Czarzasty o protestach organizacji żydowskich: To głupi list, po prostu przesadzili

Myślę, że to głupi list, po prostu przesadzili - ocenił komunikat Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego Włodzimierz Czarzasty. Poseł SLD i inni zaproszeni do programu ?Kawa na ławę? politycy komentowali oświadczenia organizacji żydowskich, które skrytykowały Sejm za odrzucenie rządowego projektu dopuszczającego ubój rytualny zwierząt.
Zdaniem Włodzimierza Czarzastego list organizacji żydowskich jest po prostu głupi. - Nie można na podstawie wyniku głosowania włączać antysemityzmu, oskarżać nas, bo to po prostu nieprawda. Myślę, że wszyscy mądrzy ludzie w Polsce powinni eliminować nastroje antyżydowskie i powinni eliminować wszystkie nastroje, które są przeciwko jakiejkolwiek mniejszości - mówił polityk SLD. Zdaniem Czarzastego, organizacje wydając oświadczenia, przesadziły.

Według Roberta Biedronia z Ruchu Palikota, czymś kompletnie niezrozumiałym jest atak na osoby, które głosowały za odrzuceniem prawa zezwalającego na ubój rytualny i zrównanie ich z antysemitami. Manipulacją nazwał Biedroń argumenty organizacji żydowskich, iż teraz Żydzi w Polsce mają do wyboru albo przestać tu mieszkać, albo zaniechać swojej tradycji.

"Środowiska żydowskie mają obowiązek respektować prawo państw, w których żyją"

- Zgodnie z ustawą o gminach wyznaniowych środowiska żydowskie mają prawo, gwarantowane właśnie konstytucją, do praktykowania swojego wyznania, ale muszą respektować prawo obowiązujące w danym kraju. Co więcej, środowiska żydowskie mają obowiązek - to mówi Tora - respektować to prawo. Najwyraźniej zapomniały o tym tak ortodoksyjne organizacje, które wystosowały list, krytykujący posłów za odrzucenie projektu ws. uboju rytualnego - mówił poseł Ruchu Palikota. Dodał, że wyjściem jest np. import mięsa z krajów, gdzie ubój rytualny jest dozwolony.

Adam Szejnfeld z PO stwierdził, że było to bardzo trudne głosowanie, a parlamentarzyści PO, którzy wypowiedzieli się przeciwko ubojowi rytualnemu, mieli wielki dylemat, nie kierowali się tylko przesłankami religijnymi, ale też moralnymi i gospodarczymi.

"Antyżydowskie nastroje wśród niektórych parlamentarzystów"

W komunikacie Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego podkreślono, że zdaniem polskich przywódców żydowskich za taki wynik głosowania w Sejmie odpowiadają "polityczne spory". "Ale uważają oni, że przyczyniły się do tego także antyżydowskie nastroje wśród niektórych parlamentarzystów" - dodano.

Z kolei dyrektor Żydowskiej Ligi Przeciw Zniesławieniu (ADL) Abraham F. Foxman wydał oświadczenie, w którym napisał m.in., że "większość polskich posłów dała polskiej społeczności żydowskiej trzy możliwości do wyboru: nie praktykujcie waszej religii, nie jedzcie mięsa albo nie mieszkajcie wśród nas".

"To cios w przyszłość Żydów w Polsce"

Foxman uznał, że "oburzające jest zadanie takiego ciosu przyszłości Żydów w Polsce". Jego zdaniem głosowanie w Sejmie było "oczywistym naruszeniem wolności religijnej, wspieranym przez ignorancję jednych i bigoterię drugich".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (299)
Czarzasty o protestach organizacji żydowskich: To głupi list, po prostu przesadzili
Zaloguj się
 • stellaney

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ubój rytualny jest dozwolony w USA?

 • qzyndiabla

  Oceniono 2 razy 2

  vichama

  >>głosowanie w Sejmie było "oczywistym naruszeniem wolności religijnej"<<
  ----------------------------
  Taaaa... Zaś list owego Foxmana jest przykładem tolerancji dla naszej religii, która zakazuje znęcania się nad zwierzętami.
  Nie mam nic do Żydów, ale niech mi wyjaśnią, czemu ich religia ma stać w tym względzie wyżej, niż nasza?
  //
  Ano dla tego wyżej stoi, bo napisane u nich jest iż to naród wybrany . Innymi słowy mówiąc , Jam jest pan Wasz i buda , leżeć i słuchać ,tak należy odebrać list ajwaj Foxmana. Wypowiedż i buta w nich zawarta oraz nie poszanowanie suwerenności konstytucyjnej przez niektórych panów w myckach woła o pomstę do nieba , o ile niebo należy do wszystkich, Mam wrażenie że niedługo będziemy szabas obchodzić zamiast niedzielę święcić .

 • drupal

  Oceniono 1 raz 1

  A jak amerykańscy antysemici skazywali Madoffa na setki lat więzienia to Kongres Żydowski nie protestował?
  A to czemu? Bo swoich wydmuchał?

 • gawron_dziki

  Oceniono 5 razy 5

  a moja religia mowi ze nie wolno bestialsko pastwic sie nad zwierzetami i uwaza tak ponad 60% moich wspolobywateli a jako ze jestem we wlasnym kraju to chyba nie musze prosic Izraela o zgode co? jak jzu tak zle u nas jest to na pewno Izrael przyjmie wszytkich z otwartymi rekami i beda mogli sie u siebie poznecac bestialsko a to nad krowa a to nad palestynczykiem ect ect

 • 2lukasz81

  Oceniono 4 razy 0

  Myślę, a właściwie jestem przekonany, że przedmiotowa decyzja sejmu w sprawie odrzucenia projektu ustawy rządowej dopuszczającej ubój rytualny zwierząt jest przede wszystkim anty Polska, ponieważ znaczne kwoty pozostające w Polsce z tego uboju trafia do budżetu innych państw. Po nadto nie wiem ilu Żydów ortodoksyjnych mieszka w Polsce, myślę, że większość to Żydzi ateiści a Ci nie koniecznie ubiegają się o żywność koszerną. Chyba tym razem Pan Czarzasty ma rację.

 • kkarol1

  Oceniono 6 razy 6

  JESTEM CIEKAWY CO BY ONI ROBILI JAK BY POLACY CHCIELI WPROWADZIĆ SWOJE ZASADY W IZRAELU

 • totapis500

  Oceniono 5 razy -3

  Żal mi trochę parcha Jarusia skąd weźmie świeżą krew do macy.

 • bayadera

  Oceniono 7 razy 7

  Przeciez nie wszyscy zydzi sa koszerni!! O co ten raban? A w polityce wiekszosc zydow to w ogole dawne ubeckie ateusze.
  Smiech doprawdy, skad sie w Polsce wzieli pobozni zydzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX