Pół samochodu dla Polaka, pół dla Ukraińca. Zysk: polska rejestracja, brak cła, mniej kontroli

Niektórzy mieszkańcy terenów przygranicznych sa współwłaścicielami nawet kilku tysięcy aut. Udziały w tych pojazdach mają też obywatele Ukrainy, którzy dzięki temu zyskują samochód z polską rejestracją. A wszystko zgodnie z prawem - informuje ?Rzeczpospolita?.
- Szacujemy, że współwłaścicielami nawet jednej trzeciej odprawianych samochodów z polską rejestracją są obywatele Ukrainy - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Elżbieta Pikor z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Zysk dla obu stron

Wystarczy, że obywatel Polski jest współwłaścicielem samochodu, żeby pojazd mógł być zarejestrowany w Polsce. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej osób: niektórzy mają udziały w kilkuset autach dzielonych z Ukraińcami.

Dla Polaków to sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Ukraińcy zyskują przede wszystkim na unikaniu cła za samochody sprowadzane z Europy Zachodniej. Wiadomo też, że samochody z polską rejestracją są rzadziej kontrolowane na terenie UE i mniej wnikliwie sprawdzane na granicy polsko-ukraińskiej.

Więcej w " Rzeczpospolitej "

Więcej o:
Komentarze (27)
Pół samochodu dla Polaka, pół dla Ukraińca. Zysk: polska rejestracja, brak cła, mniej kontroli
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  No żesz, normalnie, Unia Hadziacka XXI wieku.
  Gorzej będzie, gdy obaj współwłaściciele samochodu pokłócą się. Będą rżnąć samochód piłą na kawałki?

 • synanki

  Oceniono 8 razy 8

  Polska to dalej najweselszy barak w obozie...teraz unijnym !

 • mteodor

  0

  To nie takie proste. Rejestracja auta na Ukrainie to (kosztowna) droga przez mękę. Żeby jeździć na polskich blachach trzeba się tymczasowo zameldować w Polsce i bywać tu autem, obecnie chyba raz na dwa tygodnie. Można też zarejestrować "na firmę" ukraińską oczywiście ale trzeba się opłacać no i ryzyko, że legalnie zabiorą ci auto. Ale wtedy wystarczy, jak odwiedzisz Polskę raz na pół roku. To informacje z zeszłego roku, mogło się pozmieniać, choćby ta współwłasność, nie słyszałem wcześniej. No i Ukraińców na polskich numerach rodacy trzepią równo na granicy. Każdy chce mieć udział w tym interesie. Skoro się kręci, to znaczy, że dalej się opłaca.

 • gitmajonezkufa

  0

  Załatwiałem kiedyś formalności w celnym dla samochodu sprowadzonego z Niemiec przez Polaka i Ukraińca.
  Ukrainiec był współwłaścicielem. Wydzwaniał potem do nas, że Polak nie chce mu odstępować samochodu. Bidula.

 • ukrs

  Oceniono 19 razy 17

  Na polskich blachach jeżdżą już parę lat, gratuluję dziennikarzom refleksu. Prawie wszyscy ci, którzy są ukraińskimi współwłaścicielami aut, "pracują" na granicy, bo wg ukr. przepisów muszą ją przekraczać co 5 dni. Ci, którzy nie "pracują" na granicy, a takich jest przecież większość, mają to zrobione zupełnie inaczej, ale kto o tym przecie powie dziennikarzowi w Warszawie...

 • wildturkey

  Oceniono 15 razy 11

  Czytajac komentarze osobnika o pseudonimie kibic_rudego trudno oprzec sie wrazeniu iz jego poziom intelektu spelnia wszystkie kryteria by uznac go za jednosteke debilizmu. Skoro tenze osobnik jest wymiarem jednostki debilizmu mozna wiec napisac:
  1 [deB] = kibic_rudego

 • 1zawisza

  Oceniono 9 razy 1

  Taki mafijny system "podziału własności" jest zapowiedzią, w przypadku jakiegokolwiek konfliktu o "podział zysku", trudnej do wyobrażenie polsko-ukraińskiej jatki na którą bez wątpienia nałożą się zakorzenione wojenne zaszłości.
  I to co się tam dzisiaj dzieje jest dużo groźniejsze od tych krytykowanych ostatnio przez Michnika gestykulacji politycznych "naszych" "narodowców"

 • robertinio007

  Oceniono 39 razy -17

  aa. to jest właśnie ZNAK, że Hankę Bufetową vel Gronkiewicz lub Walz trzeba koniecznie wywalić na zbity pysk/
  Precz z Platformą Obywatelską!!!!

 • kibic_rudego

  Oceniono 35 razy -7

  co GW znowu szlag trafia, ze ludzie mimo okradania przez Tuska i wybrańców narodu z hr. Komorowski i jego dworem jakoś dają sobie rade

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX