Parafianie nie chcą zmiany proboszcza. "Pójdziemy też pod kurię" [ZDJĘCIA]

Wierni z parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej nie chcą się pogodzić z odwołaniem swojego proboszcza księdza Mariana Jakubowskiego. W czwartek ponad sto osób spotkało się w jego obronie.
Ksiądz Jakubowski był proboszczem od początku powstania tej parafii w 1999 roku. Gdy na początku czerwca rozeszły się pogłoski o jego odwołaniu, parafianie napisali prośbę do biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana, by nie zabierał im duchownego.

"Nasz Proboszcz Marian nigdy nie zostawił żadnego człowieka w potrzebie, pomaga ludziom w podeszłym wieku i ułatwia im dostanie się do lekarza w celu uzyskania niezbędnej pomocy medycznej; zabiega o tych ludzi, monitoruje problem zawsze do końca. Każdorazowo angażuje się i okazuje serce dla ludzi potrzebujących, biednych, schorowanych czy nieporadnych. (...) Odejście Księdza Mariana byłoby dotkliwym i niczym niepowetowanym doświadczeniem, którego chcielibyśmy uniknąć. Szanowny Księże Biskupie, bardzo prosimy o uszanowanie naszych uczuć i naszej wiary w sens naszej wspólnej egzystencji, tj. egzystencji Księdza Mariana i nas parafian. Prosimy o nierozdzielanie nas, ponieważ my jesteśmy RODZINĄ" - czytamy m.in. w piśmie, pod którym zebrano 2,5 tys. podpisów.

Z tym pismem, a także trzynastoma innymi, m.in. od władz miasta i powiatu, strażaków, służb mundurowych, których ksiądz Jakubowski jest kapelanem, szkół, zarządów spółdzielni mieszkaniowej i ogródków działkowych "Olszynka", specjalna delegacja udała się w połowie czerwca do kurii diecezjalnej. Została przyjęta przez biskupa Ryczana, który - jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy - był pod wrażeniem tylu wyrazów poparcia dla proboszcza i obiecał, że przemyśli decyzję.

Gdy 28 czerwca na stronie internetowej diecezji znalazła się informacja, że nowym proboszczem mianowany został ksiądz Wacław Woźnica, w Kazimierzy Wielkiej zawrzało. Na forum internetowym zwołano spotkanie, na które przyszło kilkaset osób. Postanowiły jeszcze raz wystąpić z petycją do biskupa, a także do papieża, nuncjusza apostolskiego, Episkopatu Polski i kardynała Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. W mieście rozwieszone zostały transparenty "Oddajcie nam proboszcza". Karteczki z takim napisem zamiast pieniędzy wrzucali na tacę wierni podczas mszy odprawianej przez nowego proboszcza.

- Takiego księdza to nie będziemy mieli, on się o pieniądze nigdy nie upominał, a nawet zapomogi dawał, jak widział, że ktoś potrzebuje - mówił 82-letni mężczyzna, który w czwartek po południu przyszedł na spotkanie zorganizowane przez Parafialny Komitet Poparcia Ks. Proboszcza Mariana Jakubowskiego.

Jego przedstawiciele zapowiedzieli kolejne działania zmierzające do przywrócenia dotychczasowego proboszcza. - W granicach kultury, przyzwoitości, a przede wszystkim etyki chrześcijańskiej - podkreślił jeden z członków komitetu. Zapowiedział, że wkrótce parafianie przyjadą liczną grupą pod kielecką kurię. W tym tygodniu członkom komitetu nie udało się skontaktować z żadnym biskupem. W kurii mówiono im, że wszyscy są na urlopach.

Także my nie otrzymaliśmy oficjalnego stanowiska. - W tej chwili sprawa jest już zamknięta. Zmiany są zawsze, od wieków. Tą sprawą nie warto się zajmować - usłyszeliśmy wczoraj w kieleckiej kurii.

Podyskutuj także na Facebooku Gazeta.pl Kielce - porozmawiaj z namiWięcej o:
Komentarze (90)
Parafianie nie chcą zmiany proboszcza. "Pójdziemy też pod kurię" [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • m.arco

  0

  Parafianie zawsze narzekają kiedy odchodzi proboszcz a potem przyzwyczajają się do nowego kapłana.

 • grzechotnik59

  Oceniono 1 raz -1

  Nie wiem dlaczego, ale w tej gazecie można jedynie podyskutowa tylko na tematy drażliwa dotyczce kościoła katolickiego. Jeśli coś dotyczy Żydów lub może narazić ich na krytykę /przykładowo durne wypowiedzi durnej Holland/, nigdy nie jest poddawane pod dyskusję, Zasada dyrektora naszej szkoły "wszelkie problemy dyskusyjne należy przyjm ować bez dyskusji"

 • stan-1

  Oceniono 4 razy 4

  Jak widać pan biskup swoje wie i nie zamierza słuchać trzody.
  Aby tak dalej, ludzie mają oczy i widzą co się dzieje. To już ostatnio salwami strzelają sobie biskupi w stopy.

  Czy katolikowi w drodze do wieczności potrzebny drogi pośrednik?

 • 24jannormalny

  Oceniono 4 razy 4

  kiedy wreszcie nastapi rozdział kościoła tj tych co biora szmal i tych co nie biora za dużo. stosunek będzie chyba kilkanaście księży do 25000 tys czyli całej reszty kk

 • worddesign

  Oceniono 5 razy 5

  owieczki chyba mokrej trawy sie nazarly, jeszcze chwila i biskupa beda chcieli sobie wybierac.

 • worddesign

  Oceniono 3 razy 3

  Ryczan i Hoser czytaja te wasze przyglupiaste wpisy i Rycza ze smiechu i leja w spodnie ( Hose )

 • worddesign

  Oceniono 4 razy 4

  pomieszalo sie we lbach plebsowi, oni mysla, ze panu biskupowi moga podskoczyc, barany jedne

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 3 razy 3

  Ci Wierni mają jakieś bruzdy na czołach...
  A ten stary, siwy wygląda na obrzezanego...
  I nazwa Kazimierza Wielka, jakaś niemoralna...
  Wszystko to sprzeczne z "nauką biskupów"...
  ExProboszcz to czarownica jakiś i ciemniak... wygnać z parafii na zbity pysk

 • worddesign

  Oceniono 3 razy 3

  Teraz chyba widzicie drogie owieczki jak jestescie przez waszych pasterzy ru...i. Amen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX