Ubój rytualny. "Tysiące osób straci pracę, spadną ceny wołowiny". Rzeczywiście? Sprawdziliśmy jak jest naprawdę [7 RZECZY]

"Zakaz uboju rytualnego może spowodować utratę pracy ok. 6 tys. osób. Maleje eksport, spadają ceny" - twierdzi Ministerstwo Rolnictwa i branża mięsna, które chcą, by przyjęto jutro rządowy projekt zezwalający na ubój religijny. Jednak z oficjalnych danych wynika coś innego - w tym roku wzrósł eksport i ceny. Nic nie wiadomo także o zwalnianych pracownikach.
Burza ws. uboju rytualnego rozpętała się na dobre w czerwcu, kiedy posłowie mieli głosować nad rządową nowelizacją dopuszczającą taki ubój. Głosowanie jednak przełożono. Ostatecznie politycy mają nad nim głosować jutro w Sejmie.

1. Co chcą zmienić? Legalizacja

Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt - projekt rządowy autorstwa PSL-u - dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. Wprowadza jednak zakaz stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej. Zwierzę jest w niej zamykane tak, by z klatki wystawała tylko głowa. Zwierzę obracano głową w dół, a upoważniony przez związek religijny rzeźnik podrzynał mu gardło.

Zakaz takiego uboju obowiązuje w Polsce od 1 stycznia tego roku. Wcześniej był dozwolony na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł pod koniec listopada ub.r., że rozporządzenie jest sprzeczne z Ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

2. Jak to wygląda w Europie

W Europie zakaz uboju lub duże obostrzenia przy wydawaniu zezwoleń obowiązują w Finlandii, Szwajcarii, Szwecji, na Łotwie, na Litwie, w Słowenii, w Islandii, Estonii, Luksemburgu, Danii, Austrii.

Szwajcaria i Norwegia wprowadziły zakaz importu produktów z takiego uboju. Zakaz ostatnio wprowadziła również Holandia. Z kolei w Niemczech taki ubój może być dokonywany tylko na potrzeby lokalnej gminy wyznaniowej.

3. Czy ludzie stracą pracę?

Zakaz uboju budzi ostry sprzeciw branży mięsnej i kierowanego przez PSL Ministerstwa Rolnictwa. Wczoraj około 200 rolników z branży manifestowało przed Sejmem oraz kancelarią premiera, domagając się od polityków poparcia w głosowaniu przywrócenia uboju rytualnego. Dzisiaj prezes PiS, którego partia ma odrzucić rządowy projekt, od zdenerwowanych rolników z Wielkopolski ma dostać krowę.

Zdaniem protestujących zakaz uboju rytualnego może spowodować utratę pracy ok. 6 tys. osób. Nie wiadomo jednak, na jakim źródle opierają się te dane.

Rolnicy przekonywali też, że z powodu zakazu cena eksportowanego polskiego mięsa spadła już o 2,50 zł. Jego utrzymanie może spowodować dalszą obniżkę cen. W tym tygodniu prezes zakładów mięsnych Biernacki pod Jarocinem Tomasz Kubik, cytowany przez PAP, powiedział, że zgłosił już do urzędu pracy zamiar zwolnienia 600 pracowników. Nie zwolnił ich dotychczas, bo liczy na przywrócenie uboju rytualnego.

- Rzeczywiście, na początku roku dostaliśmy informację o możliwości zwolnień w tym zakładzie. Ale na razie nie mamy wiadomości, że mogłoby do tego dojść - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl zastępca dyrektora Urzędu Pracy w Jarocinie Gabriela Grzechowiak. Na ile więc groźba zwolnień jest prawdziwa? Na stronie zakładu Biernacki trwają poszukiwania nowych pracowników - zakład chce zatrudnić m.in. nowych kierowców, wykrawaczy i kontrolerów.

4. Nie ma statystyk dotyczących eksportu

- Utrzymywanie zakazu uboju rytualnego powoduje utratę rynków i zagraża istnieniu 800 tys. polskich gospodarstw rolnych - mówił we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie Sławomir Szyszka z Porozumienia Rolników, Związków i Organizacji Rolniczych województw wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego.

Skąd wyliczenie, że chodzi o 800 tys. gospodarstw? - dopytujemy Szyszkę. - Znalazłem na stronie GUS. Na grudzień 2012 roku mamy około 600 tys. gospodarstw zajmujących się bydłem rzeźnym - opowiada w rozmowie z portalem Gazeta.pl. To 600 tys. czy 800 tys.? - dopytujemy dalej. - W ubiegłym roku załamał się rynek trzody chlewnej i rolnicy przestawili się na bydło. Nie podkręciłem tej liczby, we wrześniu będą nowe dane GUS, myślę, że się niewiele pomyliłem - twierdzi Szyszka. Na pytanie, czemu zakłada, że wszystkie gospodarstwa stosują ubój rytualny, odpowiada wymijająco.

Ciężko uwierzyć w te wyliczenia, bo według danych samego związku Polskie Mięso, które stoi za ubojem rytualnym, w ubiegłym roku w ten sposób zabijało zwierzęta ok. 80 zakładów, z czego 40 drobiarskich. Problem w tym, że nie ma statystyk dotyczących eksportu mięsa z uboju rytualnego, ale według danych z tych zakładów 10 proc. eksportowanej wołowiny i 30 proc. drobiu pochodziła z uboju wykonywanego według zasad religijnych.

5. Jak jest teraz? Wzrost eksportu

Jednak w najnowszym lipcowym komunikacie Agencji Rynku Rolnego czytamy, że jest podstawa do prognozowania wzrostu produkcji żywca wołowego w 2013 r. "Według szacunku IERiGŻ-PIB w pierwszym półroczu 2013 r. produkcja żywca wołowego w Polsce mogła ukształtować się na poziomie około 360 tys. ton, tj. o 5 proc. wyższym niż w analogicznym okresie 2012 r." - napisano. "(...) w drugiej połowie 2013 r. produkcja wołowiny w Polsce może wynieść około 380 tys. ton, tj. o 1 proc. więcej niż przed rokiem. W całym 2013 r. produkcja żywca wołowego w Polsce prawdopodobnie wyniesie 740 tys. ton, tj. o 3 proc. więcej niż w roku poprzednim" - dodano. Do tego IERiGŻ-PIB prognozuje, że w całym 2013 r. polski eksport wołowiny i cielęciny może wzrosnąć do około 325 tys. ton, tj. o 1 proc. w porównaniu z 2012 r.

6. Lepsze ceny

Podobne wnioski płyną z danych publikowanych przez portal Farmer.pl "Zakaz uboju rytualnego bydła nie spowodował spadku eksportu mięsa wołowego chłodzonego. Nieznacznie mniej wywieziono z Polski wołowiny świeżej i chłodzonej", podaje portal. Dziennikarze branży rolniczej przyznają, że straciliśmy rynek turecki. Chodzi o 25 tys. ton świeżego mięsa (dane za pierwsze półrocze 2012 roku). Z Turcji eksporterzy dostawali średnio 2,64 euro za kilogram. "Najlepsze ceny za kilogram dawali w ubiegłym roku Francuzi i Brytyjczycy, odpowiednio 4,32 i 4,45", zauważa portal.

Dalej Farmer.pl podsumowuje "Porównując pierwsze cztery miesiące obecnego roku z rokiem 2012 nie tylko nie widać spadku eksportu, ale widoczny jest jego wzrost na mięsie wołowym mrożonym. Świeżej i chłodzonej wołowiny sprzedajemy nieco mniej, ale za to po lepszej cenie".

Ważne jest też, kto eksportuje mięso - największymi odbiorcami są Włosi, Niemcy, Holendrzy, Hiszpanie i Francuzi, czyli kraje, które nie są potencjalnymi odbiorcami mięsa z uboju rytualnego. Te kraje to ok. 90 proc. produkcji.

7. Politycy są podzieleni

Jutro w Sejmie odbędzie się głosowanie nad rządowym projektem nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt, który dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne. PiS będzie głosował przeciwko rządowemu projektowi. Podobnie zagłosuje jeszcze Ruch Palikota i SLD. A także część posłów PO. Nie wiadomo, ilu dokładnie jest przeciwników projektu w klubie PO. Oni sami liczbę tę szacują na ok. 30 osób. Gdyby ta trzydziestka głosowała na "nie", wówczas projekt mógłby zostać odrzucony. Dzisiaj wieczorem o głosowaniu ws. uboju rytualnego ma rozmawiać klub PO.

Chcesz na śledzić informacje nt. uboju rytualnego? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (479)
Ubój rytualny. "Tysiące osób straci pracę, spadną ceny wołowiny". Rzeczywiście? Sprawdziliśmy jak jest naprawdę [7 RZECZY]
Zaloguj się
 • kkarol1

  0

  CI CO CHCĄ ZMIANY POWINNI SIE SAMI RYTUALNIE UBIĆ

 • litecode

  0

  "spadną ceny wołowiny" - czym ja się mam niby martwić?
  Może mam jeszcze płakać, gdy benzyna zacznie tanieć?

 • sdc_k71

  0

  Pan Szyszka piep...przy jak potłuczony twierdząc że rolnicy przestawili się na bydło z produkcji świń.

 • krzyks12

  Oceniono 1 raz 1

  Ostatnimi czasy??? Wychowany na pokemonach? Zanim sfastyka stała się symbolem nazistów...miała inne znaczenie. Doucz się zanim zaczniesz pieprzyć bez sensu.

 • lechutek69

  0

  Wg mnie nie powinno być przemysłowej hodowli, przemysłowego uboju, polowań, itp. zachowań człowieka wobec zwierząt. W końcu mamy XXI wiek. Właściwie od stuleci nic się nie zmienia na lepsze, a wręcz odwrotnie. Ludzie niczego się nie uczą.

 • hens

  0

  NO I DOBRZE
  Bo jeżeli w markecie schab kosztuje 12-20zł.......eo dlaczego wołowina tacka 350deko szpondra na rosół to 15zł

 • mczes57

  0

  Spadną ceny wołowiny.To tylko się cieszyć bo jest cholernie droga.Tyle że właścicielom ubojni to nie przeszkadza oni się wyżywią.

 • 2o12

  Oceniono 1 raz 1

  Dla zwierząt wszyscy ludzie są nazistami - Isaac Bashevis Singer ... istot przeznaczonych do obozu koncentracyjnego, na ubój, na rzeź.

 • topiramax

  0

  Niestety obawiam się, że yeronimo ma rację. Nie tylko zacznie się nielegalny ubój ale za tym pójdzie ...korupcja urzędników i lekarzy weterynarii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX