21-latek na etacie doradcy ministra. Prasa wytyka, "minister dumny"

MSW zatrudnia w Gabinecie Politycznym 21-latka. Po tym, jak w zeszłym tygodniu krytycznie napisała o tym "Rzeczpospolita", ministerstwo wydało oświadczenie, w którym broni swojej decyzji.
Wśród członków Gabinetu Politycznego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza pracują (od lutego) 23-letni Paweł Polak i (od początku lipca) 21-letni Adam Malczak. Zarabiają między 3640-4720 zł - resort, powołując się na prawo pracy, nie chce ujawnić, ile.

Z tej dwójki jedynie Polak ma wyższe wykształcenie - warunek konieczny, by pracować na stanowisku doradcy ministra. Malczak jest w trakcie studiów politologicznych na UJ i King's College w Londynie. "Rzeczpospolita" wytyka: "W latach 2010-2011 był przewodniczącym Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy (organu doradczego stołecznego samorządu), od czerwca 2011 jest prezesem Zarządu Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce. Pan Adam Malczak organizował konferencje Warsaw Model United Nations w 2010 roku dla młodzieży zainteresowanej dyplomacją wielostronną i problemami społecznymi".

MSW: To musi być osoba młoda

Po tym, jak "Rzeczpospolita" opisała sprawę, nad karierą 21-latka w MSW zaczęto debatować w mediach społecznościowych. W czym mógłby doradzać ministrowi?

Jak tłumaczy w specjalnym oświadczeniu resort, Malczak zajmuje się właśnie mediami społecznościowymi: "Został zatrudniony na trzy miesiące do projektu dotyczącego rozwoju kanałów komunikacji internetowej MSW, w tym mediów społecznościowych. Nikogo nie trzeba przekonywać, że najlepsi specjaliści w tej dziedzinie są wśród ludzi młodych. Jednocześnie warto nadmienić, że pan Adam Malczak, pasjonat nowoczesnych narzędzi komunikacji społecznej, rozwija swoje umiejętności, studiując na Wydziale Ekonomii Politycznej King's College w Londynie (Bachelor of Arts in International Politics) oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pan Adam Malczak nie jest członkiem żadnej partii politycznej".

FB: "Gabinet polityczny to nie pracownia internetowa"

Na Facebooku przeważają opinie krytykujące decyzję o zatrudnieniu 21-latka. "Z szacunkiem dla 21-latków, ale kompetencje to zdobywa się w czasie i oni mają jeszcze na to czas. Gabinet polityczny każdego ministra ma służyć ważniejszym celom, a na pewno nie jest to pracownia internetowa" - pisze internauta na profilu "Rzeczpospolitej". Są jednak i inne komentarze: "Słuszna decyzja. Ci ludzie zajmują się podobno kreowaniem komunikacją wśród portali społecznościowych. Kto ma to robić? Działacze organizacji pozarządowych? Absolwenci uczelni z lat 60. i 70.? Rozliczmy ich z efektów, a nie metryki urodzenia!".

Decyzji broni też samo MSW: "Nie ma merytorycznych i formalnoprawnych podstaw, żeby poddawać w wątpliwość zatrudnienie młodych ludzi w Gabinecie Politycznym Ministra Spraw Wewnętrznych. Wybrane przez ministra osoby, mimo młodego wieku, mają kwalifikacje i kompetencje do wykonywania zleconych im, w konkretnych obszarach, zadań. Minister Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził, że jest dumny, iż może pracować z młodymi, a już tak kompetentnymi osobami" - czytamy.

Bloger Tokfm.pl: Ja się nie oburzam, tylko kibicuję

Ministerstwa broni też bloger Tokfm.pl Bogumił Kolmasiak z Zielonych: - A ja się nie oburzam, więcej, cieszę się i kibicuję. W takim resorcie jak MSW są potrzebni sensowni młodzi ludzie, również dlatego, że nadużycia ze strony policji i straży miejskiej dotykają często pokolenie dwudziestolatków. Kto będzie wrażliwy na los małolatów bitych na komisariatach, bo złapano ich z niewielką ilością marihuany? Kto powie ministrowi, że metody pracy policji, znane z poprzedniej epoki, dziś nie mogą być stosowane? Przecież nie "koledzy Leszka Millera" (i Jaruzela) czy "przyjaciele Donalda Tuska".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o:
Komentarze (30)
21-latek na etacie doradcy ministra. Prasa wytyka, "minister dumny"
Zaloguj się
 • hamerykano

  Oceniono 2 razy 0

  siemkiewicz,
  znowu cie przerosło?
  jesteś zwykłym palantem.
  a teraz, "chodź po mnie" , zakłamany cynglarzu.

 • piotr110660

  Oceniono 3 razy 1

  No właśnie, gdzie się podziały te setki postów, tak przychylnych Ministrowi Sienkiewiczowi i 21 letniemu mentorowi,

 • antua43

  Oceniono 4 razy 2

  Donald czy Ty naprawdę POzwalasz na takie cyrki jakie wyprawiają Twoi POddani???????????????????

 • pasjonatx

  Oceniono 4 razy 2

  A tak już całkiem nawiasem mówiąc - nie oczekuj honorowego zachowania,etycznego i moralnego od ludzi,gdzie ich pierwszą czynnością po objęciu jakiegokolwiek stanowiska jest sprawdzenie daty wpływu środków finansowych na konto.
  Po drugie mam serdecznie dość tych pożal się panie fachowców od służb w postaci historyka,filozofa,kolejnego historyka.Fachowiec.Od czego? Ale jakimś cudem każdy z nich znajduje pracę bez żadnych problemów w ministerstwach,.w ABW,w CBA i gdzie tam chcesz jeszcze.
  Po trzecie - te wasze marne hasełka,o których głośno piejecie - w tym także ABW - honor,żarliwy patriotyzm,uczciwość nie znaczą zbyt wiele dla takich ludzi,to tylko puste słowa.
  -------------------------------------------------------------------------------

 • pasjonatx

  Oceniono 4 razy 2

  Komentarze usunięto.Było ich sporo.Ale to znak czasów w Polsce.
  Szkoda czasu na tego typu serwisy,które jak widać nie bardzo obchodzi prawda.
  Oczywiście,że CBA nie przyjrzy się dlaczego takie szurki zostały zatrudnione za taką kasę,bo koleś kolesiowi krzywdy nie wyrządzi...Zresztą jakie CBA ma sukcesy.Nikłe..lub żadne.
  Szlag człowieka trafia.Ludzie są doskonale wykształceni i nie moga zdobyć żadnej pracy...A ten minister...Taak.Tylko on patriota i tylko on jest uczciwy.Nikt inny.
  Z taką postawą życiową drogi doradco i ministrze na pewno wyrzuciliby was z Katedr Kryminalistyki,bo tam wasze nepotyczne macki nie sięgają.

 • tot14

  Oceniono 13 razy 13

  Polityka to zawód

  Gdyby dziennikarze pogrzebali w biurach politycznych wojewodów oraz samorządowców to by znaleźli więcej "młodych" asystentów - doradców zatrudnionych na etacie z pensją kierownika referatu!

  To jest tzw. WDZIĘCZNOŚĆ wojewody/marszałka/prezydenta za ciężką pracę młodzieży w kampanii wyborczej, rozlepianie plakatów, bilbordów, akcji internetowych, happeningów, roznoszenia ulotek itd. Oczywiście robotę w biurze politycznych otrzymują tylko mózgi z kampanii, a młodzież od czarnej fizycznej roboty zostaje na lodzie.

  Wszystko zgodnie z prawem. Partie polityczne umożliwiły tworzenie biur politycznych w gabinecie wojewody/marszałka/prezydenta, a sprawujący te funkcje z tego chętnie korzystają.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 13 razy 9

  I taka gó...arzeria doradza ministrowi MSW ? To jest przerażająco niepojęte !

 • antykkk

  Oceniono 10 razy 10

  I kto za to wszystko płaci?

 • hamerykano

  Oceniono 14 razy 12

  hahahaha!
  wyyebali w kosmos dziesiątki komentarzy.
  róbta tak dalej.
  czego nie widać, to nie istnieje.
  naprawdę myślicie że zmieniliście wszystkich
  w stado baranów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX