CIA daje pieniądze na badania nad inżynierią klimatyczną. Chce kontrolować pogodę?

CIA wsparło kwotą 630 tys. dolarów badania nad inżynierią klimatu - informuje ?Independent?. Program badawczy wdrażany przez Narodową Akademię Nauk USA (NAS) ma na celu badanie wpływu sztucznych zmian pogody na dużą skalę na zatrzymanie zmian klimatu - a pośrednio wpływu tych czynników na bezpieczeństwo narodowe USA
Według amerykańskiego magazynu "Mother Jones" Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) współfinansuje badania nad możliwościami przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Prowadzony przez Narodową Akademię Nauk program ma zbadać niektóre proponowane przez naukowców techniki inżynierii klimatu, m.in. regulowanie ilości światła słonecznego dopływającego do Ziemi i sposoby usuwania nadmiaru dwutlenku węgla. Ma też spróbować przewidzieć ich potencjalne skutki dla środowiska, gospodarki i bezpieczeństwa narodowego.

Czym jest inżynieria klimatu?

Inżynierii klimatu, z angielska "geoengineering", nie wolno mylić z polską geoinżynierią, czyli sposobami planowania i organizacji realizacji robót ziemnych i górniczych oraz metodami i technologiami poprawy właściwości gruntów.

Geoengineering to proponowane w nauce wielkoskalowe modyfikacje pogody, w szczególności zmiany pokrywy lub jasności chmur, w celu wywołania zmian klimatycznych - podkreśla "Independent".

CIA, teorie spiskowe i zmiana klimatu

Pozostałymi sponsorami programu oprócz CIA są NAS, NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) i NASA. Według cytowanego przez "Independent" rzecznika Narodowej Akademii Nauk odnośnik "środowisko wywiadu USA" na stronie programu odnosi się właśnie do CIA.

Udział służb specjalnych w finansowaniu programu już wywołuje teorie spiskowe, a amerykański rząd już w czasie wojny w Wietnamie był oskarżany o wypuszczanie w powietrze różnych substancji wywołujących deszcz. Były też domysły, że na pogodę próbował wpływać chiński rząd przed ceremonią otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r.

Rzecznik CIA odmówił komentarza ws. badań NAS. - To naturalne, że Agencja w takich sprawach jak zmiana klimatu chce współpracować z naukowcami, by lepiej zrozumieć to zjawisko i jego skutki dla bezpieczeństwa narodowego - cytuje go "Independent".

Więcej o:
Komentarze (42)
CIA daje pieniądze na badania nad inżynierią klimatyczną. Chce kontrolować pogodę?
Zaloguj się
 • kluska11

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba kogoś letko poniosło z tą geoinżynierią.
  A może i nawet nie letko!

 • makalaka

  Oceniono 1 raz 1

  od dawna stosuja weather modding... ale im sie nie uda, bo ZIEMIA ZYJE! i nie da sie tym brudnym facetom.

 • wielkiprogramista

  0

  Zmowy cenowe też podpadają pod "teorie spiskowe". I co, może żadnych zmów cenowych nie ma (i nie było) a cała konkurencja w każdym biznesie gra fair play?

  Cała technologia to tylko fizyka. Słońce może mrugnąć i sfajczyć nas wszystkich, można rozłupać planetę na kawałki odpowiednio potężną bombą wodorową, dlaczego niby nie miałoby się dać sterować pogodą? Bo komuś się "wydaje", że się nie da? Dziecinada.

 • bezportek

  Oceniono 1 raz -1

  Jakoś nikogo, do cna oburzonego na niecne CIA, nie przejmuje trwająca od lat szwabsko-ruska ściema pod tytułem globociep. Mimo braku jednego choć dowodu, w imię nadzwyczajnych zysków Siemensa i Gazpromu wmawia się ciemnym masom teoryje inzynierii klimatycznej, bajeczki o złym CO2, do tego zmusza do stawiania psu na budę zdatnych wiatraczków, zamykania kopalń węgla etc.
  Coraz drożej kosztuje Europę utrzymywanie skorumpowanej hundesrepubliki i jej geszeftów, rozłażących się po calym kontynencie jak prusaki. Czas na DDT!

 • herbutrzywdar

  Oceniono 3 razy 1

  Zaraz po podłączeniu Europy do gazociągu pod dnem Bałtyku nadeszły bardzo mroźne zimy -przypadek?
  Może posługując się w/wym inżynierią w pakiecie z gazem sprzedają nam mrozy.

 • derp971

  Oceniono 14 razy 14

  CIA chce kontrolować pogodę, żeby całkowicie kontrolować produkcję żywności. Wtedy dopiero kapitaliści będą mieli wypasik.

 • derp971

  0

  .Rząd USA podżega do rasistowskich podziałów własne społeczeństwo i sponsoruje demonstracje przeciwników Zimmermana.
  intellihub.com/2013/07/17/government-caught-paying-protesters-after-trayvon-martin-shooting-to-create-racial-division/

 • mietek1910

  Oceniono 12 razy 4

  Hm, dziwi mnie ze ten artykul jeszcze nie zostal usuniety, tak jak podobne kontrowersyje artykuly na tym portalu w przeszlosci. Dziwi mnie tez szydera w komentarzach, ludzie zupelnie nie biora na serio tego co sie wokol nich dzieje. Przeciez mamy XXI wiek, nauka jest tak rozwinieta i tak szybko idzie naprzod, ze nic dziwnego, ze wam tumanom trudno jest pojac jakie te wojskowe projekty amerykanow niosa za soba zagrozenie. Przez takie zachowanie obudzicie sie z reka w nocniku...reka na ktorej oczywiscie bedzie wszczepiony czip- z tego tez pewnie sie teraz smiejecie?
  Dodam taka ciekawostke, ktora mi sie przypomniala po przeczytaniu artykulu:
  "2066 - Podczas ataku na "Muzułmański Rzym", Stany Zjednoczone użyją nowego typu broni - "broń klimatyczna". Konsekwencją jej działania jest całkowite ochłodzenie klimatu na terytorium wroga. "
  To jakas stara przepowiednia Wangi, daty prosze nie brac doslownie.

 • smooch

  0

  630 tys. dolarów to chyba ledwie starczy Paris Hilton na wożenie dupy w tem i nazad nad Atlantykiem na tydzień, więc ktoś w redakcji chyba beknął z tymi dotacjami CIA... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX