Tomasz Lis: Dwa lata temu to PiS zalegalizował kiboli

Dwa lata temu to PiS zalegalizował kiboli, wyniósł ich i nadał tytuł nie tylko do wypowiadania się w kwestiach politycznych i patriotycznych, ale tytuł awangardy patriotycznej narodu - mówił w TOK FM Tomasz Lis. - Nie tylko PiS. Platforma też ma wielu polityków, którzy wyraźnie flirtują z tymi faszyzującymi nurtami - odpowiadał Jacek Żakowski.
Publicyści dyskutowali w Poranku Radia TOK FM o narastającej fali wybryków wywoływanych przez bojówki skrajnych narodowców. - Radykalna prawica aktywizuje się coraz bardziej. Diagnoza społeczna prof. Czapińskiego pokazuje przyrost postaw antydemokratycznych. Nie są to wielkie trzęsienia ziemi, ale tendencja jest wyraźna. Co z tym zrobić? - pytał Jacek Żakowski.

Tomasz Wołek stwierdził, że "irytuje go nadużywanie do tego typu delikwentów określenia prawica". - Całe swoje życie byłem związany z prawicą. Używałbym określenia "radykalni nacjonaliści". Bo cóż to za prawica? - mówił

"Politycy Platformy też flirtują z faszyzującymi nurtami"

Żakowski mówił, że widzi problem obciążający prawicę. - Jest taka nieśmiałość dużej części mainstreamowej prawicy wobec tych ruchów. Długo nie zapomnę słów Gowina minimalizujących to, co się stało 11 listopada i próbującego budować jakąś symetrię z Krytyką Polityczną. To wyraźny flirt - mówił Żakowski.

- Flirt z narodowcami, choć zęby mnie bolą, jak słyszę to określenie, bo w większości są to bandziory, trwa od lat - odpowiadał Lis. - Dwa lata temu to PiS zalegalizował kiboli, wyniósł ich i nadał im tytuł nie tylko do wypowiadania się w kwestiach politycznych i patriotycznych, ale tytuł awangardy patriotycznej narodu.

- Nie tylko PiS - nie zgodził się Żakowski. - Platforma też ma wielu polityków, którzy wyraźnie flirtują z tymi faszyzującymi nurtami.

Wiesław Władyka dodał, że najbardziej radykalne środowiska określają się jako prawica, bo swój świat nienawiści określają poprzez stosunek wobec lewicy. - Jednym z ich głównych wrogów jest lewica. Może dostrzeżemy to, że Jarosław Kaczyński nie chce tego ruchu, bo się boi, że go okrążają z prawej strony. Te środowiska często odcinają się od wszystkich starszych, w tym Jarosława Kaczyńskiego. Za głównego ideologa biorą Romana Dmowskiego, nie szanując Józefa Piłsudskiego, do którego Kaczyński ma duży szacunek. Wielu polityków PiS czy też "publicystów niepokornych" wprost flirtuje z tym ruchem.

- Jeśli chodzi o intencje Jarosława Kaczyńskiego, to mam wrażenie, że nie tyle on się obawia okrążenia z prawej strony, ile w gruncie rzeczy chciałby nad tym zapanować. Te umizgi do kiboli i bandziorów wyrażają wrażenie, że oto rodzi się armia - odpowiadał Tomasz Wołek.

- To historyczne złudzenie, które obserwowaliśmy też w III Rzeszy - mówił Żakowski. - Porządna prawica myśli tak "dobrze, że oni są, załatwią czerwonych". Jeśli chodzi o Platformę, to przez wiele lat, gdy brunatna fala narastała, istniała taka linia transmisyjna: ci szaleją, za nimi stoi część pisowskiej i okołopisowskiej prawicy, to spotyka się z tolerancją ministra sprawiedliwości pana Gowina, a za Gowinem stoi Donald Tusk. Dopiero pojawienie się ministra Sienkiewicza i jego radykalne wypowiedzi w tej sprawie, a trochę wcześniej wypowiedź ministra Boniego na spotkaniu z wojewodami zmieniły tę sytuację - dodał.

Nie zgodził się z nim Tomasz Wołek: - Nie przedstawiasz sprawy precyzyjnie. Tylko Donald Tusk z polityków pierwszej ligi miał odwagę wyjść i stanąć oko w oko z tymi kibolami. Wytrzymał ich napór. Miał tę odwagę.

"Niech się boją"

Lis: - Gdzieś w powietrzu jest niezwerbalizowane przesłanie "Oczywiście, że to bydło, hołota, bandyterka i wstrętne kibolstwo, ale dobrze im tak. Niech się boją. Niech ta Środa, niech ten Michnik, niech te Baumany jak idą na jakikolwiek wykład, niech się boją. Czy będzie wrzask, czy dostaną tortem w twarz czy zostaną opluci, niech się boją". Stąd tak mięciutko są traktowani ci "naziolki" przez mniej lub bardziej umiarkowaną prawicę.

Żakowski: - Taki bat na czerwonego.

Wołek: - Te idiotyczne okrzyki o sierpie i młocie. Ci ludzie, którzy to wykrzykują, a także ci, którzy ich do tego podbechtują, tak naprawdę nie tyle myślą o komunistach, których prawie w Polsce nie ma, tylko myślą o tym co nazywają mainstreamem, establishmentem, salonem. To jest przedmiot nienawiści, a nie żadni komuniści. Określenie "czerwona hołota" rozciąga się o wiele szerzej.

Żakowski: - Tomek, nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że ciebie to też dotyczy. A myślę, że Jarosława Kaczyńskiego w dużym stopniu też może za chwilę objąć.