Wybory w Elblągu to bezsensowna polityczna awantura? "Zdumiewający brak wiary w demokrację" [PUBLICYŚCI]

- Cały czas zajmujemy się bijatyką. Teraz już na poziomie lokalnym - mówił o wyborach w Elblągu Jarosław Gugała. Publicysta w Poranku Radia TOK FM przekonywał, że wybory były "awanturą dla awantury". - Nikt nie policzył, po co to wszystko jest robione - grzmiał Gugała. - Zdumiewający brak wiary w demokrację - stwierdził Paweł Lisicki z "Do Rzeczy".
W Poranku Radia TOK FM publicyści rozmawiali o konsekwencjach wygranych przez Jerzego Wilka z PiS wyborów na prezydenta Elbląga. - Okazuje się, że PiS nie jest takim straszakiem - mówiła jeszcze w poniedziałek Dominika Wielowieyska. - Czy Elbląg nie pokazał przełomu, że wyborcy centrowi i lewicowi nie mają oporów, by głosować na PiS? - pytała dziś dziennikarka.

- Elbląg pokazał wszystko, zależnie od tego, kto i jak chce te wybory interpretować - stwierdził Wojciech Mazowiecki z "Gazety Wyborczej". - To jak z Biblią lub Marksem, kiedyś się mówiło, że na tej podstawie wszystko można udowodnić - żartował publicysta.

Mazowiecki podkreślał, że wybory trudno jeszcze uznać za rozstrzygnięte. Wciąż nie wiadomo bowiem, czy PiS zdoła stworzyć koalicję w radzie miasta. - To bardzo ważne - zaznaczył publicysta. Zgodził się jednak, że PiS "już tak nie brzydzi". - Ale to wybory samorządowe. To byli bardzo dobrzy kandydaci, oboje. Osoby od lat działające, znane w tych środowiskach. Oni są nie tyle partyjnymi kandydatami, co dobrze dobranymi przez partię lokalnymi działaczami - podkreślał Mazowiecki. - A przewaga PiS jest zbyt mała, by mogło odtrąbić zwycięstwo - zauważył Paweł Lisicki, naczelny "Do Rzeczy".

"Ucieszyłem się, że PO przegrała. Taka lekcja pokory bardzo dobrze jej zrobiła"

- Porażka kandydatki PO była tak minimalna, że pozwoliła Platformie zachować twarz - przyznał Mazowiecki. Opowiadał, że gdy pojawiły się informacje o pierwszych sondażach, dających zwycięstwo właśnie Elżbiecie Gelert, pomyślał: "znowu im się udało". - Ucieszyłem się, że PO przegrała. Taka lekcja pokory bardzo dobrze jej zrobiła - wyznał Mazowiecki. Jego zdaniem Platforma ma tendencję do przesypiania problemów. - PiS ją obudził. I PO powinna być wdzięczna PiS-owi, że dał jej szansę skutecznie się pozbierać - zaznaczył publicysta.

Według Mazowieckiego wybory w Elblągu pokazały jedno: - Kaczyński potrafi zjadać przystawki. Nie tylko jako rządzący, ale też będąc w opozycji. Zjadł Ruch Palikota - zauważył Mazowiecki. Chodzi o "taśmy prawdy", w których Jerzy Wilk mówił, że "dogadał się" z politykami Palikota, by odsunąć od władzy Platformę. Tymczasem RP poniósł w wyborach spektakularną porażkę. - Z punktu widzenia Kaczyńskiego, Ruch Palikota odegrał w Elblągu rolę pożytecznych idiotów - skwitował Mazowiecki.

"Cały czas zajmujemy się bijatyką. Ta choroba trawi naród od wieków"

- Elbląg pokazał również coś, co jest w tym wszystkim bardzo niepokojące. My, Polacy, nasza klasa polityczna jest potwornie nieodpowiedzialna i skłonna do bitki - stwierdził Jarosław Gugała z Polsatu. Jego zdaniem w każdym mieście, robiąc wielką polityczną awanturę, można odwołać władze. - Nikt nie policzył, po co to wszystko jest robione, skoro do wyborów, które mogły wyłonić następną ekipę, jest niedaleko. Robi się wielką polityczną awanturę dla samej awantury - stwierdził dziennikarz.

Jego zdaniem "awantury" podobne do elbląskiej sprawiają, że ludzie zrażają się do polityki. - Uważają, że to po prostu brudna gra. I słusznie. Bo to jest brudna gra - tłumaczył Gugała. I krytykował PiS, który obiecywał mieszkańcom Elbląga przekopanie Mierzei Wiślanej, a nawet zmianę granic województwa, by miasto znalazło się w pomorskim. Tymczasem teraz Wilk podkreśla, że nim zacznie działać, musi sprawdzić w kasie miasta, na ile może sobie pozwolić. - Nie po to się idzie do władzy, żeby zrobić jedno wielkie polityczne zamieszanie, żeby nachachmęcić ludziom w głowach. Do władzy się idzie po to, żeby zrealizować sensowny program. Nie ma tego ani opozycja, ani koalicja - mówił publicysta. - Cały czas zajmujemy się bijatyką. Teraz już na poziomie lokalnym. To choroba, która trawi nasz naród od kilku wieków. Nikt nie rozlicza polityków ze straconych pieniędzy, straconego czasu i straconej energii społecznej - grzmiał Gugała.

"Zdumiewający brak wiary w demokrację"

- Dostrzegam u redaktora Gugały zdumiewający brak wiary w demokrację - stwierdził cierpko Paweł Lisicki, naczelny "Do Rzeczy". Publicysta zwrócił uwagę na stosunkowo dużą frekwencję w elbląskich wyborach. - Każda nowa ekipa, która dochodzi do władzy, musi zapoznać się z możliwościami, a one są związane z budżetem. Nie widzę tu nic niepokojącego - tłumaczył Lisicki, odnosząc się do zarzutów pod adresem Wilka.

- Ciągle uważam, że naszym największym problemem jest to, że potrafimy w Polsce budzić wielką energię na "nie", a bardzo rzadko na "tak". I to tutaj widać gołym okiem - upierał się Gugała.

Więcej o:
Komentarze (19)
Wybory w Elblągu to bezsensowna polityczna awantura? "Zdumiewający brak wiary w demokrację" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • mczes57

  Oceniono 4 razy 0

  Referendum jest ważniejsze w demokracji od wyborów według obowiązującej w Polsce ordynacji.W referendum głosuje się przede wszystkim na daną osobę i ludzie mają do tego prawo w demokratycznym kraju. Gdyby wygrał ktoś z PO nie byłoby tego lamentu i liczenia kosztów.

 • m.arco

  Oceniono 11 razy 5

  Wybory w Elblągu pokazały dobitnie,że demokracja w chwili kiedy władza ulega patologiom może być skuteczna.
  Ten Wojciech Mazowiecki to jakiś debil?
  PiS zjada przystawki, ponoć zjadł Ruch Podtarcia Palikota?
  Trzeba być skończonym kretynem by coś takiego wymyślić., przecież Palikota stworzył Tusk a Ruch Podtarcia powstał w gabinecie obecnego premiera. Partia Palikota jest przystawką ale Tuska i PO. A ta inność to ściema.

 • astygmatyk

  Oceniono 8 razy 2

  Unieważnienie demokratycznych w czasie trwania mandatu, tkz. "odwołanie"
  to kwintesencja polskiej anarchii. Ciekawe, że nie wpadliśmy jeszcze na
  pomysł odwoływania ministrów, premiera i prezydenta, bo już najwyższy czas
  by nie poprzestawać na samych burmistrzach..... I nie zapominajmy o sędziach
  ani o stójkowych..... Duda już raz zablokował Sejm i dalej ma zęby.... W końcu
  to Polska a nie USA, bo tam za podobne zachowanie ichnie ZOMO policzyłoby
  mu kości bardzo skrupulatnie. Nie dziwota, że się zapierają ręcami i nogamy
  by nadwiślańskiej hołoty bez wiz nie wpuszczać.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 6 razy 2

  Z jakich Słowian jest Lisicki? Zamorskich?

 • koperchytla

  Oceniono 8 razy -2

  Dał nam przykład Elbląg, jak zwyciężać mamy!

 • patrol18782

  Oceniono 20 razy 2

  Miejsce Gugały to jest w WSI 24,razem z A. Gozdyra a nie w Polsat News.

 • plpolak

  Oceniono 26 razy 4

  Gugała do peowski włazidup. "Autorytet" GW.

 • uzdek98

  Oceniono 57 razy -5

  byla to bardzo sensowna awantura dla mieszkancow elblaga, bo wypie...li platfusiarska holote ... niedlugo to samo zrobi warszawa, lodz ... i cala reszta .... wiezienia juz czekaja na bydlakow ....

 • bog43

  Oceniono 60 razy -4

  p. Lisicki jest pan wzorcowym dupowłazem partii nazistowsko- bolszewickiej popularnie zwanej PIS-em a z demokracją ma pan tyle samo wspólnego co Dzierżyński z Pokojową Nagrodą Nobla .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX