognozuje AP.

60 lat napięcia na Półwyspie Koreańskim

Przywódca komunistycznej Północy Kim Dzong Un wskazał kilka tygodni temu w przemówieniu na konieczność dwutorowego rozwoju Korei. Z jednej strony pieniądze (a reżim nie ma ich zbyt wiele) mają być przeznaczone na rozwój gospodarczy, z drugiej - na program rakietowy.

Zobacz zdjęcia>>

Korea Północna dokonuje testów nuklearnych od 2006 r. Po ostatnim, w grudniu 2012 r., ONZ nałożyła na komunistyczny reżim nowe sankcje, na co Pjongjang zareagował propagandową furią i doprowadził do kilkutygodniowego wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim. Wrogość między oboma państwami koreańskimi nie słabnie mimo licznych wysiłków dyplomatycznych i spotkań - na razie bez efektów. Półwysep Koreański pozostaje formalnie w stanie wojny, mimo że działania wojenne na półwyspie ustały 60 lat temu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (32)
Stąd mają startować rakiety Kim Dzong Una. Pierwsze zdjęcia poligonu Tonghae
Zaloguj się
 • szulcu1306

  Oceniono 1 raz 1

  A Google StreetView nie ma?

 • oyayebye

  Oceniono 2 razy -2

  A czego na półwyspie szukają gumozuje. Przecież koreany z północy nie siedzą w Niemczech, Turcji, Afganistanie, Japonii czy Iraku. To jak z tym "ruskim" co dmuchnął zegarek i krzyczy łapać złodzieja. Jednym słowem, jankesi wypie...ć z Korei.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli dobrze widzę wystarczy wysłać rakietę w "Fuel storage building" i "Control bunker" idzie się paść...

 • kharper

  Oceniono 1 raz -1

  PIEKNA 12 PODALA NEWS

  Z CENTRALI BUTZOW

 • pawel_up

  0

  Trawa to kamuflaż !!!

 • rezun-one

  Oceniono 3 razy 1

  Taki sam los czeka przekop na mierzei wiślanej.
  Dyktatorzy mają upodobania do propagandowych budów które rzadko kończą.
  Czasem, nawet ich nie rozpoczynają, wystarczy że dadzą pretekst do przechwałek.

 • entuzjasta43

  Oceniono 13 razy 7

  Korea machała szabelką machał i co? i nic. Szkoda mi tylko zwyklych ludzi, bo umierają z głodu a po drugiej stronie granicy Korea Południowa kwitnie. A to przecież ten sam naród...
  _ _
  Poznaj piękno Małopolski!

 • net_friend

  Oceniono 16 razy 14

  Opuszczone, bo jest lipiec - czas urlopów. We wrześniu dokończą, w listopadzie zrobią poprawki i ruszą z otwarciem w urodziny wodza.

 • tenellum

  Oceniono 23 razy 17

  Korea nie stanowi żadnego poważnego zagrożenia. Kimek dobrze wie, żeby gdyby zaczął wojnę, to zostałby zgrillowany razem z resztą swojego kraju.

  --
  tnij.org/trzyprostytutki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX