Wg śledczych "żydowskie ścierwo" to nie obraza. "Takie działania prokuratury są nie na miejscu"

- Jeżeli jest kryzys, to nacjonalistyczne postawy są bardziej intensywne. Moim zadaniem nie można tego bagatelizować. Takie działania prokuratury są nie na miejscu - tak psycholog społeczny, dr Norbert Maliszewski, komentował w TOK FM decyzję śledczych z Kielc. Prokuratorzy uznali, że takie określenia jak "żydowskie ścierwo" nie obraża. Bo biegła określiła to sformułowanie jako... "ironiczne".
Interwencji prokuratury domagał się kielecki biznesmen, który skarżył się na nienawistne wpisy internetowe na jego temat. Internauci nazwali go m.in. "żydowskim ścierwem" i "grubym Żydem". Ale - jak informuje "Gazeta Wyborcza" - prokuratorzy z Kielc postępowanie umorzyli. Bo biegła uznała, że nie doszło do znieważenia.

Marzena Borowska, nauczycielka Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu, stwierdziła, że nienawistne wpisy pod adresem biznesmena to dowód ironii i sarkazmu.

"Kuriozalna opinia. Biegła z Radomia ma chyba poważne problemy" komentuje Tomasz Sekielski. PRZECZYTAJ>>>

To kolejna kontrowersyjna decyzja prokuratorów. Bo przed tygodniem dowiedzieliśmy się, że śledczy z Białegostoku nie wszczął śledztwa w sprawie swastyki namalowanej na budynku - jego zdaniem to nie symbol faszystowski, tylko znany w hinduizmie symbol szczęścia.

- Takie działania prokuratury, instytucji państwowych są nie na miejscu. Mowa nienawiści i inne tego typu zachowania powinny być bezwzględnie piętnowane. Nie można tego bagatelizować - komentował w "Poranku Radia TOK FM" psycholog społeczny, dr Norbert Maliszewski.

Kryzys sprzyja radykalnym zachowaniom

Według eksperta wzrost radykalnych nastrojów jest nie do uniknięcia. - Jeżeli jest kryzys, to wiadomo, że postawy nacjonalistyczne są dużo bardziej intensywne. Jeśli jest frustracja, to jest ona wyładowywana na osobach uważanych za obce. Nie można przymykać oka na takie przejawy frustracji - przekonywał Maliszewski.

Zdaniem socjologa, dr. Roberta Sobiecha, w Polsce długo bagatelizowano "skrajne zachowania". - Nie usprawiedliwiam prokuratorów, ale mam wrażenie, że nie widzą zagrożenia. Uważają, że to kwestia gry słów, symboli i nie ma w tym nic szkodliwego.

Wystarczy obejrzeć mecz...

Oczywiście bardzo łatwo znaleźć przykłady środowisk skrajnych, nieprzychylnych wszystkim, których uznają za "obcych". Wystarczy choćby obejrzeć mecz piłki nożnej rozgrywany na polskich boiskach. - Na stadionach aż się roi od napisów mówiących, że jesteśmy zwartą grupą, a cała reszta to wrogowie - mówił dr Sobiech.

Niestety, napisy, banery to nie wszystko. - Ostatnio, jeżdżąc po Polsce, byłem na bardzo lokalnym meczu. Wśród zawodników był jeden ciemnoskóry piłkarz. I cała publiczność skupiała się na tym, żeby obrzucać obelgami tego biednego zawodnika. I nikt nie reagował - relacjonował socjolog.

Więcej o:
Komentarze (24)
Wg śledczych "żydowskie ścierwo" to nie obraza. "Takie działania prokuratury są nie na miejscu"
Zaloguj się
 • leser.1

  0

  "Nie wolno oszukiwać przyjaciela nawet na drobną, sumę, bo powiedziano: "nie oszukuj bliźniego"... a ponieważ napisane "bliźniego", to ten zakaz nie stosuje się do akuma". "Gdy żyd sprzedaje towar akumowi, to nie wolno drugiemu żydowi powiedzieć mu (gojowi), że towar nie jest wart tyle, nawet gdy to jest prawda" . Powyższe wypowiedzenia ze Skrótu (Kicur) Szulchan aruchu pochodzą z wydania niecenzurowanego, wypowiadają zatem otwarcie, w jaki sposób mają postępować żydzi ze wszystkimi nieżydami, lecz i cenzurowane wydania podają jasno etykę żydowską, gdzie powiedziano: "Nieżyda można oszukiwać, ponieważ w Piśmie powiedziano (3 Moj. 2514.): Nikt nie powinien brata swego oszukiwać. Jeśli zaś nieżyd oszukał żyda, to musi on na podstawie naszych praw zwrócić." "Jeśli kto sprzedał co nieżydowi, a żyd temu powiedział, że kupił za drogo, to jest zdrajcą i musi szkodę wynagrodzić, która przez to powstaje" . Jako przykład tego rodzaju postępowania, na którym opierał się kodeks religijno-prawny, podano w Talmudzie: "Semuel powiedział: to co się goj pomylił (na swoją szkodę) jest dozwolone, nie należy mu zwracać. Tak kupił niegdyś Semuel od goja złoty kubek jako brązowy za cztery zuz i oszukał go oprócz tego (przy wypłacie o jeden zuz); r. Kahana kupił raz od goja 120 beczek jako 100 i oszukał go ponadto; ów zaś goj powiedział do niego: oto ja spuszczam się na ciebie. Rabin kupił raz z gojem od goja palmę do porąbania; wtedy rzekł do swego służącego: idź przynieś m i od pnia (tzn. grubsze i lepsze kawałki); bo goj (z którym kupił, zna tylko ilość." A zatem według Talmudu, jak widzimy, można oszukiwać.

 • leser.1

  0

  Goje to bydło

  Celem większego jeszcze pogłębienia przepaści między żydami, a gojami starano się obrzydzić gojów w oczach żydowskich i przedstawić ich na równi ze zwierzętami. Naturalnie starano się po swojemu udowodnić to z Pisma św., cytując kilka słów z niego i dodając dalej własne swoje myśli. "R. Simon b. Jochaj powiedział: groby gojów nie zanieczyszczają, ponieważ znaczy: wy zaś moje owce, owce mojego pastwiska ludźmi jesteście. Wy (Izraelici) nazywacie się ludźmi, ale nie nazywają się goje ludźmi. A ponieważ Num -19. 14 wyraźnie mówi o zanieczyszczeniu przez umarłego człowieka, to wynika z tego, że groby gojów nieżydów - nieludzi, nie zanieczyszczają . Myśl tę przedstawiono poglądowo na innym miejscu, wprowadzając dwie wielkie powagi w tok dyskusji. "Pewnego razu spotkał Rabi b. Abuha Eljasza, stojącego na nieźydowskim cmentarzu i rzekł do niego: Mistrz jest przecież kapłanem, dlaczego więc stoi na cmentarzu? Ten odpowiedział: Mistrz nie studiował przepisów czystości, bo uczono: groby gojów nie zanieczyszczają, bo znaczy: (Ez. 34-3 l) wy zaś, wy moje owce, owce mojego pastwiska, jesteście ludźmi. Wy nazywacie się ludźmi, goje zaś nie nazywają się ludźmi, ale bydłem." Dlatego to przebywanie na cmentarzu nieżydowskim, albo zetknięcie się z trupami gojów jako równoznaczne z przebywaniem na miejscu zakopanych bydląt nie zanieczyszcza żyda, bo jego zanieczyszcza tylko trup żyda na 7 dni. Kto by się na polu dotknął trupa zabitego człowieka, albo zmarłego sam od siebie , albo kości jego, albo grobu, nieczystym będzie 7 dni ...czegokolwiek dotknąłby się nieczysty, uczyni nieczystym."

 • kruk51

  0

  Otóż właśnie ! O żydowskiej głupocie ! Że żydzi są w Polsce wszyscy wiemy i nie jest to problemem. Jest to
  jakaś mniejszość wyznaniowa i narodowa. Nurt polityczny opanowany przez żydów ( PO ) mając Polków za
  głupich skrywa przed narodem fakty; ile tych żydów faktycznie w Polsce jest i gdzie są ? Bo tak na co dzień to
  ich nie ma. Niczym się nie wyróżniają a wszędzie są. (polskie nazwiska i imiona zakamuflowane osobistości w samorządach, polityce, rządzie itd ) Kiedyś; żyd to był żyd ! Nigdy nie drażniło żyda, że jest żydem ! Nigdy żaden żyd nie obraził się gdy mu powiedziano ; ty pieroński żydzie i t p. Ja jestem Plakiem i zawsze nim będę ! Nigdy się tego nie wyparłem. To że żyd o mnie mówi obraźliwie " goj " to mnie nie wzrusza . Otóż kto się w sprawie obraził ! A no żyd Sędzia ! Forsowana przez PO koncepcja żyda polaka
  niestety nie wypaliła. Unijne prawo na które powołują się niby eksperci w Polsce nie zadziała jeszcze bar
  dzo długo. Powołując się na prace naukowe Pani dr Ewy Kurek i historyka Bystronia a i innych nie da się
  stworzyć nacji Żyda Polaka ! Chcąc nie chcąc, czas by żydzi w Polsce się konkretnie określi ! Nie da się
  już skrywać tego czego skryć się nie da. Żydzi w Polsce i powstające nowe ruchy narodowościowe oraz
  obawa żydów przed narodowościowcami to nie jest nic innego jak niestety głupota żydów . Bez konkretnych
  ustaleń i porozumień konfliktu z żydami nie da się uniknąć ! ! !

 • dudibudi

  Oceniono 2 razy 0

  Nienawiść Gazety do Polski i Polaków............wraca nienawiścią poniższych komentatorów do Gazety........ot życie.

 • wyciety

  Oceniono 2 razy 0

  Gdyby "gruby" nie oszukiwal w interesach ,nie bylby nazywany "scierwem".Gdzie tu antysemityzm?

 • szmul.bender

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Marzeno Borowska nauczycielko z Zespołu Szkół - czy napisanie na murze, ze jest pani głupia k.. to tez wyraz ironii i sarkazmu ?

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy -2

  Aj waj! rasizmy, faszyzmy, nazizmy i inne -izmy! Na szczęscie ochroni nas Michnik z Blumsztajnem i ich pupilkami z Nigdy Więcej (promotorami Simona Mola)

 • fedorczyk4

  Oceniono 2 razy 0

  No trudno, pokazujemy "turecki znak pokoju" prokuratorowi z Bialegostoku, to pozostaje nam tylko zwracac sie per prokuratorskie scierwo do tego z Kielc. No to pozdrawim prokuratorskie scierwo.

 • mordimer_56

  Oceniono 6 razy 6

  Ale jaja - należy zatem przyjąć, ze najgorsi absolwenci prawa lądują na zesłaniu w prokuraturach... no dobra ale ktoś jednak powinien tego pilnować na poziomie prokuratur, skoro dał dyplomy i uprawnienia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX