Władysław Turski nie żyje. Ojciec polskiej informatyki zmarł w wieku 75 lat

Prof. Władysław Turski był jednym z ojców polskiej informatyki. Wdrożył system dalekopisowego systemu bieżącej analizy danych na komputerze Ural-2, a także współpracował przy tworzeniu systemu operacyjnego SODA dla komputera Odra 1204. Do samego końca zachował aktywność w Polskim Towarzystwie Informatycznym.
Informację o śmierci Władysława Turskiego podało wczoraj Polskie Towarzystwo Informatyczne. Przyczyna jego śmierci pozostaje nieznana. Wiadomo jednak, że od kilku lat jego stan zdrowia pogarszał się.

"Kolega Turski"

Członkowie Polskiego Towarzystwa Informatycznego we wspomnieniach o nim określają go mianem "kolegi Turskiego", przypominając, że zawsze prosił, aby członkowie Towarzystwa zwracali się do siebie w ten właśnie sposób, niezależnie od posiadanego tytułu naukowego.

Mimo problemów ze zdrowiem, brał udział w organizowanych przez PTI wydarzeniach i starał się wspierać jego działania.

Nestor polskiej informatyki

Władysław Turski urodził się 17 października 1938 roku w Krakowie. W 1960 roku skończył studia z dziedziny astronomii na Moskiewskim Uniwersytecie Łomonosowa. Dwa lata później został doktorem nauk matematyczno-fizycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1972 roku pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych MERA.

Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego i jego pierwszym prezesem, jak również członkiem Królewskiej Akademii Inżynierii i Brytyjskiego Towarzystwa Informatycznego, w którym został wyróżniony w 1989 roku tytułem Distinguished Fellow. Jako pierwszy uzyskał tytuł Członka Honorowego PTI. Odznaczono go Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o:
Komentarze (47)
Władysław Turski nie żyje. Ojciec polskiej informatyki zmarł w wieku 75 lat
Zaloguj się
 • kiokuszinka

  Oceniono 1 raz -1

  Mam jedno zasadnicze pytanie do wszyskich tych co sa za adopcja przez pary homosexualne.......... I prosze o sumienna, szczera odpowiec................ Pytanie. W wyniku tragicznych okolicznosci twoj roczny synek/coreczka (twoje rodzone dziecko) ma zostac oddane do adopci..... Czy dalej Ci nieprzeszkadza za bedzie mialo dwoch tatusiow albo dwie mamusie albo czy bys wolal zeby mialo ojca I matke jak Bog przkazal............

  Nierob blizniemu swemu tego zlego co tobie niemile.

 • survivor2

  Oceniono 2 razy 2

  Pamiętam jak niedobitki z przedwojennej polskiej inteligencji w latach pięćdziesiątych spotykały się w warszawskich mieszkaniach, w których tak wiele historii polskich rodzin przekazywano sobie wzajemnie. Moja mama często spotykała się z panią Elą C. której syn Andrzej C. uczęszczał do tej samej klasy co Władek Turski w warszawskim Liceum im. Jana Zamojskiego. Obaj byli prymusami w swoich klasach i zainteresowaniem słuchałem historii ich cichej rywalizacji. Zwłaszcza, że Władek Turski był synem profesora matematyki i rektora Uniwersytetu Warszawskiego, podobnie jak jego młodszy brat – Łukasz Turski. Władek został astro-fizykiem, a Łukasz fizykiem i profesorem na UW. Generalnie była to rodzina niezwykle uzdolniona matematycznie, jako że nawet matka Władka i Łukasza była nauczycielem matematyki w jednym z warszawskich liceów. „Chapeaux bas” dla tej niezwykłej rodziny!

 • plutoniczna

  Oceniono 1 raz 1

  Poznałam pana profesora prywatnie w latach młodzieńczych, bo był ojcem moich kolegów.
  Prywatnie wielka klasa, sympatyczny, jowialny, nie tworzył dystansu.
  Żegnam Panie profesorze (*).
  Wielki żal
  Wyrazy współczucia dla bliskich.

 • tak.ale

  Oceniono 5 razy 1

  Ojciec? Raczej ojczym i to taki ze złej baśni. Gdzie on był, gdy niszczono inż. Karpińskiego, a tym samym polską informatykę?

 • jakub53

  Oceniono 1 raz 1

  Co mi ta klawiatura robi;( rozwiazan - dzisiaj - ELWRO. Sorki za misprint :P

 • jakub53

  Oceniono 2 razy 2

  @paseo
  KAR-65 zostal zaprojektowany do specyficznych rozwian. Nie ujmujac nic Karpinskiemu to dzisial bylby to czytnik biletow na jednej linji, a nie uniwersalna maszyna. KAR-65 to porazka (popraw sie, to byl rok 1968). K202 to porazka owczesnej Polski (1970). I tak bywalo, dobrze ze chociaz ELERO cos dziubalo. Nie zostalismy Krzemowa Dolina:(

 • paseo

  Oceniono 3 razy 1

  Ojciec polskiej informatyki,no sporo przesady tutaj.W 1965 bylo juz to
  itpedia.pl/index.php/KAR-65
  maszyna skonstruowana przez zaledwie KILKA osob,bez przemyslu i rozglosu,na polskich elementach i lepsza niz odry.A potem byl juz K202 przy ktorym Odry to byly dinozaury do wymarcia.
  Gdyby nie powiazania Elwro z PZPR i jej bosami,nie byloby juz wtedy po nich sladu.A tak zginal K202.

 • jakub53

  0

  Panu Dutkiewiczowi z dedykacja. Moze raz zamiast biskupa?

 • lepszawina

  Oceniono 8 razy 6

  Jeden z niewielu który tak wiele zrobił dla kraju !
  W czasach gdy Gejtsa jeszcze na świeci nie było
  Należy mu się bardzo głęboki ukłon !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX