Koniec etatów związkowych? "To odgrzewanie kotletów. Wcześniej był Libicki, a jeszcze wcześniej - 'kamasze' Dorna"

"Pomysły w PO wyskakują jak króliki z kapelusza. Pod dyktando chwili albo z chęci demonstracji siły. Pomysł ograniczenia etatów związkowych niewiele ma wspólnego z realną potrzebą zmian zasad funkcjonowania związków zawodowych w Polsce" - pisze w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Dominika Sikora.
Sikora, zastępca redaktora naczelnego "DGP", komentuje pomysł posłów Platformy Obywatelskiej, żeby zlikwidować etaty związkowe. Projekt, pod którym w przyszłym tygodniu posłowie PO zaczną zbierać podpisy, zakłada likwidację etatów związkowych w firmach oraz pozbawienie związków prawa do pomieszczenia na terenie przedsiębiorstwa i przywileju zbierania składek przez pracodawcę. "Wybrano najprostszą metodę walki z niezadowolonym elementem - straszakiem w postaci ograniczenia uprawnień" - pisze Sikora.

To nie jest nowy pomysł

Dziennikarka podkreśla, że sam pomysł ograniczenia etatów związkowych to "odgrzewanie kotletów" - w 2012 roku podobny pomysł przedstawił senator Jan Filip Libicki, a w 2005 roku ze związkami - groźbą "wzięcia w kamasze" - walczył Ludwik Dorn. Sikora jednak zaznacza, że w tamtych przypadkach kończyło się na groźbach. "Nie odbieram politykom prawa do przygotowywania i prezentowania swoich projektów zmian" - pisze w "DGP". "Problem jednak w tym, że czas ich prezentacji też musi być odpowiedni. Tego wyczucia zabrakło młodym działaczom PO. Rozmawiać należy, ale nie po to, żeby osłabiać dialog społeczny" - podsumowuje.

Cały komentarz w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Więcej o:
Komentarze (7)
Koniec etatów związkowych? "To odgrzewanie kotletów. Wcześniej był Libicki, a jeszcze wcześniej - 'kamasze' Dorna"
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  Oceniono 2 razy 2

  Sto związków w zakładzie to sto pomieszczeń dla nich, przynajmniej sto etatów...

 • orion57

  Oceniono 11 razy 11

  zatrudniam 40 osób, u mnie nikt nie chce związku zawodowego. Nie rozumiem dlaczego miałbym płacić za etaty związkowe? Czy pracownicy zgodziliby się aby zatrudnić związkowca swoim kosztem?
  Związek powinien być opłacany ze swoich składek.

 • e-komentarz

  Oceniono 9 razy 9

  Utrzymywanie działaczy związkowych z kieszeni zakładów przeciwko interesom których często występują powinno być zlikwidowane ze skutkiem natychmiastowym. Jak podają media zarobki Dudy są większe niż premiera kraju: www.wprost.pl/ar/399861/Ile-zarabia-Piotr-Duda/ . To nie jest normalna sytuacja. A w niektórych większych zakładach takich związków jest nawet kilkadziesiąt...

 • milorex10

  Oceniono 14 razy -2

  Ktoś musi wywierać presję na ten dyletancki rząd. Nie wiem tylko, kto jest gorszy polski rząd, czy polskie związki zawodowe. Może jedni warci drugich, gdyż są tak samo dyletantccy i myślący tylko o swych interesach.

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 9

  Niech zadymiarze utrzymują swoich przywódców ze swoich pieniędzy jak mają ochotę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX