Komary: co je odstrasza? [PEWNE SPOSOBY NA KOMARY]

Komary - ka¿dy z nas ma swój sposób na te owady. Niektórzy preferuj± metody naturalne, inni ¶ci±gaj± silne ¶rodki chemiczne ze sklepów wojskowych. Oto piêæ najpopularniejszych sposobów na komary. Trzy s± pewne, za dwa nie rêczymy.

Chcesz wiedzieæ szybciej? Polub nas

¦rodki w sprayu, olejki, znicze. A mo¿e... aplikacje telefoniczne. Co najlepiej dzia³a na komary?

Sposób 1: DEET - To najpopularniejsza metoda na komary. Dostêpny w wielu produktach ¶rodek chemiczny poza komarami odstrasza tak¿e meszki, muchy koñskie, kleszcze i muchy tse-tse. Bywa tak¿e stosowany jako ¶rodek owadobójczy. DEET najczê¶ciej wystêpuje w preparatach w sprayu. Rozpyla siê go na skórze lub ubraniu. Jego skuteczno¶æ przeciwko komarom zale¿y od stê¿enia. Dlatego wiele osób zamiast kupowaæ ogólnodostêpne produkty szuka preparatów z wiêkszym stê¿eniem DEET. Mo¿na je dostaæ np. w internetowych sklepach ze sprzêtem wojskowym.

Sposób dzia³ania tego ¶rodka jest bardzo prosty - DEET wydziela bardzo nieprzyjemny dla komarów zapach. DEET, czyli N,N-dietylo-meta-toluamid, zosta³ opracowany przez chemików amerykañskiej armii. Po raz pierwszy u¿yto go w 1946 roku. Pó¼niej czêsto stosowano go do odstraszania komarów podczas dzia³añ wojennych, np. w Wietnamie.

Komary gryz± ciê bardziej ni¿ innych? [OSIEM POWODÓW] >>>

Uwaga - DEET mo¿e negatywnie oddzia³ywaæ na nasze zdrowie, poniewa¿ wch³ania siê przez skórê. Musimy pamiêtaæ, by po zastosowaniu takiego sprayu, po odpowiednim czasie dok³adnie go zmyæ.

Sposób 2: Olejki eteryczne - Metoda na komary stosowana przez zwolenników naturalnych sposobów walki z tymi owadami. Olejki eteryczne nie dzia³aj± na komary tak dobrze, jak DEET, ale s± dosyæ popularne w¶ród osób, które staraj± siê ograniczaæ stosowanie szkodliwych dla zdrowia ¶rodków chemicznych. Czêsto s± u¿ywane przez rodziców ma³ych dzieci. Olejki stosuje siê bezpo¶rednio na skórê.

Najskuteczniejsze s± olejki eukaliptusowe, go¼dzikowe, paczulowe oraz z trawy cytrynowej. W internecie mo¿na znale¼æ sporo opinii na temat stosunkowo wysokiej skuteczno¶ci mniej popularnych olejków, np.: rozmarynowego, cedrowego, bergamotowego, cynamonowego czy bazyliowego. Dodatkow± zalet± naturalnych olejków eterycznych jest ich przyjemny dla ludzi zapach. W sieci mo¿na znale¼æ sporo sposobów na przygotowanie w³asnego olejku na komary. Niestety, niektóre osoby s± na takie olejki uczulone.

Sposób 3: Opaski na rêkê - Szukaj±c ¶rodka, który odstraszy komary, wiele osób coraz chêtniej siêga po specjalne opaski na nadgarstek. Przy ich wyborze trzeba byæ ostro¿nym, poniewa¿ nie wszystkie z nich s± skuteczne. Aby sprawdzi³y siê w odstraszaniu komarów, musz± byæ nas±czone odpowiednim ¶rodkiem. Musz± byæ tak¿e odpowiednio przechowywane.

Dlaczego opaski odstraszaj± komary? Sposób ich dzia³ania jest podobny do wy¿ej wymienionych metod, ale nie jest inwazyjny dla skóry. Bransoletki uwalniaj± substancje, które blokuj± u komarów receptory. Cz³owiek staje siê dla nich "niewidzialny". Opaski czêsto dzia³aj± tak¿e na meszki. Uwaga! Musimy pamiêtaæ, ¿e prawdopodobnie jedna bransoletka nie wystarczy - zapach bêdzie zbyt s³aby.

Co nie dzia³a na komary?



Metod na odstraszanie komarów jest znacznie wiêcej, jednak zazwyczaj ich skuteczno¶æ jest bliska zeru. Oto najczê¶ciej stosowane:

Odstraszacze elektroniczne - Do najpopularniejszych metod nale¿± elektroniczne urz±dzenia emituj±ce ultrad¼wiêki. Dostêpne s± tak¿e ich ciekawe wariacje - specjalne aplikacje na smartfony, które maj± zmieniæ telefon w broñ przeciwko insektom. Niestety, jak przekonuje ekspertka El¿bieta Wegner, entomolog z Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, nauka wykaza³a, ¿e jest to metoda zupe³nie nieskuteczna przeciwko komarom.

Witamina B1, cebula, czosnek - Miêdzy mity mo¿na w³o¿yæ tak¿e opiniê, ¿e skutecznie komary odstrasza witamina B1. Badania nigdy nie potwierdzi³y skuteczno¶ci tej metody. Podobnie jest z cebul± i czosnkiem, których zapach rzekomo odstrasza owady. ¯eby metoda by³a skuteczna, trzeba by tych warzyw zje¶æ niezwykle du¿o... A i tak nie mo¿na by byæ pewnym, ¿e komary zostawi± nas w spokoju.

Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!