Ubój rytualny. Rzeźnie szykują pozew zbiorowy

- Rzeźnie prowadzące ubój rytualny szykują pozew zbiorowy o odszkodowanie za jego zakaz - informuje ?Rzeczpospolita?. Branża szacuje, że sprzedaż mięsa z uboju osiąga wartość nawet 1,5 mld zł rocznie.
Odszkodowania według dziennika mogą sięgnąć nawet kilkuset milionów złotych. - 45 proc. mięsa uzyskanego w mojej firmie pochodzi z uboju rytualnego. Wysyłam je na rynki unijne do Francji i Niemiec dla tamtejszych muzułmanów - mówi "Rz" prezes firmy drobiarskiej, który z powodu gorącej dyskusji wokół zakazu chce zachować anonimowość. - Właśnie spotykam się z prawnikami, by przygotować pozew, najlepiej, aby był grupowy - dodaje rozmówca.

Według Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso, 10-15 firm już deklaruje przystąpienie do grupowego postępowania, a zainteresowanych nim może być 80 ubojni (40 drobiu i 40 bydła).

Posłowie utrzymali zakaz uboju rytualnego

Przypomnijmy. W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ich ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Za było 222 posłów, przeciw 178, wstrzymało się dziewięciu. Przeciwko była większość klubu PO, cały klub PSL i większość klubu Solidarnej Polski. Za zakazem był prawie cały PiS, większość klubu SLD i cały Ruch Palikota. Przed głosowaniem minister rolnictwa Stanisław Kalemba apelował do posłów, by nie odrzucali projektu. Wskazywał, że odkąd w Polsce ubój bez ogłuszania zwierząt jest niedozwolony, eksport mięsa do krajów islamskich i Izraela spadł o 70 proc.

Więcej w "Rzeczpospolitej">>

Chcesz śledzić informacje na temat uboju rytualnego? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (408)
Ubój rytualny. Rzeźnie szykują pozew zbiorowy
Zaloguj się
 • volvo960

  Oceniono 1 raz 1

  w tej sprawie jestem radykalny, może zrobić rytuał na rzeźnikach i tych co promują ten sposób zabijania zwierząt Cholera jasna . to są katoliki za pieniądze.do mordowania zwierząt.

 • jasiekiera

  Oceniono 2 razy 2

  Rekordowa ilosc szajbusow na metr kwadratowy:)))

 • us.1

  Oceniono 1 raz 1

  A może tak któregoś z chłopków z Wiejskiej bez ogłuszenia ?

 • 03730t

  Oceniono 1 raz 1

  nie chcą mięsa to niech jedzą śliwki

 • klara551

  Oceniono 2 razy 2

  Szanowni właściciele mordowni rytualnych policzcie też od razu koszty zakazu uboju rytualnego od czasu wprowadzenia zakazu bo jakoś nie słychać o zamknięciu jakiejkolwiek mordowni, a zakaz już obowiązuje kilka miesięcy. Nie ważne gdzie wysyłacie pozostalość po mordowaniu żwierząt. Ważne jest to,że działacie wbrew woli ustawodawcy a co za tym idzie Polaków. Podajcie wielkość realnych strat a nie szacowanych bo te to pic na wodę i wzięte z pod dużego palca. A co robicie z krwią upuszczną na żywca? Jak ją utylizujecie i czy w ogóle?

 • qudaq

  Oceniono 4 razy -4

  I tak powinno być w państwie prawa . Zadziwiająca zgoda w całym cywilizowanym świecie na bezkarność i brak odpowiedzialności ustawodawcy za skutki prawne i finansowe podejmowanych w głosowaniu jawnym aktów prawnych . Dosadnie nazywał takich decydentów marszałek Piłsudski .Znając wrażliwość następców onegdajszych adresatów , odsyłam do bogatego dorobku Marszałka .
  Ustawa była prowadzona w skandaliczny sposób , gdzie interes kraju , gospodarki , producentów oraz wrażliwość ludzi zostały oddane w pacht politycznych przepychanek . Reakcja środowisk żydowskich z pewnością jest dużym zaskoczeniem dla rządu , co tylko świadczy o jego znakomitej percepcji i wrażliwości . Osobiście uważam , że wiele słów skierowanych pod adresem Polski i Polaków na lata położy się cieniem . Z drugiej strony powinno to tylko zachęcać do poważnych dyskusji naukowych i publicznych . Albo dialog , albo wrogość . Tertium non datur . Im szybciej podejmie się publiczną dyskusję , tym lepiej . Dobrze , że tym razem po raz pierwszy to właśnie producenci sprowadzają w dyskusji pominięty i lekceważony wątek . Oby był to dobry początek .

 • rympalek11

  Oceniono 4 razy -4

  Rzeźnikiem jestem z zawodu. Zabijam kilkaset zwierząt jednego dnia. Taka jest moja praca. Jeśli przejdziesz na wegetatianizm to tego nawet nie odczuję. W tonach mięsa Twoich parę kilogramów jest niczym.Myślisz że zwierzęta by istniały gdyby ich nie zjadano? Idiotyzm pełny.

 • rympalek11

  Oceniono 6 razy -6

  A ty nie rozumiesz jakich cierpień ja doznaję jak zakazany będzie ubój rytualny. Kto nakarmi mnie i troje moich dzieci? Kto nakarmi moją żonę? Pierdzielić głupoty to każdy potrafi. Nakarmić to już nie!

 • rympalek11

  Oceniono 5 razy -5

  Byk przed ubojem rytualnym wygląda tak samo jak przed ubojem jakimkolwiek. Zrób zdjęcie Komorowskiemu i napisz że to zdjęcie zprzed jego śmierci. Bo kiedyś przecież umrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX