Niemieckie media o Jarosławie Gowinie: Jest bez szans, ale próbuje starcia z Tuskiem

Frankfurter Allgemeine Zeitung donosi w dzisiejszym wydaniu o nowościach na polskiej scenie politycznej. W artykule pt. ?Gowin robi konkurencję Tuskowi? gazeta pisze o kulisach kandydatury Gowina na szefa PO.
"Polski premier Donald Tusk ma teraz również oficjalną konkurencję w walce o przywództwo w liberalno-konserwatywnej PO" - pisze dziennik. "Nieoficjalny lider prawego skrzydła partii Jarosław Gowin poinformował, że będzie kandydował podczas najbliższych wyborów na przewodniczącego partii".

FAZ przypomniała o powodach dymisji Gowina. Gazeta dodaje, że PO straciło w ostatnich miesiącach sporą część głosów na rzecz PiS. Jednak ze względu na popularność Tuska w partii, zakłada się, że kandydatura Gowina pozostaje bez szans na sukces. "Jego kandydaturę postrzega się raczej jako strategię do mobilizacji zwolenników PO", ocenia FAZ.

Dziennik cytuje Gowina, że w przypadku wygranej będzie się ubiegał o stanowisko szefa rządu. FAZ donosi również o reakcji premiera Tuska i jego słowach, iż spadł mu kamień z serca wobec perspektyw kontrkandydata.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (69)
Niemieckie media o Jarosławie Gowinie: Jest bez szans, ale próbuje starcia z Tuskiem
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 2

  A Niemcom co do tego? To jest polska sprawa! Zresztą, kto jest Donald Tusk? Nie ma lepszych Polaków? A ja? Czy przypadkiem jestem gorszy? Znam więcej języków niż Tusk, i mam więcej lepszych tytułów uniwersyteckich! Podaję do wiadomości niemieckiej i polskiej, że takich ja jest w Polsce tysiące.

 • nirelle

  Oceniono 2 razy 0

  @swistak121
  Zamiast Tusk rozwalać Unię w Brukseli Niemcy doszli do wniosku, żeby robił to w swoim kraju. Większa korzyść dla ich polityki.
  Nawet z porządkowaniem, segregacją śmieci nie potrafi w kraju zarządzić a co mówić o reszcie !!!!

 • nirelle

  Oceniono 4 razy 0

  Każdy uczciwy polityk, członek PO , nie ma szans wygrać!

 • polaczek0

  Oceniono 4 razy -2

  Harcerzyk opus-dei walczy o swobody religijne (bezkarne rozkradanie kraju oraz gwałcenie polskich dzieci) dla swoich watykańskich mocodawców.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -3

  Informacje prasy niemieckojęzycznej na temat Donalda Tuska są ciekawe , ale nie tak ciekawe jak studia które na temat narodowości i wyznania Donalda Tuska przeprowadził kilka lat temu poseł Zbigniew Nowak:
  www.raportnowaka.pl/news.php?typ=news&id=376
  ...zwracam się do Pana w formie listu otwartego z następującymi pytaniami:

  Jakiej narodowości było każde z Pana czworga dziadków? Proszę podać pochodzenie etniczne, a nie jedynie to formalne wynikające z przynależności państwowej. Z dostępnych mi dokumentów wynika, iż wszystkie te osoby były narodowości żydowskiej, w tym Anna Liebke, matka Ewy Tusk z domu Dawidowska.

  Jakiego wyznania były w.w osoby? Jakego wyznania jest Pan? Tu może Pan odpowiedzieć ale nie musi, zaznaczam jednak, iż awizował się Pan w czasie ubiegania o urząd prezydenta, iż zawarł Pan ślub kościelny, nadto uważam, iż społeczeństwo RP ma prawo wiedzieć, jakiego wyznania jest premier Rzeczpospolitej. Nie jest wystarczy twierdzenie, iż jest się chrześcijaninem bowiem jak Panu wiadomo, kościół Ewangelicko- Augsburski, w szczególności ten reformowany na ziemiach polskich to skupiska konwertowanych Żydów. Vide zbiór archiwalny w WBC - Bracia Czescy

  Czy Pana dziadkowie, zarówno ci ze strony matki Ewy Tusk z domu Dawidowska oraz Jozefa Tuska, podpisały tzw. Volkslistę i tym przyjęły od III Rzeszy niemiecką przynależność państwową ? Jeżeli tak, to z jaka datą? Ile osób, zarówno ze strony ojca i matki korzysta dziś z prawa do obywatelstwa nadanego na mocy konstytucji RFN, która takie osoby jak Pan traktuje jako Volksdeustchy. Zaznaczam, iż to pytanie jest jedynie formalności bowiem zarówno Tuskowie jak i Dawidowscy Volkslistę przyjęli

  Czy ktokolwiek z w.w osób zmieniał na wniosek brzmienie nazwiska, w szczególności rodzina Dawidowskich i Lalowskich?

  Czy może Pan wyrazić dla ogółu społeczeństwa RP zgodę na przeglądnie w zakresie w.w prawa zasobów Bundesarchiv w Berlinie oraz WASt (Wermacht Auskunftstele)? Czy taką zgodę może Pan wyrazić w zakresie przeglądania zasób metrykalnych oraz USC, datowanych po 1908 roku?

  Jaki status miał w obozie koncentracyjnym Stuthoffu a następnie w Neuengame Jozef Tusk? Z jaką datą i za jakimi powodami został przeniesiony z pierwszego do drugiego obozu Pana dziadek? Czy dysponuje pan jakąkolwiek korespondencją z tych obozów potwierdzającą, iż Jozef Tusk był jednie i tylko więźniem.

 • tusk-nera

  Oceniono 5 razy -1

  nie wiedziałem, że to niemieckie media decydują o tym
  kto jest szefem największej partii w Polsce

 • ouimet

  Oceniono 7 razy -5

  to od teraz ruskie beda wydawac opinie o tzw rzadowcach?A co mowia o niemieckosciTuskomatolka?

 • miroslawa133

  Oceniono 7 razy 3

  Tylko nie Gowin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX