Dziewięciolatka wybudzona ze śpiączki. Cudowny lek?

Dzięki zastosowaniu nowego, eksperymentalnego leku wytworzonego za pomocą inżynierii genetycznej, lekarzom udało się wybudzić ze śpiączki 9-letnią Czeszkę. Dziewczynka była nieprzytomna przez niemal rok - informuje portal Praguemonitor.com.
Dziecko zapadło w śpiączkę z powodu zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego - informuje portal Praguemonitor.com. Nie wiadomo z jakiego powodu dziewczynka zachorowała. Lekarze nie dawali 9-letniej Katerinie Blazkovej dużych szans na odzyskanie przytomności. Ostatecznie zdecydowali się na wykorzystanie rewolucyjnej metody, nigdy wcześniej nie stosowanej.

9-latce podano eksperymentalny lek wytworzony za pomocą inżynierii genetycznej. Niemal rok po tym, jak Katerina zapadła w śpiączkę, rozpoczęto ryzykowną terapię. Lekarstwo wstrzyknięto jej bezpośrednio do rdzenia kręgowego. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że metoda niesie ze sobą ryzyko, ale musieliśmy być pewni siebie - powiedział portalowi Praguemonitor.com doktor Petr Sedlacek.

Lek nie działa na każdego

Dziewczynce, podczas terapii, cały czas towarzyszyli rodzice. - To było okropne, ale nigdy się nie wahałam - powiedziała matka Kateriny. - Nawet przez sekundę nie przestawała w to wierzyć, że córka to przetrwa - dodała. Dzięki temu, że rodzina i lekarze zdecydowali się na zastosowanie ryzykownego leku, 9-latka odzyskała przytomność. Początkowo nie umiała nawet mówić, jednak szybko zaczęła odzyskiwać sprawność. Znów umie czytać i liczyć. Pasjonuje się tańcem.

Mimo sukcesu czescy lekarze nie są w pełni zadowoleni z działania leku i nie mają pewności, że to dzięki niemu Katerina wybudziła się ze śpiączki. Podkreślają, że taka sama terapia nie przyniosła żadnych rezultatów u innego pacjenta - również pogrążonego w śpiączce Australijczyka.

Więcej o:
Komentarze (25)
Dziewięciolatka wybudzona ze śpiączki. Cudowny lek?
Zaloguj się
 • dragon2100

  Oceniono 1 raz 1

  Może podziała to na wyborców PO? Przebudzą się z snu o zielonej wyspie :)

 • kac

  Oceniono 7 razy 7

  Należy być bardzo ale to bardzo ostrożnym z komentowaniem takich rewelacji. Trzeba pamiętać, że plastyczność układu nerwowego nie wynika z tego, że jak coś się zepsuje to odrasta ale z tego, że inne jego elementy mogą w pewnych warunkach przejąć funkcje uszkodzonych obszarów. Jeżeli okres nieprzytomności trwa rok i dłużej to należy zakładać, że jest to niestety stan trwały. Sami lekarze też stwierdzają, że nie ma pewności, czy to od leku czy od czegoś innego. Po to są próby kliniczne aby było to jasne. Nie piszecie też nic konkretnego o samym leku, co to jest, na jakiej bazie (wirus?) jak działa...
  Zgadzam się z osobą o loginie 'mrok_w_puszce' poziom artykułów o tematyce medycznej jest w Gazecie niezbyt wysoki.

 • mrok_w_puszce

  Oceniono 3 razy 3

  Przykro mi to stwierdzić, ale w Waszych artukułach o tematyce medycznej jest dysyć dużo błędów merytorycznych. Może czas pomyśleć o konsultancie z tej dziedziny?

 • trabant72

  Oceniono 31 razy 11

  Czesi to bezboznicy I nie chca przyznac ze napewno dziewczynce pomogl obrazek JP2 przyklejony na biela tekturke ktory wydrukowal super exspress,aha I przylozyc go nalezy na chore miejsce

 • mozart

  Oceniono 22 razy 16

  "Cudow nie ma" J. Stalin

 • folwark_polski

  Oceniono 24 razy 14

  skoro za pomocą inżynierii genetycznej to nie jest cudowny

 • asteroida2

  Oceniono 95 razy 65

  E tam lek. W naszym kraju każdy wie, że to cud i że to dzięki wstawiennictwu któregoś świętego. Pozostaje tylko zidentyfikować którego i złożyć stosowną ofiarę dziękczynną w pobliskiej parafii. Bo jak nie, to nie jesteś Prawdziwym Polakiem.

 • blogfiles

  Oceniono 169 razy 105

  Widzisz Terliku? Widzisz episkopacie? Żadnego cudu, żadnych modlitw, żadnych wstawiennictw. Czechy - najbardziej ateistyczny spośród krajów Europy Wschodniej.

  ŻĄDAMY CZESKIEJ OKUPACJI!

 • kesik001

  Oceniono 36 razy 6

  Jesteście tacy szybcy z newsami.
  W telewizji trąbili o tym wczoraj...a może jeszcze wcześniej....?.
  To może podacie w czołówce że człowiek wylądował na księżycu? ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX