?Druga osoba zatrzymana w zw. z alarmami bombowymi. Autorzy maili mieli programy pozwalające uniknąć identyfikacji"

- W późnych godzinach wieczornych zatrzymany został drugi osobnik, co do którego istnieją poważne domniemania, że miał związek z tą sprawą - powiedział w Radiu ZET minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Oświadczył też, że autorzy mailowych gróźb używali programów pozwalających unikać identyfikacji.
- Obaj zatrzymani - mężczyzna ujęty wczoraj po południu w Chrzanowie oraz drugi domniemany sprawca - są ze sobą powiązani - powiedział minister Sienkiewicz. Nie chciał podać szczegółów zatrzymania. Podkreślił, że liczy na surowe ukaranie sprawców fałszywych alarmów.

- Większość takich alarmów zawiera jakieś wielkie słowa, wielkie groźby, które potem okazują się hucpą. Tylko tym razem skala była duża - dodał.

"Mam nadzieję, że w 48 godzin zdobędziemy twarde dowody"

Jak wyjaśnił szef MSW, autorzy maili ostrzegających przed alarmami "posługiwali się programami pozwalającymi uniknąć identyfikacji przy wysyłaniu e-maili". - Ale policja współpracuje z podmiotami zagranicznymi, ma zresztą znakomitych ekspertów i mam nadzieję, że w ciągu 48 godzin, jakie mamy na znalezienie twardych dowodów, poradzimy sobie z tym problemem - powiedział.

- Zatrzymanie nie jest dowodem "oto mamy winnego" - podkreślił.

Sprawcom grozi do 8 lat więzienia. Jak podkreślił jednak minister Sienkiewicz, "nie mamy tu do czynienia z terrorem". - Nie było potrzeby uruchamiania maszyny antyterrorystycznej państwa. W żadnym momencie nie mieliśmy do czynienia z faktycznym podłożeniem ładunku wybuchowego. Mieliśmy do czynienia ze skrajną nieodpowiedzialnością i rodzajem idiotyzmu na wielką skalę - komentował w Radiu ZET Sienkiewicz.

Sienkiewicz chwali działania służb

Minister spraw wewnętrznych dodał, że "pierwszy raz mieliśmy do czynienia z wydarzeniem o takiej skali w Polsce". - Jestem pod wrażeniem sprawności instytucji i służb, które były w stanie w krótkim czasie przeszukać te gmachy, zająć się ewakuowanymi - stwierdził.

Dopytywany przez Monikę Olejnik, czy groźby w e-mailach były tak poważne, że niezbędne były ewakuacje (np. szpitali), minister Sienkiewicz odparł, że "w takich momentach liczy się czas i ocena wydarzenia". - Mimo że na początku mieliśmy wrażenie, że to hucpa, a nie realne zagrożenie, to kierownicy placówek podejmowali decyzje [o ewakuacji] zgodnie z procedurą - dodał. Stwierdził też, że nazwa "anon.pl" "nic nie znaczy - to jest taki sam bełkot jak w tych mailach".

- Państwo nie ma antybiotyku na głupotę i złą wolę ludzką. Może ją wyłącznie ograniczać poprzez karanie. I mam nadzieję, że to się stanie - stwierdził.

Seria fałszywych alarmów bombowych w Polsce

Anonimowe e-maile ostrzegające o podłożonych ładunkach wybuchowych postawiły wczoraj w stan gotowości policję w co najmniej kilkunastu miastach: Warszawie, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Koszalinie, Ostrołęce, Jeleniej Górze, Krakowie. Doszło do serii ewakuacji w szpitalach, prokuraturach, sądach, urzędach. W całym kraju policja sprawdziła 22 obiekty, ewakuowano 2,5 tys. osób. Jak zapewniał szef MSW, alarmy były fałszywe. Trwa śledztwo w tej sprawie.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o postępach śledztwa ws. fałszywych alarmów bombowych? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (224)
?Druga osoba zatrzymana w zw. z alarmami bombowymi. Autorzy maili mieli programy pozwalające uniknąć identyfikacji"
Zaloguj się
 • leov

  0

  Co do odstraszającej roli stosowanych kar. Będzie lepiej, gdy kary będą jednoznacznie określone. Na przykład: kradzież- kara= 2 lata więzienia
  kradzież z włamaniem- kara= 5 lat
  zabójstwo-kara=25 lat
  zabójstwo z premedytacją-kara= dożywocie itd.
  Generalnie, nie powinno być kar typu od-do, bo to stwarza nadzieję na minimalne kary, na co liczą przestępcy.

 • zyks

  0

  Sienkiewicz świetny ! Tusk dowiódł dobrego nosa, dając mu ten stołek. Zobaczymy, jak sobie da radę z narodowym kibolstwem. Ministrze, życzę powodzenia !

 • plumgazeta

  0

  Słyszałem, że wszystkie telefony były wykonane ze skajpa redahtora.
  Wirus przenosi się przez wchodzenie na niezabezpieczone fora.

 • cztery44442

  0

  Po przeczytaniu artykułu odniosłam wrażenie, że różnym osobom marzy się: panie Boże ześlij choć jednego terrorystę.

 • uzdek98

  Oceniono 1 raz 1

  ... jakos dmuchajacy general nie unikal identyfikacji a przerosl ministerka ... to co on moze temu talibu zrobic ... ?

 • zino799

  0

  Tylko czekać, aż PiS zacznie aresztowanych w związku z tą bombową hucpą przedstawiać jako "męczenników za sprawę polską" oraz "więźniów politycznych", szykanowanych i represjonowanych za to, że próbowali walczyć z okrutnym reżimem Donalda Tuska. Jak było ze stadionowymi bandytami? Całe pielgrzymki posłów PiS ich odwiedziały w pudle.

 • kris.wp

  0

  Co to takiego ta "maszyna antyterrorystyczna"? To coś chyba takiego jak Yeti.

 • red.kris

  0

  Coś ostatnio Bartłomiej S. jakoś nadzwyczaj aktywny w mediach, prawie o nim zapomniano .... Czy to aby nie kolejna "pijarowska" ;)) sztuczka ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX