Diagnoza społeczna 2013: Mamy coraz mniej zwolenników demokracji. Najgorzej jest w Wałbrzychu... mniej niż 7 proc.!

- Pierwszy raz od 20 lat spadł odsetek osób przekonanych, że "demokracja ma przewagę nad wszystkimi innymi formami rządów" - mówi w "Polityce" prof. Janusz Czapiński, który wraz z zespołem prowadzi badania "Diagnoza społeczna". Najgorzej jest w Wałbrzychu, gdzie... mniej niż 7 proc. osób to zdeklarowani zwolennicy demokracji!
O badaniu prof. Czapiński szczegółowo opowiada w najnowszym numerze "Polityki".

Polacy są zadowoleni z siebie, ale niezadowoleni z rządów - podsumowuje prof. Czapiński w rozmowie z Jackiem Żakowskim.

Wałbrzych: mniej niż 7 proc. zdeklarowanych demokratów

W 2011 28 proc. respondentów uważało, że demokracja ma przewagę nad wszystkimi innymi formami rządów. Teraz to już niewiele ponad jedna czwarta, czyli 25,5 proc. - podaje prof. Czapiński. - Wśród elektoratów partyjnych już tylko wyborcy PO w większości uznają bezwzględną wyższość demokracji. Ale najbardziej istotny jest wzrost grupy osób przekonanych, że demokracja jest złą formą rządów. Dwa lata temu było ich 3,6 proc., a teraz już 5,8 proc. - dodaje.

Najwięcej antydemokratów jest wśród wyborców Solidarnej Polski i PJN. Powyżej 7 proc. jest ich w PiS, Ruchu Palikota i SLD.

A jak to wygląda na mapie? Źle jest w Częstochowie, Sosnowcu, Radomiu, Gorzowie. A najgorzej w Wałbrzychu, gdzie zdeklarowanych demokratów jest mniej niż 7 proc., a antydemokratów ponad 18 proc.!

Polacy są bardziej zadowoleni

Jakie jeszcze wnioski wynikają z badania? Polakom generalnie żyje się lepiej, właściwie wszystkie grupy społeczne są bardziej zadowolone z życia niż były przed rokiem. Mniej narzekają na sytuację materialną, urzędy, opiekę zdrowotną. - Czterech na pięciu uznaje miniony rok za udany - podkreśla prof. Czapiński. - Wszystko, co nas indywidualnie dotyczy zmierza ku lepszemu. Ale, kiedy ze sfery prywatnej wchodzimy do publicznej, obraz się gwałtownie zaciemnia. Zadowolenie z sytuacji w kraju od czterech lat spada - dodaje.

Dzieci? Nie, dziękuję

Wciąż wiele młodych osób nie chce mieć dzieci. Z powodów ekonomicznych - takich jak warunki bytowe, mieszkanie. Ale - co ciekawe - te powody podają najbiedniejsze i najbogatsze grupy Polaków. Najbogatszym trudniej zrezygnować z kariery lub pewnych wydatków kosztem dziecka. Także dla nich pomoc państwa - zapewnienie solidnej opieki przedszkolnej, szkolnej i zdrowotnej - jest istotnym argumentem za posiadaniem dzieci - nie ma wątpliwości prof. Czapiński.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o:
Komentarze (11)
Diagnoza społeczna 2013: Mamy coraz mniej zwolenników demokracji. Najgorzej jest w Wałbrzychu... mniej niż 7 proc.!
Zaloguj się
 • doni72

  Oceniono 2 razy 0

  Poprostu demokracja to juz tylko pusty slogan.Ludzie nie doswiadczaja demokracji tylko pseudodemokracji,nasila sie poczucie egzystencji w iluzji panstwa prawa.Pan Czapinski jako swietny socjolog jest rowniez swietnym manilulatorem i tuba propagandowa wlsnie tej iluzji.Wystarczy nawet poczytac artykuly na gazecie pl (popranie politycznej gazecie) i klarownie wylania sie obraz "demokracj" na swiecie.

 • jamj

  Oceniono 6 razy 2

  "Mamy co raz mniej zwolenników demokracji. Najgorzej jest w Wałbrzychu....mniej niż 7 proc.!"
  =========================================================================
  Ale za to najwięcej biedaszybów z których kopacze są jeszcze przeganiani przez "demokratyczną władzę", która do tego im zabiera urobek i wali mandaty. Ta "demokracja" z jednego z najbogatszych regionów Polski zrobiła krainę nędzarzy. Te 7 procent "zadowolonych", to pewnie włodarze, ich rodziny i ich kolesie.

 • jerjar

  Oceniono 14 razy 10

  Większość komentujących najwyraźniej pochodzi z Wałbrzycha. Demokracja to tylko mechanizm, a nie treści. Tworzą je ludzie wybrani w procesie demokratycznym - jedynym sprawiedliwym jaki jest.

  Słuszne są pretensje do rządzących, natomiast głupie do demokracji. To jakby pastwić się nad termometrem, bo jest za zimno.

  Jeśli ta władza wam nie odpowiada, skrzyknijcie się i wybierzcie sobie inną, Jednak góry ostrzegam, ja na niemądrych nie zagłosuję.

 • gralfa00aa11

  Oceniono 7 razy -7

  pomyslmy,ze w kraju sierotami po rzezi jak np na ksiedzu Szczepanskim48,Gerhardzie68 zajmuje sie rozpruwacz ruski ze swoim Kaziem,Piotrowskim,Klejnami i kolegami z Niemiec,czy US-gdy tam resztka rodziny jej. Takie sa dosc czeste realia.To absolutnie i ciezko nie grona demokracji-a innych fanow i kolegow,popierajacych na wrogu nue widzi w panstwie nie tylko ta potencjalna,i realna sierota. Logicznie i zyciowo -srodowisk demokr po komunizmie,Odwetach October,piwie sotni,porachunkach totalitaryzmu Nazi i stalinowskiego jest zanik conajmniej.

 • stachkaz47

  Oceniono 12 razy 4

  O jakiej DEMOKRACJI mowa przy takie ORDYNACJI wyborczej do SEJMU.
  Zasrańskie PROFESORY.
  Wszystkie DUPOWŁAZY od 20 lat nieustannie brylują na SALONACH.
  Jeszcze tylko do tego BAGNA dzieci nasprowadzać żeby większa nędza była.
  Wtedy nawet za stare darowane skarpety uklękniesz z wielkiej wdzięczności.

 • plorg

  Oceniono 10 razy 2

  Demokracja to rządy głupców i szubrawców.
  Czy może być coś gorszego?

 • czak192

  Oceniono 5 razy 3

  POmyłka! Komu się żyje lepiej, temu się żyje. Szczególnie (p)osłom.

 • wodakrolewska

  Oceniono 24 razy 10

  O jakiej oni mówią demokracji ?
  Żyjemy jak w "Folwarku zwierzęcym" Orwella z elementami zaczerpniętymi z komedii p. Barei .
  POlskim bolszewikom nie wyszedł komunizm a demokracja POmyliła im się z ochlokracją, ale kasę na tym robią nie złą.

 • krzysztofkornatowicz

  Oceniono 50 razy 22

  Tak , bo Polacy są głupi . Coraz gorzej im się żyje i są coraz bardziej zadowoleni . W Korei Północnej też jedzą trawę i są coraz bardziej zadowoleni . Poza tym , panie prof. Czapiński, DLACZEGO NIE NAPISZE PAN O TYM , ŻE W POLSCE JEST "PLUTOKRACJA " a nie żadna demokracja ?! Przecież pan , profesor to dobrze wie - PLUTOKRACJA , a nie żadna demokracja !!! Tak właśnie się oszukuje ludzi , kiedy profesorowie reżyserują nam mózgi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX