Paradowska o uchwale ws. Wołynia: Żenujący spór. To kompromitacja Sejmu

W Sejmie awantura o uchwałę w sprawie upamiętnienia rzezi na Wołyniu. - Ten spór jest żenujący - stwierdziła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. - Wierzę, że jeszcze w piątek nadejdzie opamiętanie wtedy, kiedy ta wielka rzecz dziać się będzie na sali sejmowej - mówił Jerzy Wenderlich, wicemarszałek Sejmu z SLD.
Sejm miał dziś przez aklamację przyjąć uchwałę z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej, która byłaby formą uczczenia ofiar. Ostatecznie jednak sejmowa komisja kultury nie była w stanie przygotować jednego tekstu. Oś sporu to uznanie wydarzeń z 1943 r. za ludobójstwo. W pierwotnym projekcie mowa była o "czystce etnicznej o znamionach ludobójstwa". Okazało się jednak, że taką formułę popiera jedynie PO i Ruch Palikota. Rzeź wołyńską ludobójstwem chcą nazwać PiS, SLD, SP i koalicyjny PSL.

"To żenujący spór"

- Ten spór jest tak żenujący, że zastanawiam się, czy nie lepiej by było, gdyby Sejm po prostu dał sobie spokój z Wołyniem - mówiła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska.

- Sejm nie jest dobrym miejscem do prowadzenia debat historycznych. Uchwałę w tej sprawie przyjął już Senat. I myślę, że nie będzie żadną ujmą dla tego, co stało się w 1943 r., jeżeli Sejm nie wypowie się w tej sprawie - podkreślała publicystka.

"Wierzę, że nadejdzie opamiętanie"

Gościem Poranka Radia TOK FM był Jerzy Wenderlich, wicemarszałek Sejmu z SLD. - Ten spór jest tak kompromitujący, że może lepiej dać sobie spokój - stwierdziła Paradowska. - Błagam, pani redaktor, by nie mówiła pani, że ten spór jest kompromitujący. Wierzę, że jeszcze w piątek nadejdzie opamiętanie wtedy, kiedy ta wielka rzecz dziać się będzie na sali sejmowej i że tam nie dojdzie do awantury - mówił Wenderlich. - Jeśli ktoś obmyśla sobie szukanie przewag politycznych, niech w tym dniu weźmie L4 - apelował Wenderlich, dodając, że w kwestii rzezi wołyńskiej polityka musi zejść na dalszy plan.

Awantura w sejmowej komisji już się jednak odbyła. - To jest przegrana Sejmu i to jest przegrana wszystkich - przyznał polityk. Paradowska zauważyła jednak, że samo SLD zmieniło w tej sprawie zdanie i zaczęło forsować formułę o ludobójstwie. - Kiedy mnie ktoś pyta, czy to jest bardziej właściwy zapis, nie mówię, że ten nasz zapis jest lepszy. To inne pojmowanie tego samego. Jeśli tak będziemy myśleć, uda się ocalić honor Sejmu i powagę sytuacji - zaznaczył Wenderlich.Więcej o:
Komentarze (11)
Paradowska o uchwale ws. Wołynia: Żenujący spór. To kompromitacja Sejmu
Zaloguj się
 • stan-1

  0

  Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie.

  Adam Mickiewicz.

 • le_penseur

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Paradowska tym dictum o "żenującym sporze" chyba wrzuciła obie strony do jednego "żenującego" wora. Szkoda, że pani redaktor nie była bardziej wyrazista w określeniu, co dokładnie ją żenuje: "znamiona ludobójstwa", czy może "ludobójstwo". Czy byłoby lepiej, żeby protagoniści której z tych różnych kwalifikacji wycofali się już na wstępie, niedopuszczając do "żenującego sporu"?
  Na szczęście komentarze pod art. i ich oceny nie pozostawiają wątpliwości, co na ten temat myślą czytelnicy.

 • elkipan

  Oceniono 7 razy 5

  Mówiąc rzeczowo, to jeżeli będziemy patrzeć przez palce na to, że Ukraińcy sławią naszych oprawców z UPA, to oni będą lubić nas bardziej od Rosjan i będą się starali do UE. Jeżeli będziemy dla nich przykrzy, to oni przejdą pod skrzydła Rosji.
  Może być jeszcze tak, że będziemy patrzeć przez palce, a oni i tak przejdą pod skrzydła Rosji.

 • harimau666

  Oceniono 3 razy 3

  @jamj
  cóż,podobnie było w Jedwabnem...
  wszystkie tego typu bestialstwa powinny być nazwane i napiętnowane ale niestety dzieli je różnica zdań co do tzw.>prawdy historycznej<...
  to co dla jednych jest ludobójstwem dla innych jednym z wielu > niechlubnych epizodów<...
  na ten temat powinni rozmawiać historycy i świadkowie - politycy zbijają tu tylko kapitał do dalszego trwania...

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 16 razy 14

  Sytuacja w Sejmie pokazuje jak koniunkturalnie i obrzydliwie postępują politycy. W sprawie Katynia nie ma problemu, by rzecz nazwać po imieniu, ale mord 100 a może 200 tysięcy Polaków już takim problemem jest.
  Wszystko przez chęć schlebiania Ukraińcom, by przyciągnąć ich do Unii Europejskiej.Warto też pamiętać, o udziale kościoła grekokatolickiego i metropolity Szepetyckiego w błogosławieństwach dla banderowców.
  Efekt jest taki, że dzisiaj prezydent organizuje obchody nie zapraszając Rodzin Wołyńskich ani nie chce uczestniczyć w uroczystościach organizowanych przez te Rodziny.

 • jamj

  Oceniono 10 razy 8

  "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa"
  ===================================
  Kto to wymyślił? Osobnik z mózgiem "nie noszącym znamion myślenia"?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 5

  Co tam Wołyń, Katyń to była niewybaczalna zbrodnia, bo popełniona na rozkaz bezwzględnego dyktatora. Za Wołyń nasi czarni zdążyli już przeprosić. Wszak Ukraińcy mordowali naszych z dobrego serca. To przecież też chrześcijanie.

 • harimau666

  Oceniono 8 razy -6

  brawo Sejm!
  warto wam płacić ...wszak nie ma ważniejszych spraw dla przyszłości kraju jak permanentne i nieudolne babranie się w i tak już mocno wykrzywionej historii ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX