"Dlaczego ubój rytualny nie przeszkadzał posłom PiS, SLD i PO przez ostatnie 6 lat? Polityczna gra, umizgi"

- Jestem zdziwiony tym, że posłowie PO, PiS i SLD podnieśli ręce przeciwko ustawie dopuszczającej ubój rytualny. Przecież rozporządzenie zezwalające na ubój podpisał m.in. Wojciech Olejniczak. I obowiązywało ono także w czasach rządów PiS i PO. Dlatego mam wrażenie, że znacznie więcej jest tu gry politycznej, umizgów do rozmaitych środowisk niż realnego problemu - mówił Michał Szułdrzyński z "Rz" w TOK FM.
Publicysta "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński uważa, że w debacie dotyczącej uboju rytualnego bardzo dużo było hipokryzji. I to po każdej ze stron sporu.

Dlatego w "Poranku Radia TOK FM" zastanawiał się, dlaczego tak wielu posłów poparło zakaz zabijania bez wcześniejszego ogłuszania. Choć przepisy pozwalające na ubój rytualny obowiązywały od 1997 roku.

- Jestem trochę zdziwiony, że posłowie PiS, SLD i część PO podnieśli ręce przeciwko ustawie dopuszczającej ubój rytualny. Wcześniej im to nie przeszkadzało. Przecież rozporządzenie w tej sprawie podpisał jeszcze m.in. Wojciech Olejniczak. Obowiązywało ono nie tylko w czasie rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ale także kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość. I wtedy jakoś im to nie przeszkadzało. Dlatego mam wrażenie, że w tej sprawie znacznie więcej jest gry politycznej, umizgów do rozmaitych środowisk niż realnego problemu - stwierdził w "Poranku Radia TOK FM".

Przypomnijmy, podczas piątkowego głosowania tylko posłowie PSL jednomyślnie poparli ustawę pozwalającą na zabijanie zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia. 38 posłów Platformy Obywatelskiej, cały klub Ruchu Palikota, większość SLD i prawie cały PiS byli za zakazem uboju rytualnego.

Dobrze, że nie muszę decydować...

Szułdrzyński przyznał, że nie chciałby decydować w takiej sprawie jak ubój rytualny. - Gdybym miał na jednej szali położyć prawa zwierząt, a na drugiej szacunek wobec innych religii i wolności gospodarczej, to chyba wybrałbym to drugie. Tak na 55 proc. - stwierdził.Mieszane uczucia na temat kwestii uboju rytualnego ma także Agata Nowakowska. Jak mówiła w TOK FM, dobrze oddaje je słynne już zdanie premiera Tuska. Szef rządu w piątek stwierdził że "Po tym głosowaniu rozum był smutny, serce się cieszyło".

- Przecież większość z nas je mięso. Kurom zawsze obcina się głowę bez ogłuszania... Ale uboju zakazaliśmy. To pokazuje naszą hipokryzję. Zakazujemy tylko części okrutnych zachowań wobec zwierząt. A bardzo często oglądamy materiały dziennikarskie o skandalicznych warunkach, w jakich zwierzęta sa hodowane, transportowane... - wyliczała dziennikarka "Gazety Wyborczej".

Czy zarobimy mniej?

Nowakowska przytacza też jeszcze inny argument. Ekonomiczny. - Mamy kilka tysięcy ludzi, którzy pracują w zakładach mięsnych, oraz rolników, którzy hodują bydło. To, że do tej pory nie stracili pracy, nie oznacza, że nie stracą - mówiła w TOK FM.

Krystyna Naszkowska w komentarzu "Brak uboju będzie kosztował" w "GW" przekonywała, że w ok. 80 firm, które zarabiały na uboju rytualnym już ma kłopoty. "Załogi są wysyłane na przymusowe urlopy i część została przesunięta na pół etatu" - napisała.

- Ubój rytualny to jedna z najtrudniejszych spraw. Ale nie mogę się zgodzić z argumentami, głównie środowisk religijnych, że skoro to obyczaj, to nie należy tego zmieniać. Niektóre obyczaje środowisk religijnych są dla nas nie do zaakceptowania. Bo są sprzeczne z naszą kulturą i obyczajami. Szacunek dla innych poglądów jest wartością znaczącą, ale jeśli się to kłóci z zasadami, które uważamy za fundament cywilizacji, to na pierwszym miejscu muszą być nasze wartości i przekonania. Z takiego założenia wychodzę i myślę, że decyzja Sejmu była słuszna - chwaliła posłów Dominika Wielowieyska, gospodyni "Poranka Radia TOK FM".

Więcej o:
Komentarze (42)
"Dlaczego ubój rytualny nie przeszkadzał posłom PiS, SLD i PO przez ostatnie 6 lat? Polityczna gra, umizgi"
Zaloguj się
 • tece92a

  Oceniono 1 raz 1

  Wznowić palenie ludzi,to nasza religijna tradycja.

 • mojra1972

  Oceniono 1 raz -1

  אוי לגויים המסכן, מה יוביל אותך לפרדישן

 • stellaney

  Oceniono 1 raz 1

  "Kurom zawsze obcina się głowę bez ogłuszania" i ta kura umiera natychmiast, a duże zwierzę jak krowa nawet kilka minut. Poza tym proszę nie porównywać metody stosowanej w gospodarstwie na wsi gdzie nie ma innych możliwości a w przemysłowej rzeźni gdzie są odpowiednie narzędzia tylko mamy z nich nie korzystać w imię nie naszych wartości a właściwie wbrew nim

 • majkel33

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze, że chociaż jest na ten temat dyskusja. Oznacza to, że ludzkość dojrzewa. :)

 • qzyndiabla

  Oceniono 9 razy 7

  A tak nawiasem mówiąc ,gdyby zastosować ten kierunek myślenia że zakaz uboju rytualnego to pogwałcenie ich praw to ja nie widzę problemu czemu jakiś śniady chłopak z Ghany nie miał by legalnie zawrzeć związku małżeńskiego z 5 babkami . albo zakazać kowbojowi z texasu noszenia spluwy w Polsce. Dla amerykanina ichnia konstytucja to jak religia . Lub hindusowi ukamienować niewierną żonę obok Kolumny Zygmunta , a co tam . jak iść to po bandzie a nie tylko na łapkę chłopakom w myckach i pejsach .

 • qzyndiabla

  Oceniono 5 razy 5

  robakowiecki
  wczoraj  ,, Zgodnie z ustawą z 1997 r gminy żydowskie mogą dokonywać uboju rytualnego na swoje potrzeby w zakresie żywności koszernej. I o co ta cała szarpanina ?,,

  Ano o to że chłopaki z pod gwiazdy Dawida myślą że są właścicielami tego kraju i mogą nakazać w imię najwyższego co chcą, od reparacji wojennych, zwrotów kamienic, gruntów po ubojnie rytualne a nawet interpretację konstytucji , Przecież te szmondziaki myślą że już kupili ten kraj .

 • petrelxx

  Oceniono 1 raz 1

  "Gdybym miał na jednej szali położyć prawa zwierząt, a na drugiej szacunek wobec innych religii i wolności gospodarczej, to chyba wybrałbym to drugi" - czemu ?
  Czemu religie maja byc swieta krowa ? Polityczna poprawnosc? Religie sa pelne sprzecznych ze soba zabobonow, wymyslonych przez ludzi pelnych pychy - bo czyz nie pychy wymaga przekonanie, ze tylko ich religia jest prawdziwa i przekonanie ze sie wie co mile lub niemile Bogu. Jesli chcesz poswiecac swoje zycie swojemu Bogu - droga wolna, ale wolnosc religijna nie jest absolutna - konczy sie tam gdzie zaczyna naruszac prawa innych - prawa kobiet do rownosci, prawa zwierzat do smierci bez niepotrzebnego cierpienia, prawa "niewiernych" do zycia.

 • mojra1972

  Oceniono 7 razy -5

  Gorzko tego będą żałować ci co taką ustawę wydali. To jest szczyt nietolerancji. Nie tylko tysiące ludzi straci pracę,ale teraz bezrobocie i ci ludzie przez polski sejm będą o kromkę chleba na kolanach żebrać. Wyjadą właściciele firm,którzy dają wielu tysiącom Polaków pracę,bo ich religia została opluta!

  Sprawa polskich wiz do USA już była na dobrej drodze, lecz po tak ksenofobicznym akcie z pewnością nie rychło zostanie załatwiona,-jeśli wogóle. Jest jeszcze ponad 150MILIARDÓW DOLARÓW do zwrotu,za majątki,pozostawione w Polsce,ponieważ, ich właściciele musieli uciekać z powodu prześladowań narodowościowych i religijnych - to wszystko trzeba będzie zwrócić na warunkach wierzycieli,bo niestety ale trudno w takiej sytuacji pobłażać!

  Raz już Niemcy,Słowacy i Węgrzy i inni pluli na inne narody,na inne religie,lecz zostali rzuceni twarzą na ziemię,ciężko będzie im się podnieść i dzisiaj już tego błędu nie zrobią.

  Nie róbcie Polacy sami sobie krzywdy!

  Drogi Panie Kaczyński,- ten elektorat jeszcze nie jest stracony, oni czekają żeby Pan im pozwolił godziwie zarabiać na chleb!!! Niech Pan się poprawi, TERAZ JEST SZANSA ZDOBYĆ WSZYSTKO - ZMIENCIE TĘ USTAWĘ!

  Polski chłop nie zna języków i jest niewyedukowany,ale bardzo,bardzo dobrze potrafi robić swoją roboitę - Panowie Posłowie pozwólcie im ,a na pewno będzie dobrze!!!

  Mam nadzieję że naprawicie ten błąd!!!

  Życzę Polakom wszystkiego dobrego i bardziej ekonomicznego myślenia!

  Pomóżcie sobie,a nie bydłu,bo sobie tylko krzywdę robicie,- nawet nie zdajecie sobie sprawy z konsekwencji!

  Zostańcie w pokoju.

 • drupal

  Oceniono 9 razy 7

  Zarówno muzułmanie jak i żydzi mogą sobie NADAL RYTUALNIE MORDOWAĆ ZWIERZĘTA W POLSCE.
  Teraz na własną rękę a nie przemysłowo.
  Ale nikt im tego nie zabronił. Nad czym ubolewam ale to niestety fakt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX