Dr Jabłoński: PO wyraźnie słabnie, PiS dla wyborców to już mniejsze zło [3 PYTANIA]

- Widać, że PO wyraźnie słabnie. Przegrana w Elblągu to nie epizod. Jeśli Platforma nie zaoferuje nic nowego, nadal będzie przegrywać - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że dla wyborców ?PiS stał się mniejszym złem? niż PO.
W II turze wyborów na prezydenta Elbląga wygrał kandydat PiS - Jerzy Wilk. To kolejne zwycięstwo PiS i przegrana PO w ostatnim czasie. Zapytaliśmy dr Wojciecha Jabłońskiego, co to zwycięstwo oznacza i jakiego rozwoju sytuacji politycznej możemy się teraz spodziewać.

Michał Protaziuk, Gazeta.pl: Wygrana PiS w Elblągu, to wielki sukces tej partii, czy jednostkowy epizod?

Dr Wojciech Jabłoński: Epizod to nie był. Nie powiem tu nic nowego, to jest utrata przez PO kolejnego po Rybniku odcinka frontu regionalnego. Widać, że w terenie partia, wyraźnie słabnie, ale słabnie też na poziomie centralnym.

Jest wyraźne zmęczenie niemrawymi rządami PO, które głównie dla wyborców przejawiają się wzrostem obciążeń fiskalnych i przekonaniem, że w polityce załatwia się wszystko wśród swoich i po znajomości. Dlatego PO ma złą passę i te wyniki w Elblągu nie zaskoczyły.

Czy to jest wielki sukces PiS? Niekoniecznie. Ludzie nie głosują w tym momencie na PiS, jako na program tej partii, jako atrakcyjną ofertę personalną. Oni głosują tak, w znacznej mierze dlatego, że widzą w PiS pewnego rodzaju zło konieczne, ale zło, które jest mniejszym złem niż PO. Pamiętajmy, w Polsce głosuje się zazwyczaj przeciw, a nie za czymś.

Czy kolejne wybory - samorządowe, uzupełniające - aż do przyszłorocznych eurowyborów będą pasmem zwycięstw PiS-u?

- Jeśli do eurowyborów PO nie zaoferuje niczego ponad to, co parę tygodni temu powiedział w programie Tomasza Lisa jej szef, a Tusk powiedział mniej więcej tyle, że "jest źle, ale z nami nie będzie gorzej", jeśli PO nie wymyśli nic innego ponadto, to taka tendencja wydaje się naturalna. Ja bym raczej widział małe szanse, by PO w ciągu najbliższych miesięcy odbiła od PiS to pierwsze miejsce w sondażach.

A dlaczego akurat teraz PO nagle traci poparcie, a PiS zyskuje?

- Kiedyś musiało to się zdarzyć. Jeśli chodzi o PO, to zdarzyło się dość późno - bo w połowie drugiej kadencji rządzenia. Okazało się, że to spóźnienie, jeśli chodzi o takie często spotykane klasyczne zmęczenie partią polityczną stojąco u władzy, uśpiło chyba samą PO. Ludzie, którzy od lat funkcjonują w polityce, myśleli, że można w tym układzie PiS-PO stworzyć tak silny PiS-owski straszak, że PO cokolwiek by zrobiła u władzy, zawsze władzę utrzyma. Okazuje się, że niekoniecznie.

Więcej o:
Komentarze (35)
Dr Jabłoński: PO wyraźnie słabnie, PiS dla wyborców to już mniejsze zło [3 PYTANIA]
Zaloguj się
 • klarneta8

  Oceniono 1 raz 1

  JAK PRZECIETNY POLAK codziennie we wszystkich mediach slyszy opluwanie rzadu,a szczegolnie ''TUSKA'', to bez zastanowienia zadaje sobie pytanie- W TYM MUSI COS BYC.Dobrze wybierzcie PIS , niech ma 70%, media beda mialy co nadawac,politolodzy beda mieli tez duzo pracy i kasy, bo beda latac po studiach z komentarzami,a ZWYKLY POLAK, ZAPLACZE. Ja napisze, co chcieliscie, to macie.

 • stefan_m1717

  Oceniono 1 raz 1

  I jeszcze jedno, bo pod właściwym artykułem oczywiście nie można.

  Hmm... I ciągle piszą od nowa? CIEKAWE CZEMU? :)

  "Jeden wyraża niechęć do niejakiej Ady, drugi - to już hasło antysemickie".

  Brzmi to mniej więcej tak - jest tam coś o jakiejś Adzie, chu.j jej w du.pę, ale PRZEDE WSZYSTKIM ktoś znowu obraził żydostwo. Idealnie oddaje żydowskie podejście do sprawy. Niech się wali i pali, ale HASŁO ANTYSEMICKIE? O, to gruba sprawa. Chore egotyczne bolki. :)))

  Skąd wiecie, że to faszyści? Rozumiem, że antysemici, ale czy to synonim? Chyba, że wydedukowaliście tych faszystów po tej Adzie?

  W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce zginęło 60 osób na tle nienawiści rasowej. Naprawdę? To zdaje się, że mamy jeden z najlepszych wskaźników na świecie! Gratulacje dla Polski!

  Pytanie uzupełniające uwzględniające treść napisu - biorąc pod uwagę stosunek skinów do Murzynów, "ciapatych", a nawet Azjatów - ile z tych 60 osób było żydami? Dwie? To by znaczyło, że w Polsce z powodów rasowych ginie 1 żyd na 10 lat. Chyba nawet w USA i Izraelu jest gorzej. :)

  ...To czego tak właściwie miał dowieść ten artykuł? Ach, tak! Nowy straszak w miejsce PiS. Faszyści WRACAJĄ! Dłuższą chwilę ich nie było, faktycznie... :D

 • stefan_m1717

  Oceniono 1 raz 1

  "jeśli chodzi o takie często spotykane klasyczne zmęczenie partią polityczną stojąco u władzy" - cała Polska czyta pismakom z GW, 20 minut dziennie, codziennie. STOJĄCĄ u władzy, nadredzie Protaziuk - czy to może taka wyrafinowana forma promocji PSL, czy po prostu nieuctwo?

  PS. Znowu próbujecie blokować. Już wczoraj było całkiem dobrze, a dzisiaj znowu wam odwala. I potem efekt taki, że zbanowane nicki mają po kilkadziesiąt, albo i kilkaset plusów, a podstawione redakcyjne kończą na czerwono. Pełen zakres paranoi. Wy jesteście tak samo niekumaci jak PO - pewne rzeczy do was po prostu nie docierają, nie jesteście w stanie ich pojąć. Chcecie się bawić? NO PROBLEMO! Jak trzeba będzie, założę tysiąc nicków. I to nie jest poetycka przenośnia. Tyle w temacie.

  A teraz do nauki, do nauki! Końcówki czasowników i przymiotników, odmiana rzeczowników przez przypadki, prawidłowe formy męskoosobowe i niemęskoosobowe - do dzieła! Polski to wyjątkowo trudny język dla obcych, zdaję sobie z tego sprawę. Szkoda, że wy nie.

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  Blizej konca !

  Donek pakuj walizki ,to
  juz ostatni twoj dzwonek .
  Donek nie szkoda ci zlodziei?
  Jednych wyrzucili ,a drugich
  nie przyjeli .

  Widzisz wladco ,twoja kadencja
  peka,nie pomoga zabiegi Angeliki
  i Wladimira ,odpowiesz za wszystko,
  to twoja wina,a lancuch matactw
  jest dlugi ,czekaja cie dni dlugie .

 • orion57

  Oceniono 4 razy 0

  Tusk jest genialny, lepiej aby poparcie malało teraz prawie na dwa lata przed wyborami niż w czasie wyborów. Da się wyprztykać J,Kaczyńskiemu który wierzy w swoją nieomylności zacznie dalej gadać głupoty a tego ludzie nie zdzierżą. Ci co mają powyżej 100 IQ i pamięć pamiętają 2 lata rządów tego pana...NIGDY więcej PiS.

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  PO moze pakowac walizki ,
  czas rozsypki jest juz bliski.
  Wybrac sobie podroz w jedna
  strone,a kazdy z nas bedz mial
  spokojna glowe .
  .

 • hegemon49

  Oceniono 5 razy 3

  Nikt wam nie da tyle ile Tusk wam naobiecuje !

 • tp70

  Oceniono 7 razy -3

  A w mojej ocenie dr Jabłoński, politolog, UW JEST DURNIEM a nie politologiem.
  DLACZEGO ? bo wpisuje się w chór identycznych płytkich ocen
  Zakład, że PO odrobi te sondażowe straty z nawiązką.
  Kaczyński ma program narodowo-populistyczny. Zbliżony bardzo do zamordyzmu białoruskiego i podobny do Orbana. Taki program nigdy nie chwyci w Polsce. My nienawidzimy być trzymani za mordę ustrojem autorytarnym.

 • lop_0

  Oceniono 6 razy 4

  PO,

  czyli nowy postrach okolicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX